Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Internet 27.9.2016 Viktor Beneš. Služby internetu www - systém webových stránek http - protokol - elektronická pošta Voip - telefonování pomocí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Internet 27.9.2016 Viktor Beneš. Služby internetu www - systém webových stránek http - protokol - elektronická pošta Voip - telefonování pomocí."— Transkript prezentace:

1 Internet Viktor Beneš

2 Služby internetu www - systém webových stránek http - protokol - elektronická pošta Voip - telefonování pomocí internetu Ftp - přenos souborů Dns - domény Instant messaging - on-line komunikace mezi uživateli

3 Způsoby připojení k internetu Wifi Mobilní síť Satelitní síť Kabelová televize LAN Elektronická rozvodná síť Telefoní linka

4 Internet obecně Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí, ve kterých mezi sebou počítače komunikují. Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace. Nejznámější službou poskytovanou v rámci Internetu je WWW a (elektronická pošta), avšak nalezneme v něm i desítky dalších.

5 Internetové prohlížeče Safari Mozilla firefox Internet explorer Opera Google chrome

6 Webové stránky Ve volném překladu World Wine Web,,Celosvětová pavučina”, je označení pro aplikace internetového protokolu Http, je tím myšlena soustava propojených hypertetových protokolů. Dnes si webové stránky může založit v podstatě každý.

7 Historie – vzniká projekt počítačového výzkumu agentury ARPA – vytvořena experimentální síť ARPANET, první pokusy s přepojováním uzlů (čtyři uzly) – ARPANET rozšířena na cca 20 směrovačů a 50 počítačů, použit protokol NCP(Network Control Program) -- neplést s NCP (NetWare Core Protocol) od firmy Novell – Ray Tomlinson vyvíjí první ový program – zveřejněna idea vedoucí později k TCP/IP jako náhrady za stávající protokol NCP – první kniha o ARPANETu – vydáno RCF 760, které popisuje IPv4, experimentální provoz TCP/IP v síti ARPANET, protokol DNS, směrovací protokoly – rozdělení ARPANET na ARPANET (výzkum) a MILNET (Military Network, provoz), TCP/IP přeneseny do komerční sféry (SUN) – vyvinut DNS (Domain Name System), k Internetu připojeno pouhých 1000 počítačů

8 A další historie – zahájen program NFSFNET, sponzoruje rozvoj sítě ve výši 200 mil. dolarů, první komerční služby – vzniká pojem „Internet“ – v síti je propojeno počítačů – Tim Berners - Lee publikuje návrh vývoje WWW(Information Management: A Proposal) – Tim Berners-Lee a Robert Kailliau publikují koncept hypertextu – končí ARPANET – nasazení WWW v evropské laboratoři CERN – připojen Bílý dům (vstup vládních institucí na Internet) – Marc Andrressen vyvíjí Mosaic, první WWW prohlížeč, a dává ho zdarma k dispozici – vyvinut prohlížeč Netskape Navigator – Internet se komercionalizuje – 55 milionů uživatelů – rozšiřuje se Napster – 250 milionů uživatelů – 600 milionů uživatelů – 900 milionů uživatelů – více než miliarda uživatelů

9 Bezpečnost internetu Opět Viktor Beneš

10 Bezpečnost internetu obecně Bezpečnost Internetu a bezpečnost práce na Internetu se stává stále více sledovanou oblastí počítačových sítí a návazaných programových systémů, včetně aplikací. S růstem naší závislosti na Síti rostou požadavky na její spolehlivost a bezpečnost, přitom v mnoha případech nelze tyto dva pojmy striktně oddělit: Potřebujeme-li přístup ke konkrétním datům na konkrétním serveru, pak je nám v podstatě lhostejné, zda nedostupnost je způsobena výpadkem hardware nebo třeba operačního systému (což řadíme do oblasti spolehlivosti) nebo zda je to důsledek napadení viry či DoS útoku (Denial of Service, tedy znepřístupnění služby) a patří tedy do oblasti bezpečnosti.

11 Antivirové programy Antivirový program je počítačový software, který slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci počítačových virů a jiného škodlivého software. K zajištění této úlohy se používají dvě techniky:prohlížení souborů na lokálním disku, které má za cíl nalézt sekvenci odpovídající definici některého počítačového viru v databázidetekcí podezřelé aktivity nějakého počítačového programu, který může značit infekci. Tato technika zahrnuje analýzu zachytávaných dat, sledování aktivit na jednotlivých portech či jiné techniky.Úspěšnost závisí na schopnostech antivirového programu a aktuálnosti databáze počítačových virů. Aktuální virové databáze se dnes nejčastěji stahují z internetu.

12 Výrobci antivirových programů AVG NOD32 Avast Eset Norman antivirus F-Secure antivirus eTrust antivirus

13 Čtení dat Čtení dat na internetu nejčastěji prováďejí Hakeři, kteří se vám dostanou do počítače a hrozí vám stráta dat nebo další nepříjemný problém s počítačem.

14 Viri Viri se často přenáší v ech, icq, v souborech... Když je počítač napaden virem, tak útočník má přístup k vaši souborům. Proti nějakým virům jsou vaše antivirové programy naprosto k ničemu.

15 Příklad viru


Stáhnout ppt "Internet 27.9.2016 Viktor Beneš. Služby internetu www - systém webových stránek http - protokol - elektronická pošta Voip - telefonování pomocí."

Podobné prezentace


Reklamy Google