Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jaroslav Seifert Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu: Škola budoucnosti s využitím IT Název školy: SPŠ a SOŠGS Most Předmět: ČJL Tematický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jaroslav Seifert Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu: Škola budoucnosti s využitím IT Název školy: SPŠ a SOŠGS Most Předmět: ČJL Tematický."— Transkript prezentace:

1 Jaroslav Seifert Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu: Škola budoucnosti s využitím IT Název školy: SPŠ a SOŠGS Most Předmět: ČJL Tematický okruh: Literatura 20. století Téma: Jaroslav Seifert - Maminka Ročník: Jméno autora: Mgr. Marcela Hofnerová Datum tvorby: 14. 12. 2012 Anotace:Žáci si připomenou základní údaje o tomto spisovateli a bude proveden rozbor vybraného lit. díla tohoto autora.

2 Jaroslav Seifert 1901 - 1986

3 Jaroslav Seifert (1901-1986) narodil se v chudé rodině v Praze na Žižkově. studoval na gymnáziu, ze školy odešel a rozhodl pro práci žurnalisty (Rudé právo) nejprve sympatizoval s komunismem, ale pak z KSČ vystoupil, v roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa. podepsal i Chartu 77 v roce 1984 se stal jako dosud jediný český spisovatel nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

4 DÍLO: Poezie: Město v slzách Samá láska Zhasněte světla - vztah k ohrožené vlasti v r. 1938 v době okupace napsal skladby, v nichž vychází ze stálých hodnot - národní kultura, historie, domov: Vějíř Boženy Němcové Kamenný most

5 . po válce: Píseň o Viktorce - pro neobvyklé spojení osudů Viktorky a uznávané spisovatelky Boženy Němcové byla sbírka kritikou nevlídně přijata Šel malíř chudě do světa Maminka -sbírka obsahuje básně plné lásky a vzpomínek na dětství

6 Maminka OBSAH: Autor vidí svou maminku jako člověka, na kterého se mohl vždy spolehnout. Často maminku zobrazuje jako citlivou ženu v domácnosti. Seifert vzpomíná na maminku také díky věcem, které s ní byly úzce spjaty, například její prstýnek. Ze sbírky je cítit láska autora k jeho mamince a vůně linoucí se z kuchyně, kde maminka vaří. Vzpomínky se týkají celého dětství – hry, škola.

7 Maminka U okna Maminka sedí u okna a pláče. Autor se jí ptá proč a ona odpovídá vyhýbavě ("Až nebudou jednou stromy kvést."). Večerní píseň Když byla veselá a spokojená maminka, byl veselý celý svět. Básník vzpomíná i na chvíle, kdy jej maminka ukládala ke spaní.

8 Maminka Vlaky Báseň vypráví o vlacích, které projíždějí pod okny domu. Jejich kouř ničí květiny v oknech. Maminka o ně ale stále pečuje. Maminčina kytice Autor našel veliké album. V něm jsou fotografie z maminčiny svatby. Na fotografiích si maminka k sobě tiskne kytici růží. Ukolébavka Báseň obsahuje ukolébavku, kterou maminka vyprávěla chlapci.

9 Maminka Píseň Vypráví o beránkovi, který má k autorovi přijít před spaním. Píseň mu nejspíše zpívala maminka vždy, než usnul. První dopis mamince Seifert se pokouší napsat dopis mamince k svátku, ale má málo fantazie. Nádraží Vypráví o lokomotivách, o dýmu, který vydávají a o jejich cestách.

10 Maminka Mlýnek na kávu Báseň má přiblížit raní vstávání. Zatopení do kamen a hrneček s mlékem na plotně. Také ranní kávu, která se nejprve mlela v mlýnku. Pavučina Při čtení lezl autorovi náhle pavouk po knize. Volal maminku, aby ho zabila, že se ho bojí. Ta mu odpověděla: "Proč? Nosí peníze." A od té doby pavouky nezabíjeli, ale pavučiny museli ometat.

11 Maminka Hra v kuličky Chlapci hráli rádi kuličky. Byly tou hrou velmi zaujatí. Všední den Zde se popisuje maminčin všední den. Vařila, vytírala, prala, žehlila, a když měla sílu, ještě zašívala. Večer na pavlači Spisovatel vychází pozdě večer na pavlač. Svítí měsíc a dům nahání hrůzu.

12 Maminka Tatínkova dýmka Tatínek pravidelně na pavlači kouřil dýmku. Maminka se zlobila, protože mu padal popel a tabák na podlahu. Ale když byl tatínek nemocný, ležela dýmka na okně. A maminka litovala toho, že tatínek stůně. Petrolejová lampa Básník často potají večer četl knihu. Při tom mu pomáhala lampa. Ucpal škvíru pod dveřmi a ztlumil světlo, aby nebyl prozrazený. Pak si sám sebe představoval v roli Robinsona anebo jiné postavy, s níž se setkal v knize.

