Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INTERNET Prohlížeč webových stránek Orientace na Internetu Vyhledávání na Internetu Internetové adresy Ukládání informací z Internetu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INTERNET Prohlížeč webových stránek Orientace na Internetu Vyhledávání na Internetu Internetové adresy Ukládání informací z Internetu."— Transkript prezentace:

1 INTERNET Prohlížeč webových stránek Orientace na Internetu Vyhledávání na Internetu Internetové adresy Ukládání informací z Internetu

2 INTERNET INTERNET Všude kolem nás K Internetu dnes můžete připojit počítač téměř na jakémkoliv místě naší planety a být tak ve spojení s celým světem. Internet neznamená jen webové stránky, které si můžeme na Internetu prohlížet, ale zahrnuje i další služby, např. elektronickou poštu, chat atd. Po Internetu se dnes telefonuje, poslouchá se rádio, obchoduje se, nakupuje. Mnoho lidí pomocí Internetu studuje na dálku, čte na počítači učebnice, posílá domácí úkoly a povídá si se svým učitelem třeba přes oceán. Nejznámější službou, kterou nám Internet poskytuje jsou www (webové) stránky. Web, jak se této službě říká, nám umožňuje prohlížet si stránky, které se nacházejí na jiném a velmi často i vzdáleném počítači. Stačí jen klepnout.

3 Internet – webová stránka je zdroj informací Klikni na následující odkazy a zjisti, které informace webové stránky poskytují:

4 Internet – elektronická pošta Elektronická pošta, zkráceně e-mail (nyní bez spojovníku email), je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy.

5 Internet – chat, sociální sítě Popovídání si s více lidmi současně, to je chat Pomocí sociálních sítí se prostřednictvím Internetu sdružují lidé, kteří by se jinak fyzicky nemohli setkat.

6 Internet – služba ftp I takto může vypadat práce na internetu se službou ftp. FTP (anglicky File Transfer Protocol) je v informatice protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě.

7 Prohlížeč webových stránek Webový prohlížeč (též browser [brauzr]) je počítačový program, který slouží k prohlížení World Wide Webu (WWW). Mezi nejznámější webové prohlížeče patří Google Chrome, Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera atd. Dokázali byste přiřadit k jednotlivým prohlížečům jejich loga? Mozilla Google Chrome Internet Explorer Safari Opera Řešení najdete po kliknutí myši.

8 Orientace na Internetu Pro usnadnění orientace ve stránkách vznikly specializované služby. Abychom se dostali k informacím, které hledáme, používáme tzv. odkazy. Nejznámějšími službami, které systematicky s odkazy pracují, jsou: Internetový katalogInternetový katalog – seznam logicky roztříděných odkazů, udržovaný obvykle ručně. Například: Centrum.cz Seznam.cz – katalog (obsahuje i vyhledávač, který proSeznam.cz seznam.cz zajišťuje Bing) Yahoo! – katalog (obsahuje i vyhledávač)Yahoo! Internetový vyhledávačInternetový vyhledávač – automatizovaný systém pro hledání podle výskytu zadaných slov. Například: Google Bing Jyxo

9 Vyhledávání na Internetu Internet je se svými miliony počítačů a miliardami webových stránek pro jednoho člověka obrovský, najít nějakou konkrétní věc by bylo bez pomoci velmi obtížné. Web tedy poskytuje pomocné nástroje pro vyhledávání stránek, obrázků nebo informací, které nás zajímají. Jedním z významných vyhledávacích serverů v Česku je rozcestník Seznam. Na titulní straně na něm najdeme řadu kategorií, mezi nimiž si můžeme vybrat. Postupným klepáním na kategorie a podkategorie se dostaneme až k informaci, kterou hledáme. www.seznam.cz

10 Hledáme na Seznamu Jaké počasí dnes a zítra můžeme očekávat ? Kdo má dnes svátek ? Jaký program právě běží na televizi Nova ? Jaký je dnešní kurz koruny k euru ? Tvoje babička se chystá do Lázní Luhačovic, kde léčí dýchací cesty, najdeš je na Seznamu ? S kamarády byste rádi vyrazili na nějaký pěkný film do kina. Dokážeš vyhledat program třeba kina v Liberci nebo v České Lípě ?

