Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Biologické invaze. Areál – území, na kterém je druh rozšířen Areál vlka. Různé barvy vyznačují areály jednotlivých vlčích poddruhů. Areál hraboše polního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Biologické invaze. Areál – území, na kterém je druh rozšířen Areál vlka. Různé barvy vyznačují areály jednotlivých vlčích poddruhů. Areál hraboše polního."— Transkript prezentace:

1 Biologické invaze

2 Areál – území, na kterém je druh rozšířen Areál vlka. Různé barvy vyznačují areály jednotlivých vlčích poddruhů. Areál hraboše polního

3 Autochtonní a alochtonní druhy Autochtonní druh = původní druh. Rozšířil se na dané území přírodní cestou většinou v dávných dobách. Příklady: u nás je autochtonní dub letní, liška obecná, sojka obecná. Alochtonní druh = nepůvodní druh. Rozšířil se na dané území nedávno přičiněním člověka. Příklady: u nás je alochtonní kaštan jedlý, psík mývalovitý, kukuřice setá.

4 Jak člověk šíří druhy? První cesta: Šíří domácí zvířata a pěstované plodiny. Lilek brambor z And v Jižní Americe. Brambory v dnešním světě.

5 Jak člověk šíří druhy? Druhá cesta: Zavléká (nezáměrně šíří) cizí druhy nebo umožňuje samovolné šíření: ◦ Druh unikne z chovu nebo z obdělávané půdy do volné přírody (zplaní): norek americký, netýkavka žlaznatá. ◦ Druh je zavlečen při dopravě zboží (lodě, vlaky, TIR…) jako „černý pasažér“: medúzka sladkovodní. ◦ Druh proniká novou cestou, kterou vytvořil člověk (stavba průplavů, globální oteplování): křižák pruhovaný.

6 Jak člověk šíří druhy? Třetí cesta: Vysazuje druhy do přírody záměrně (introdukuje je). Bažant obecný: asijský druh, na naše území jej vysadili Lucemburkové (14. století).

7 Invazní druhy jsou alochtonní, na novém území se rychle šíří, narušují původní ekosystémy tím, že ◦ buď silně konkurují původním druhům a vytlačují je (zabírají zdroje potravy, půdu, zastiňují…), ◦ nebo hubí původní druhy jako noví parazité nebo predátoři.

8 INVAZNÍ ŽIVOČICHOVÉ V ČESKÉ REPUBLICE

9 Plzák španělský Původ: Španělsko, Francie, jižní Anglie Nynější areál: velká část Evropy, USA Vytlačuje naše druhy plzáků, škodí v zemědělství

10 Mandelinka bramborová Žlutá – původní areál mandelinky bramborové Zelená – původní areál brambor Hnědá – současný areál mandelinky bramborové Po rozšíření v Americe byla zavlečena s náklady lodí do Eurasie.

11 Muflon Původní rozšíření: Sardinie, Korsika (možná jako domácí zvíře, pak zdivočel) Současný areál: vysazen jako lovná zvěř na většině Evropy, malý počet v Jižní Americe a severní Americe. U nás žije více než třetina všech muflonů! Škodí na lesních porostech (v zimě loupe kůru). Vysoké stavy udržovány myslivci.

12 Mýval severní Severoamerický druh byl vysazen ve 20. století v Německu a na Kavkaze jako lovná zvěř a unikl z chovů v Japonsku, kam byl přivezen jako domácí mazlíček. Rychle se šíří (v Evropě asi milion mývalů!), osidluje volnou přírodu i města. Červeně původní areál, modře nový areál.

13 Norek americký Severoamerický druh byl chován v Evropě jako kožešinové zvíře. Takzvaní „ochránci zvířat“ se několikrát na farmy vloupali a norky americké vypustili do přírody. Rychle se šíří, decimuje vodní živočichy včetně ohrožených raků a užovek. Podobný norek evropský byl u nás vyhuben v 19. století.

14 Ondatra pižmová Původně ze Severní Ameriky, byla vypuštěna v r. 1905 na Dobříši (střední Čechy), nyní rozšířena v severní Eurasii zapojila se do našich ekosystémů, neškodí kromě občasných narušení hrází. Červeně původní rozšíření, zeleně území, kam pronikla.

