Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKRES LOUNY Autor: Mgr. Petra Pláničková Název: VY_32_INOVACE_1154_ANTONÍN DVOŘÁK Téma: ŽIVOT A DÍLO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKRES LOUNY Autor: Mgr. Petra Pláničková Název: VY_32_INOVACE_1154_ANTONÍN DVOŘÁK Téma: ŽIVOT A DÍLO."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKRES LOUNY Autor: Mgr. Petra Pláničková Název: VY_32_INOVACE_1154_ANTONÍN DVOŘÁK Téma: ŽIVOT A DÍLO ANTONÍNA DVOŘÁKA, RUSALKA, MUZEUM Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

2   Tato prezentace je určena žákům 5. tříd jako výkladová v hodinách českého jazyka – čtení.  Žáci se seznámí se životem a díly slavného hudebního skladatele.  Zvládnou rozbor díla - Rusalka

3

4   Celým jménem Antonín Leopold Dvořák.  Je světově nejproslulejším a nejhranějším českým hudebním skladatelem ve světě.

5

6   Narodil se v Nelahozevsi.  Jeho vlohy pro hudbu v něm objevil učitel a varhaník Antonín Liehmann.  Antonín hrál od dětství na housle, klavír a varhany.  Studoval varhanickou školu v Praze a také hrál pod vedením B. Smetany v orchestru na violu.

7

8   Napsal 9 symfonií (Novosvětská patří k nejlepším dílům).  Několik symfonických básní  Slovanské tance, svatá Ludmila, spoustu komorních a klavírních skladeb  10 oper z nich je nejznámější Rusalka (Čert a Káča, Jakobín, Dimitrij a Armida).

9

10   Romantická pohádková opera.  Premiéru měla v Národním divadle.  Opera je o nestálé lidské lásce, která je potrestána princovou smrtí a prokletím Rusalky v bludičku.

11

12   Je součástí Národního muzea v Praze.  Muzeum sídlí v barokním letohrádku Amerika na Karlově.  Obsahuje nejrůznější památky a dokumenty ze skladatelova života.  Zároveň jsou zde k poslechu úryvky z jeho nejznámějších děl.

13

14   Soubor:Dvorak1.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 18:36 [cit ]. Dostupné z:  Soubor:Nelahozeves, Dvořákův dům - celek.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 15:35 [cit ]. Dostupné z: . Soubor:Muzeum Antonína Dvořáka.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 21:16 [cit ]. Dostupné z:  Soubor:Poster for the premiere of Rusalka in Prague, 31 March, jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 08:22 [cit ]. Dostupné z:  Soubor:Růžena Maturová as the first Rusalka.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 08:19 [cit ]. Dostupné z: POUŽITÉ ZDROJE


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKRES LOUNY Autor: Mgr. Petra Pláničková Název: VY_32_INOVACE_1154_ANTONÍN DVOŘÁK Téma: ŽIVOT A DÍLO."

Podobné prezentace


Reklamy Google