13 Maminka Nůž Strýček byl námořníkem a daroval autorovi nůž. Ten jej obdivuje stejně jako strýčka, který mu vyprávěl krásné příběhy. Cukrářský krám Seifert chodíval jako chlapec k cukrárně. Díval se do oken a prohlížel si všechny pamlsky a toužil po nich. Sliboval si, že si je jako velký koupí. To však stejně nikdy neudělal.

14 Maminka Motýli Autor se musí učit, protože zanedbal školu. Nemůže ven a lituje toho. Poletuje tam totiž mnoho motýlů, které by mohl chytit a obdivovat se jejich kráse. Někteří mu vlétnou i do pokoje a on je ohromen. Karlův Týn Báseň vypráví o školním výletě do Karlova Týna. Růže pro slečnu učitelku Básník vzpomíná, že kradl růže pro učitelku, kterou měl rád.

15 Maminka Skleněný džbán Autor se pravidelně potkával s dívkou, jež nosila džbánek s pivem tatínkovi. Postupem času se před ní začal stydět. Až jednoho dne ji potkal na schodech a ona ho políbila. V této básni je popsáno autorovo dospívání a změna pohledu na děvčata.

16 Maminka Okarína Básník šel s dědečkem na pouť. Těšil se na cukrovou vatu, hada z gumy a na okarínu. Tušil ale, že je moc drahá. Dědeček mu ji chtěl koupit, jenže na ni neměl. Musel mu dát totiž ještě spravit boty. A tak po ní Seifert toužil a prosil maminku, ať mu na ni šetří, že jí to vše jednou splatí.

17 Maminka Dědečkův pohřeb Báseň vypráví o pohřbu dědečka a o básníkových vzpomínkách na něj. Hálkův domek Básník zde popisuje své setkání se spisovatelem Hálkem.

18 Maminka Slečna ze čtvrtého Slečna ze čtvrtého šila košile, blůzy a jiné zboží. Chodívala i k Seifertově mamince, a když přišla, plakala často nad hrnečkem s kávou. Lidé ji pomlouvali. Jednou byly slyšet divné zvuky z jejího bytu. Hned poté nastal zmatek a volali doktora. Už jí nebylo pomoci, a tak básník poznal díky ní smrt i lásku.

19 Maminka Housle Maminka přinesla jednou housle. Básník se na ně měl naučit hrát, ale nešlo mu to. Jednou je proto odložil a víc se k nim nevrátil. Později ho to ovšem mrzelo. Vějíř Ve skříni až na dně ležel vějíř. Maminka zakázala, aby se vyndával a nikdy nezapomněla dát pryč klíček od skříně. Jednou však přeci jen zapomněla a básník se do skříně dostal. Nerozuměl ale veršům na vějíři. Poté se také pokusil o verše.

20 Maminka Maminčino zrcátko Maminka měla zrcadlo, u kterého se vždy česala. Tomu se ale časem zkřivil rám a naprasklo. Později se rozdělilo vejpůl. Zrcadlo má v této básni připomínat plynoucí čas, který nikdo nezastaví. Kytička fialek Básník nosil mamince květiny. Ta se na něj zlobila, že je toho škoda a že musí šetřit. Později ale byla ráda, když květinu dostala. Báseň končí maminčinou smrtí.

21 Maminka Prstýnek po mamince Básník promlouvá k prstýnku, který mu zbyl po mamince. Přemýšlí, od koho jej dostala a kolik asi stál. Krabice na čaj V domě stála na polici krabice na čaj. Byl na ní drak a ten "hlídal" práh. Básník myslí na maminku a na věci, které si představoval, když viděl vždy krabici. Píseň Básník vzpomíná na minulost. Uvědomuje si, že nemůže vrátit čas a lituje toho.

22 Maminka Hrdličky Dvě hrdličky měly hnízdo na akátu. Sedávaly tam a pozorovaly svět kolem. Až jednou přišla válka. Dům zpustl a hrdličky už nebyly ve svém hnízdě. Domov Básník se loučí s domovem. Loučí se se vším, co měl rád. Po letech se pak vrací domů a nikdo mu neotevírá. Vše je zchátralé a jenom odraz v zrcadle mu připomíná, kolik času uplynulo.

23 Maminka ZÁVĚR: Inspirace: láska ke své mamince Souvislosti vzniku díla: roku 1955 získal za knihu Maminka státní cenu za literaturu Téma není vůbec závažné. Konflikty se zde nenacházejí.

24 Použité zdroje http://www.literaturaspse.ic.cz/Seifert.html SOCHROVÁ, Marie. Literatura v kostce pro střední školy. Havlíčkův Brod: Fragment, 1999, ISBN 80-7200-332-1 SOUKAL, Josef a kol. Literatura pro I. ročník gymnázií. Praha: SPN, 2001, ISBN 80-7235-154-0.


Stáhnout ppt "Jaroslav Seifert Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu: Škola budoucnosti s využitím IT Název školy: SPŠ a SOŠGS Most Předmět: ČJL Tematický."

Podobné prezentace


Reklamy Google