15 Psík mývalovitý Pochází z východní Asie. Opakovaně vysazován v evropské části Ruska jako kožešinové lovné zvíře. Rychle proniká na západ, u nás se vyskytuje asi 60 let. Modře původní areál, červeně území, kam se rozšířil.

16 Karas stříbřitý Ryba z jihovýchodní Asie, chována pro okrasu (už na čínském císařském dvoře). Vysazená na okrasu v Evropě, nekontrolovatelně se šíří, vytlačuje domácí druhy ryb.

17 Rak pruhovaný v Evropě záměrně vysazený americký druh raka potravně konkuruje našemu raku říčnímu a vytlačuje ho šíří nemoc račí mor, vůči které je sám odolný

18 INVAZNÍ ROSTLINY V ČESKÉ REPUBLICE

19 Bolševník velkolepý původně z Kavkazu v Evropě pěstován od začátku 19. století jako okrasná rostlina šíří se rychle, vytlačuje původní druhy prudce jedovatý

20 Křídlatka japonská Pochází z východní Asie. Pěstována v Evropě původně jako okrasná rostlina Unikla do přírody, rychle se šíří, vytlačuje původní druhy Podobně se chová příbuzná křídlatka sachalinská a jejich kříženec křídlatka česká.

21 Netýkavka žlaznatá pochází z Himálaje v 19. století přivezena do Anglie jako okrasná rostlina zplaněla, rychle se šíří podél vodních toků a vytlačuje původní vegetaci

22 Zlatobýl kanadský původně severoamerická rostlina, pěstován v Evropě i Asii pro okrasu dnes rozšířen v celé Eurasii, v Austrálii, na Novém Zélandu, roste na místech ovlivněných člověkem (náspy, skládky apod.)

23 Trnovník akát severoamerická dřevina od 17. století vysazován v Evropě jako medonosná a okrasná dřevina, pro dřevo a pro zpevnění písčitých půd vytlačuje původní dřeviny, silně ovlivňuje bylinný podrost (rostou pod ním jen byliny, které snášejí velké množství dusíkatých látek v půdě)

24 Další informace o invazních druzích http://invaznidruhy.nature.cz/informace-o- druzich/invazni-zivocichove/ http://invaznidruhy.nature.cz/informace-o- druzich/invazni-zivocichove/ http://invaznidruhy.nature.cz/informace-o- druzich/invazni-rostliny/ http://invaznidruhy.nature.cz/informace-o- druzich/invazni-rostliny/ https://cs.wikipedia.org/wiki/Invazn%C3% AD_druh https://cs.wikipedia.org/wiki/Invazn%C3% AD_druh http://www.jarojaromer.cz/invaze/?page_id =4 http://www.jarojaromer.cz/invaze/?page_id =4

25 Zdroje Wiki-Canis lupus“ od Zoologist – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiki-Canis_lupus.png#/media/File:Wiki- Canis_lupus.png „Mapa Microtus arvalis“ od Osado – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mapa_Microtus_arvalis.png#/media/File:Mapa_Microtus _arvalis.png https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mapa_Microtus_arvalis.png#/media/File:Mapa_Microtus _arvalis.png „PotatoYield“ od AndrewMT – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PotatoYield.png#/media/File:PotatoYield.png

26 Zdroje "A Grande Batata" by FelipeFronchetti - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Grande_Batata.jpg#/media/File:A_Grande_Batata.jpg „Phasianus colchicus 2 tom (Lukasz Lukasik)“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phasianus_colchicus_2_tom_(Lukasz_Lukasik).jpg#/media/File: Phasianus_colchicus_2_tom_(Lukasz_Lukasik).jpg „Arion lusitanicus“. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arion_lusitanicus.jpg#/media/File:Arion_lusitanicus.jpg „Potato beetle diffusion“ od Fritz Geller-Grimm – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Potato_beetle_diffusion.jpg#/media/File:Potato_beetle_diffusio n.jpg „Colorado potato beetle“ od Scott Bauer, USDA ARS – This image was released by the Agricultural Research Service, the research agency of the United States Department of Agriculture, with the ID k4978-5 (next).Toto oznámení nepopisuje autorskoprávní status tohoto souboru. Stále je vyžadován běžný popisek licence. Další informace najdete na Commons:Licencování.English | français | македонски | +/ − http://www.ars.usda.gov/is/graphics/photos/dec97/k4978-5.htm. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colorado_potato_beetle.jpg#/media/File:Colorado_potato_be etle.jpg