11 Vyhledávání na Internetu Vyhledávačem jiného typu je Google. Po otevření stránky www.google.cz se zobrazí jednoduchý formulář, do kterého stačí zapsat slovo, které hledáte. Google prohledá celý Internet a zobrazí všechny stránky, na které při tomto prohledávání narazil a které hledané slovo obsahují. Stačí si vybrat.www.google.cz Navíc Google umožňuje velmi snadné hledání obrázků, stačí klepnout na odkaz Obrázky a napsat hledaný název. Porovnej se Seznamem.

12 Hledáme na Googlu Najdeš obrázek Supermana ? Najdeš fotografii našeho hlavního města ? Najdeš obrázek naší sluneční soustavy ? Najdeš nějaký pěkný klipart, pokud napíšeš do vyhledávacího řádku napíšeš anglické slovo „dog“ ? Najdeš ve vyhledávači Googlu stránky naší školy ? Chystáš se s rodiči na výlet do ZOO v Liberci, zjistíš přes Googlu návštěvní dobu ?

13 Internetové adresy Každý počítač na Internetu má přidělenou zvláštní adresu. Podle adresy počítače často poznáte, kde se počítač nachází. Počítače téže firmy dostávají podobnou adresu, jsou seskupovány do tzv.domén. Podobně jsou přiřazeny domény celým státům. cz Např. znaky cz za poslední tečkou představují Česko (www.seznam.cz,www.seznam.cz www.zooliberec.cz). Jiné státy mají domény označené jinými zkratkami, např. Velkáwww.zooliberec.cz Británie uk, Rusko ru, Španělsko es, Japonsko jp, Austrálie au atd. Adresa internetového počítače může vypadat třeba takto: www.centrum.cz,www.centrum.cz www.tour-eiffel.fr/ nebo www.dubnice.ic.cz. Všimněte si, že v panelu adresy sewww.tour-eiffel.fr/www.dubnice.ic.cz http:// často před touto adresou objevuje zkratka http://. Za adresou se pak mohou objevovat různá lomítka a další upřesňující údaje k nalezení té dané správné webové stránky.

14 Ukládání informací z Internetu Texty, obrázky, hudbu, video a další soubory si lze z Internetu stáhnout a uložit, postup je podobný jako při ukládání například vypracované práce. Lze je také kopírovat a vkládat do jiných aplikací. KOPÍROVÁNÍKOPÍROVÁNÍ – pomocí pravého tlačítka myši – zadat příkaz Kopírovat. Obrázek nebo text se vloží jednoduše příkazem Vložit. UKLÁDÁNÍ DO SOUBORUUKLÁDÁNÍ DO SOUBORU – obrázek, který si vyberete, můžete zároveň uložit jako soubor opět pomocí pravého tlačítka myši příkazem Uložit obrázek jako. Objeví se nám již známé dialogové okno pro ukládání souborů. Uložení je nutné potvrdit příkazem OK.

15 Použité zdroje: NEUVEDENO. accessj [online]. [cit. 7.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. tn-cz-nova.oficialni-stranky [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. usbflower [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. home.zcu [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. cs.wikipedia [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. KRYL, Milan. http://kryl.info [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. DOČEKAL, Daniel. justit [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. data-processing [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW: http://www.data- processing.hk/uploads/images/smartftp.pnghttp://www.data- processing.hk/uploads/images/smartftp.png NEUVEDENO. mujsoubor [online]. [cit. 8.8.2012]. Dostupný na WWW:. WEBSTER.K. phgame [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:.

16 NEUVEDENO. appzone [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. KOLÁŘ, Pavel. itbiz [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. zskunratice [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. ondras.zarovi [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. ataxo [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. EUVEDENO. brumovice [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. facebook [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. intranet.zsjandusu [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. NEUVEDENO. plzenak [online]. [cit. 9.8.2012]. Dostupný na WWW:. VANÍČEK, Jiří; ŘEZNÍČEK, Petr. Informatika pro základní školy, 1.díl. Brno: Computer Press, a.s., 2008, ISBN 80-251- 0196-7.


Stáhnout ppt "INTERNET Prohlížeč webových stránek Orientace na Internetu Vyhledávání na Internetu Internetové adresy Ukládání informací z Internetu."

Podobné prezentace


Reklamy Google