Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Název školy: Základní škola Karla Klíče Hostinné Autor: Mgr. Iva Zákoucká Název: VY_32_INOVACE_08_C_02_Podstatná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Název školy: Základní škola Karla Klíče Hostinné Autor: Mgr. Iva Zákoucká Název: VY_32_INOVACE_08_C_02_Podstatná."— Transkript prezentace:

1 Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Název školy: Základní škola Karla Klíče Hostinné Autor: Mgr. Iva Zákoucká Název: VY_32_INOVACE_08_C_02_Podstatná jména rodu středního Téma: Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2131

2 AutorMgr. Iva Zákoucká Vytvořeno dne21. 1. 2012 Odpilotováno dne24. 1. 2012ve třídě4. A Vzdělávací oblastJazyk a jazyková komunikace Vzdělávací oborČeský jazyk a literatura Tematický okruhTvarosloví TémaSkloňování podstatných jmen Klíčová slovaměsto, moře, kuře, stavení

3 Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního

4

5 Které koncovky mají podstatná jména středního rodu v základním tvaru? Srovnejte zakončení tvarů vzoru kuře s koncovkami vzoru moře v jednotném a potom v množném čísle. U jmen rodu středního zakončených na -e/-ě je při určování vzoru nutno uvést ještě zakončení 2. pádu, tj. koncovku -e/-ě, nebo příponu -et/-ět s koncovkou -e.

6 Které i, y se píše v koncovkách podstatných jmen skloňujících se podle vzoru moře a stavení? Která podstatná jména se skloňují podle vzoru město, podle vzoru moře, podle vzoru kuře, podle vzoru stavení?

7 Podle vzoru město se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1. p. č. j. na -o (sedadlo, veslo, kolo). Podle vzoru moře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1. p. č. j. i v 2. p. č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1. p. č. j. na -e (-ě) a v 2. p. č. j. na -ete (-ěte): doupě, kotě, tele. Podle vzoru stavení se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1. p. č. j. na -í (údolí, zábradlí, uhlí).

8 V koncovce 7. p. č. mn. se u podstatných jmen, která se skloňují podle vzoru město, píše tvrdé y (městy, koly, letadly, mýdly). V koncovkách podstatných jmen skloňujících se podle vzorů moře a stavení, se píše měkké i nebo měkké dlouhé í (na poli, v údolí, přes zábradlí, na nebi). Pravopis

9 Procvičování

10 Podtrhni podstatná jména středního rodu, která se skloňují podle vzoru moře. Na zahradě, na kluzišti, v mraveništi, v údolí, na parkovišti, ze strniště, na zdraví, mezi koly, v hledišti, na letiště, po Labi, v domě. Podtrhni podstatná jména středního rodu, která se skloňují podle vzoru kuře. Doupě, ovoce, koště, poupě, vnouče, nebe, tele, zvíře, kotě, stěně, hříbě, slůně, žihadlo, sídliště, schodiště, křoví, nástupiště, kluziště, kůzle..

11 Určete, v kterém pádě jsou podstatná jména rodu středního a určete vzor, podle kterého se skloňují. Doplňte i/í nebo y/ý a odůvodněte pravopis. Na úrodných pol__ch, první vítězstv__, doprava letadl__, sklizeň obil__, se stébl__ trávy, lívance s povidl__, v hustém rákos__, cvičit se švihadl__, pracujeme s Pravidl__ českého pravopisu, pohánět loďku vesl__, zamávat křídl__, před divadl__, mít na svědom__, na naše zdrav__, dřevěné zábradl__.

12 Mgr. Iva Zákoucká 21. ledna 2012 Určeno pro 4. ročník Anotace Výklad Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Praktické činnosti Přiřazování podstatných jmen ke vzorům Určování pádu a vzoru podstatných jmen Doplňování i/í nebo y/ý a odůvodňování pravopisu Procvičování Interaktivní tabule Použité zdroje Pouze vlastní zdroje


Stáhnout ppt "Skloňování vzorů podstatných jmen rodu středního Název školy: Základní škola Karla Klíče Hostinné Autor: Mgr. Iva Zákoucká Název: VY_32_INOVACE_08_C_02_Podstatná."

Podobné prezentace


Reklamy Google