27 Zdroje "Muffelwild12.4.2008 007" by Volker.G - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muffelwild12.4.2008_007.jpg#/media/File:Muffelwild12.4.2008_ 007.jpg „Raccoon-range“ od Image:Raccoon-range.png: Novil Ariandis (talk)Image:BlankMap-World-USA-Can- UK-Aus-Mex.PNG: Roke (talk) – Image:BlankMap-World-USA-Can-UK-Aus-Mex.PNG. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Raccoon- range.png#/media/File:Raccoon-range.png „Procyon lotor (Common raccoon)“ od Bastique – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Procyon_lotor_(Common_raccoon).jpg#/media/File:Procyon_l otor_(Common_raccoon).jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Procyon_lotor_(Common_raccoon).jpg#/media/File:Procyon_l otor_(Common_raccoon).jpg „Playful mink“ od Marc Evans from Reading, UK – Playful minkUploaded by Mariomassone. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Playful_mink.jpg#/media/File:Playful_mink.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Playful_mink.jpg#/media/File:Playful_mink.jpg „Verbreitungsgebiet Bisamratten“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Verbreitungsgebiet_Bisamratten.jpg#/media/File:Verbreitungsge biet_Bisamratten.jpg „Ondatra zibethicus FWS“ od Dave Menke – This image originates from the National Digital Library of the United States Fish and Wildlife ServiceToto oznámení nepopisuje autorskoprávní status tohoto souboru. Stále je vyžadován běžný popisek licence. Další informace najdete na Commons:Licencování.See Category:Images from the United States Fish and Wildlife Service.. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ondatra_zibethicus_FWS.jpg#/media/File:Ondatra_zibethicus_ FWS.jpg

28 Zdroje „Raccoon Dog area“ od Chermundy – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Raccoon_Dog_area.png#/media/File:Raccoon_Dog_are a.png „Tanuki01 960“ od 663highland – 663highland. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tanuki01_960.jpg#/media/File:Tanuki01_960.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tanuki01_960.jpg#/media/File:Tanuki01_960.jpg HEPTAGON. Goldfish3. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-11-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Karas_st%C5%99%C3%ADb%C5%99it%C3%BD „Orconectes limosus - Kamberkrebs“ od No machine-readable author provided. Andreas th assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orconectes_limosus_- _Kamberkrebs.jpg#/media/File:Orconectes_limosus_-_Kamberkrebs.jpg

29 Zdroje „Reuzenbereklauw“ od GerardM at nl.wikipedia. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reuzenbereklauw.JPG#/media/File:Reuzenbereklauw.JP G „Velky bolsevnik“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velky_bolsevnik.jpg#/media/File:Velky_bolsevnik.jpg „Fallopia japonica01“ od WJV&DB – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 nl via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fallopia_japonica01.jpg#/media/File:Fallopia_japonica01. jpg "Riesenknoeterich". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Riesenknoeterich.jpg#/media/File:Riesenknoeterich.jpg SÁČEK, I. Komín n048. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-11-15]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kom%C3%ADn_n048.jpg?uselang=cs https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kom%C3%ADn_n048.jpg?uselang=cs "Solidago canadensis railroad embankment" by MurielBendel - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Solidago_canadensis_railroad_embankment.jpg#/media /File:Solidago_canadensis_railroad_embankment.jpg „Solidago canadensis 20050815 248“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Solidago_canadensis_20050815_248.jpg#/media/File:Sol idago_canadensis_20050815_248.jpg

30 Zdroje „Flowers of Robinia pseudoacacia“ od Andrew Butko. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flowers_of_Robinia_pseudoacacia.jpg#/media/File:Flow ers_of_Robinia_pseudoacacia.jpg


Stáhnout ppt "Biologické invaze. Areál – území, na kterém je druh rozšířen Areál vlka. Různé barvy vyznačují areály jednotlivých vlčích poddruhů. Areál hraboše polního."

Podobné prezentace


Reklamy Google