Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Informatika – Datové sítě

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Informatika – Datové sítě"— Transkript prezentace:

1 Informatika – Datové sítě

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 05_01_32_INOVACE_15

3 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.
Datové sítě Předmět: Informatika Ročník: 3. Jméno autora: Mgr. Radek Hoszowski Škola: SPŠ Hranice Anotace: Seznámíme s druhy sítí, co je klient a co server. Princip GSM a zabezpečení sítě. Klíčová slova: LAN, WAN, GSM, P2P, klient, server, Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radek Hoszowski Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

4 Základní druhy sítí Lokální síť – propojení dvou a více počítačů pomocí síťových karet a kabelů. LAN – Local Area Network – lokální síť v jedné firmě, škole či domácnosti WAN – Wide Area Network – síť na velkém území – Internet!, celoevropská síť telekomunikační firmy, mobilní síť (GSM).

5 Peer to Peer Typ lokální sítě používaný v domácnostech nebo malých firmách. Počítače jsou na stejné úrovni, ale jsou samostatně fungující. V lokální síti můžeme sdílet např. přístup k tiskárně, scanneru, Internetu. Stačí přístup jednoho a mohou ho všichni.

6 P2P síť Obr. 2 – Připojený scanner Obr. 1 – Schéma P2P sítě

7 Klient-server Tato síť se skládá z klientů neboli stanic, které jsou připojeny k centrálnímu počítači neboli serveru. Server musí být extrémně výkonný počítač. Klient naopak nemusí být výkonný, dokonce to nemusí být ani plnohodnotný počítač

8 Klient-server schéma

9 Služby serverů Print server – sdílení tiskáren, server řadí tiskové úlohy do tiskové fronty. File server – sdílení souborů, možnost určení dat (viz dále). Proxy server – sdílení Internetu, zabezpečení komunikace. Mail server – ové schránky. Aplikační server – běží na něm všechny aplikace – nejsou na klientovi. Archivace dat.

10 Mapování síťových složek
V síti můžeme vidět na obsah jiných počítačů. Mapování = přiřazení označení disku v jiném počítači. Můžeme mapovat všechny složky, které nám počítač nabídne (podle určení svého uživatele). Musíme znát cestu ke sdílenému prostředku. Obr. 4 – Sdílená složka Obr. 5 – Sdílený disk

11 Práva k síťovým diskům O bezpečnost svých dat se nemusíme bát díky nastavení přístupových práv. Práva můžeme nastavit zvlášť pro každý sdílený disk, složku i soubor. File scan – právo vidět obsah složky – soubory. Read – právo číst obsah souboru – zákaz změny. Write – právo měnit obsah.

12 Bezpečnost sítě Data v síti jsou bezpečná – pokud není nastaveno, ostatní je nevidí. Správce sítě nastavuje práva uživatelů, vlastnosti souborů a složek. Zabezpečení serveru – v případě jeho nefunkčnosti nefunguje celý systém – obsahuje testované komponenty.

13 Mobilní sítě GSM (Global System Mobile).
Skládá se z buněk, o které se starají základnové stanice. Telefon naváže kontakt se základnovou stanicí a stále s ní komunikuje. Při pohybu si telefon předávají jednotlivé stanice.

14 Základnové jednotky GSM sítě
Obr. 6 – Základnové jednotky GSM sítě

15 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.
Veškeré použité obrázky (kliparty) pocházejí … Použité zdroje Obr. 1 - COPE, James. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: . Obr. 2 - FIR0002/FLAGSTAFFOTOS. commons.wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: . Obr. 3 - AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 4 - AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 5 – Archiv autora, IKT3-30. Obr. 6 - AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Kliparty pocházejí z archivů MS Office. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radek Hoszowski Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.


Stáhnout ppt "Informatika – Datové sítě"

Podobné prezentace


Reklamy Google