Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SKLOŇOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN RODU STŘEDNÍHO Český jazyk 4. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SKLOŇOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN RODU STŘEDNÍHO Český jazyk 4. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu."— Transkript prezentace:

1 SKLOŇOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN RODU STŘEDNÍHO Český jazyk 4. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST

2 Skloňování podstatných jmen rodu středního Číslo jednotné PádVzor 1. město moře kuře stavení 2. města moře kuřete stavení 3. městu moři kuřeti stavení 4. město moře kuře stavení 5. město! moře! kuře! stavení! 6. městě moři kuřeti stavení 7. městem mořem kuřetem stavením

3 Přiřaďte ke vzorům

4 Skloňování podstatných jmen rodu středního Číslo množné PádVzor 1. města moře kuřata stavení 2. měst moří kuřat stavení 3. městům mořím kuřatům stavením 4. města moře kuřata stavení 5. města! moře! kuřata! stavení! 6. městech mořích kuřatech staveních 7. městy moři kuřaty staveními

5 Pamatuj:  Vzor město – 7.p. mn.č. = y (se slovy, s vesly, se švihadly…)  Vzor moře – koncovky = i (na nebi, po Labi, na parkovišti…)  Vzor stavení – koncovky = i (bez nádobí, v přízemí, bez zdraví…)

6 Doplňte: V matematice počítáme s čísl_. Obil_ se pěstuje na pol_. Měříme měřidl_. Nejúrodnější území Čech je Polab_. Zlín je známý obuvnictv_m. Naše země má velké nerostné bohatstv_. Na mnoha místech se dobývá uhl_. Nízkým stromům říkáme křov_. Brouci jsou vybaveni tykadl_. Vodu v podpalub_ odčerpali čerpadl_. Podle podneb_ rozlišujeme 5 zemských pásů. V matematice počítáme s čísl_. Obil_ se pěstuje na pol_. Měříme měřidl_. Nejúrodnější území Čech je Polab_. Zlín je známý obuvnictv_m. Naše země má velké nerostné bohatstv_. Na mnoha místech se dobývá uhl_. Nízkým stromům říkáme křov_. Brouci jsou vybaveni tykadl_. Vodu v podpalub_ odčerpali čerpadl_. Podle podneb_ rozlišujeme 5 zemských pásů.

7 Správné řešení V matematice počítáme s čísly. Obilí se pěstuje na poli. Měříme měřidly. Nejúrodnější území Čech je Polabí. Zlín je známý obuvnictvím. Naše země má velké nerostné bohatství. Na mnoha místech se dobývá uhlí. Nízkým stromům říkáme křoví. Brouci jsou vybaveni tykadly. Vodu v podpalubí odčerpali čerpadly. Podle podnebí rozlišujeme 5 zemských pásů. V matematice počítáme s čísly. Obilí se pěstuje na poli. Měříme měřidly. Nejúrodnější území Čech je Polabí. Zlín je známý obuvnictvím. Naše země má velké nerostné bohatství. Na mnoha místech se dobývá uhlí. Nízkým stromům říkáme křoví. Brouci jsou vybaveni tykadly. Vodu v podpalubí odčerpali čerpadly. Podle podnebí rozlišujeme 5 zemských pásů.

8 SKLOŇOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN RODU STŘEDNÍHO 4. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř.  Windows XP Professional  obrázky z internetu Autor: Květa Jeníčková Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "SKLOŇOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN RODU STŘEDNÍHO Český jazyk 4. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google