Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zpracovala: Mgr. Monika Dvořáková Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zpracovala: Mgr. Monika Dvořáková Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 Zpracovala: Mgr. Monika Dvořáková Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace

2 Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Označení klíčové aktivity VY_32_INOVACE_31_EV_19 Předmět ENVIROMENTÁLNÍ VÝCHOVA Téma VZTAH ČLOVĚKA K PROSTŘEDÍ – Prostředí a zdraví Autor Mgr. Monika Dvořáková AnotaceSeznámení s problémem vlivu prostředí na naše zdraví Očekávané výstupyOrientace – pochopení této skutečnosti Jazykčeština Druh učebního materiáluPOWER POINT Cílová skupina/ročníkžák Speciální ZŠ/ ročník Cíl prezentaceZískání nových informací a prohloubení znalostí žáků Časová dotace20 minut Vytvořeno (škola, dne)Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, p. o., Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace

3

4 Na člověka působí vlivy z prostředí, ve kterém žije. Vlivy z okolního prostředí jsou příznivé x nepříznivé. Nepříznivé vlivy vyvolávají u člověka zátěž STRES. STRES člověka oslabuje a narušuje jeho zdraví. Některým nepříznivým vlivům se člověk přizpůsobí a tím se zvýší jeho odolnost. Například nepříznivým vlivem může být zima, když se člověk pravidelně otužuje zvýší se tím jeho odolnost vůči zimě.

5 Znečištěné ovzduší je další negativní vliv prostředí na člověka. Ve velkých městech a průmyslových oblastech je znečištěné ovzduší příčinou onemocnění dýchacího ústrojí a různých alergií u lidí, kteří zde žijí. Například Ústecký kraj Ústí nad Labem lidé zde trpí více nemocemi dýchacích cest (záněty průdušek, astma, alergie). Londýn v roce 1952 zde zemřely 4000 lidí nastala zde kritická smogová situace. Aktuální problém je také znečištěné ovzduší vnitřních prostor lidé, kteří žijí ve městech se více pohybují v budovách a dopravních prostředcích než venku v přírodě na čerstvém vzduchu v místnostech může být znečištěné ovzduší z cigaretového kouře nebo z látek, které se uvolňují z umělých hmot.

6 Hluk další nepříznivý vliv z prostředí, ve kterém žijeme může také negativně ovlivnit naše zdraví. Může dojít až k poškození sluchu. Zdroj hluku doprava železniční doprava silniční doprava letecká Ve velkých městech jsou lidé vystaveni nadměrnému hluku nebo i na vesnicích, když vesnicí vede silnice, po které musejí jezdit kamiony a nákladní auta nebo když je blízko letiště. Hluk ohrožuje oběhovou soustavu, zažívací soustavu a nervovou soustavu.

7 Označuje se tím elektromagnetické vlnění různé frekvence a intenzity jehož zdrojem je např. vedení vysokého napětí, radary, rozhlasové a televizní vysílače (rádia, TV), domácí elektrospotřebiče (PC), mobilní telefony! Působení elektromagnetických vln na člověka má také negativní vliv na jeho zdraví např. snížená imunita organismu častěji jsme nemocní.

8 To, co jíme a pijeme také ovlivňuje naše zdraví. Kvalita pitné vody má značný vliv na zdraví člověka. Pokud máme možnost, pijeme vodu z čistých studánek. NÁŠ KRAJ Kamenický Šenov je zde zdroj kvalitní pitné vody z pramene ŽÁBA, kam si chodí lidé pro vodu do kanystrů, i když jim teče doma voda z kohoutku, ta totiž mnohdy není vhodná k pití (obsahuje chlor).

9 Mohou také značně ovlivnit zdraví člověka – pozitivně i negativně. Negativně pokud jíme hodně sladkostí, hodně si sladíme nápoje nebo když jíme hodně masa, uzenin a potravin, které obsahují konzervační látky v našem těle se začnou hromadit škodlivé látky (organismus se jich nestačí zbavovat) můžeme pak onemocnět máme např. vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Skladba potravin, které jíme, by měla být co nejrozmanitější. Měla by obsahovat základní živiny: bílkoviny, tuky (v mase, mléčných výrobcích. Dále cukry, vitamíny a vlákninu (hlavně ovoce, zelenina). PRO ZACHOVÁNÍ ZDRAVÍ JE DŮLEŽITÉ DODRŽOVÁNÍ SPRÁVNÉ ŽIVOTOSPRÁVY Pohyb na čerstvém vzduchu Vyvážená strava Dostatek spánku Dostatek odpočinku

10 „Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání v všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.“ Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace


Stáhnout ppt "Zpracovala: Mgr. Monika Dvořáková Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google