Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Informatika – Datové sítě. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Informatika – Datové sítě. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo."— Transkript prezentace:

1 Informatika – Datové sítě

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 05_01_32_INOVACE_15

3 Předmět: Informatika Ročník: 3. Jméno autora: Mgr. Radek Hoszowski Škola: SPŠ Hranice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radek Hoszowski Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Anotace: Seznámíme s druhy sítí, co je klient a co server. Princip GSM a zabezpečení sítě. Klíčová slova: LAN, WAN, GSM, P2P, klient, server,

4 Základní druhy sítí  Lokální síť – propojení dvou a více počítačů pomocí síťových karet a kabelů.  LAN – L ocal A rea N etwork – lokální síť v jedné firmě, škole či domácnosti  WAN – W ide A rea N etwork – síť na velkém území – Internet!, celoevropská síť telekomunikační firmy, mobilní síť (GSM).

5 Peer to Peer  Typ lokální sítě používaný v domácnostech nebo malých firmách.  Počítače jsou na stejné úrovni, ale jsou samostatně fungující.  V lokální síti můžeme sdílet např. přístup k tiskárně, scanneru, Internetu.  Stačí přístup jednoho a mohou ho všichni.

6 P2P síť Obr. 1 – Schéma P2P sítě Obr. 2 – Připojený scanner

7 Klient-server  Tato síť se skládá z klientů neboli stanic, které jsou připojeny k centrálnímu počítači neboli serveru.  Server musí být extrémně výkonný počítač.  Klient naopak nemusí být výkonný, dokonce to nemusí být ani plnohodnotný počítač

8 Klient-server schéma

9 Služby serverů  Print server – sdílení tiskáren, server řadí tiskové úlohy do tiskové fronty.  File server – sdílení souborů, možnost určení dat (viz dále).  Proxy server – sdílení Internetu, zabezpečení komunikace.  Mail server – e-mailové schránky.  Aplikační server – běží na něm všechny aplikace – nejsou na klientovi.  Archivace dat.

10 Mapování síťových složek  V síti můžeme vidět na obsah jiných počítačů.  Mapování = přiřazení označení disku v jiném počítači.  Můžeme mapovat všechny složky, které nám počítač nabídne (podle určení svého uživatele).  Musíme znát cestu ke sdílenému prostředku. Obr. 4 – Sdílená složkaObr. 5 – Sdílený disk

11 Práva k síťovým diskům  O bezpečnost svých dat se nemusíme bát díky nastavení přístupových práv.  Práva můžeme nastavit zvlášť pro každý sdílený disk, složku i soubor.  File scan – právo vidět obsah složky – soubory.  Read – právo číst obsah souboru – zákaz změny.  Write – právo měnit obsah.

12 Bezpečnost sítě  Data v síti jsou bezpečná – pokud není nastaveno, ostatní je nevidí.  Správce sítě nastavuje práva uživatelů, vlastnosti souborů a složek.  Zabezpečení serveru – v případě jeho nefunkčnosti nefunguje celý systém – obsahuje testované komponenty.

13 Mobilní sítě  GSM ( G lobal S ystem M obile).  Skládá se z buněk, o které se starají základnové stanice.  Telefon naváže kontakt se základnovou stanicí a stále s ní komunikuje. Při pohybu si telefon předávají jednotlivé stanice.

14 Základnové jednotky GSM sítě Obr. 6 – Základnové jednotky GSM sítě

15 Použité zdroje  Obr. 1 - COPE, James. www.computerworld.com [online]. [cit. 8.9.2012]. Dostupný na WWW: http://www.computerworld.com/computerworld/records/images/story/NavigatingaP2 PNetwork.gif.  Obr. 2 - FIR0002/FLAGSTAFFOTOS. commons.wikimedia.org [online]. [cit. 8.9.2012]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canon_9950F03.jpg.  Obr. 3 - AUTOR NEUVEDEN. www.intel.com [online]. [cit. 8.9.2012]. Dostupný na WWW: http://communities.intel.com/community/datastack/blog/2011/05/02/top-10-reasons- to-setup-a-client-server-network  Obr. 4 - AUTOR NEUVEDEN. www.microsoft.com [online]. [cit. 8.9.2012]. Dostupný na WWW: http://support.microsoft.com/library/images/support/kbgraphics/public/EN- US/WindowsXP/Networking/Ordner006.gif  Obr. 5 – Archiv autora, IKT3-30.  Obr. 6 - AUTOR NEUVEDEN. www.zabavapromobil.kvalitne.cz [online]. [cit. 28.10.2012]. Dostupný na WWW: http://www.zabavapromobil.kvalitne.cz/vyvoj/vyvoj2.gif.  Kliparty pocházejí z archivů MS Office.  Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radek Hoszowski Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Veškeré použité obrázky (kliparty) pocházejí …


Stáhnout ppt "Informatika – Datové sítě. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google