Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_12C_11_Finsko Téma:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_12C_11_Finsko Téma:"— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_12C_11_Finsko Téma: Zeměpis 7.ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

2 Anotace  Materiál lze využít jako prezentaci nového učiva, k procvičování nebo opakování již probraného učiva pro žáky 7. tříd s pomocí interaktivní tabule.

3 Státy na Skandinávském poloostrově

4

5 Rozloha km² Počet obyvatel Hlavní město Helsinky Hlava státu prezident Sauli Niinisto Měna euro Jazyk finština, švédština Prezident Sauli Niinisto

6 Finsko Zastarale Čuchonsko Stát ležící na Skadinávském poloostrově. Jeho břehy omývá Baltské moře, Botnický záliv a Finský záliv. Finsko sousedí S Ruskem, Švédskem, Norskem a Estonskem. K Finsku náleží i souostroví Alandy.

7

8 Najdi v atlase souostroví Alandy, ve kterém zálivu leží ?

9 Finsko Říká se, že Finsko je zemí lesů a tisíce jezer. Jezer je ve Finsku a jezero Saimaa Je čtvrté největší v Evropě. Lesy pokrývají 76 % území. Finská krajina je rovinatá s nízkými kopci.

10 Centrum Helsinek leží na malém poloostrově ve středu Finského zálivu. Helsinky jsou hlavním a zároveň největším finským městem. Poblíž města se rozprostírají jehličnaté lesy, pastviny a pole. Panorama Helsinek

11 Na severu Finska bývají deset týdnů v roce bílé noci, během kterých nezapadá slunce. V zimě ve stejné oblasti po téměř osm týdnů vůbec slunce nevyjde.

12 Nebo také Suomi, což v překladu znamená Bažina. To proto, že polovinu Finska tvoří bažiny.

13 Docela na severu Finska / ale i Norska nebo Švédska / Žijí Saamové, dříve Laponci. Pro Saamy to je však urážka. Dříve Saamové putovali za stády sobů. Dnes je většina Saamů usedlých, jen hrstka z nich ještě žije ve stanech a následují stáda. Pro Saamy je nejhezčím svátkem svátek sv. Marie. To se obléknou do pestrých krojů v červené, modré a zlaté barvě.

14 Správnou odpověď ověř kliknutím pera na tabuliSprávnou odpověď ověř kliknutím pera na tabuli Stát ležící na ………………………….poloostrově. Jeho břehy omývá ……………….moře, ……………….záliv a ……………..záliv. Finsko sousedí s…………….,……………….., ………………..a……………………… K Finsku náleží i souostroví……………… Říká se, že Finsko je země………………a tisíce ………………… Finsko nebo také Suomi, což v překladu znamená…………………… Hlavní město Finska jsou……………………………. Skandinávském Baltské Botnický Finský RuskemNorskem ŠvédskemEstonskem Alandy lesů jezer bažina Helsinky

15 Zdroje  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: /nejvy____hora_ji_n_ho_finska_4a76c10a5f.jpg /nejvy____hora_ji_n_ho_finska_4a76c10a5f.jpg  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: ages/45_Bazina_vsude_kolem.JPG ages/45_Bazina_vsude_kolem.JPG  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_12C_11_Finsko Téma:"

Podobné prezentace


Reklamy Google