Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.2.5 Slovenská republika Téma: Česká republika jako součást Evropy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.2.5 Slovenská republika Téma: Česká republika jako součást Evropy."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.2.5 Slovenská republika Téma: Česká republika jako součást Evropy Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Výkladová hodina pro žáky 5.ročníku, sousední státy ČR, Slovensko a jeho specifika. Žáci plní po výkladu zadané úkoly. Materiál se dá využít při práci s interaktivní tabulí, multimice, v počítačové učebně.

2 Slovensko je náš východní soused

3 Na Slovensku žije asi 5,5 miliónů obyvatel V roce 2010 se celkem 85 % obyvatelstva hlásilo ke slovenské národnosti, 9,7 % k maďarské, 1,7 % k romské, 0,8 % k české, 0,4 % k rusínské a 0,2 % k ukrajinské Úředním jazykem je slovenština, z dalších jazyků je především na jihu rozšířená maďarština. slovenština Většina obyvatel je věřící – římskokatolická církev

4 Borůvka-čučorietka Kočka-mačka Tiskárna-tlačiareň Rohlík-rožok Veverka-veverička Boty-topánky želva-korytnačka Polštář-vankúš

5 Vlajka -Vlajka Slovenska se skládá ze slovanské trikolóry a slovenského znaku. Barvy slovenské trikolóry jsou odvozené jednak od původních slovenských barev červené a bílé a jednak od slovanské trikolóry (bílá, modrá, červená). Státní znak -Státní znak SR tvoří červený gotický štít, na němž je modré trojvrší. Z prostřední nejvyšší hory vyrůstá bílý (stříbrný) dvojramenný kříž. Ramena kříže jsou na koncích rozšířené a vyhloubené, vrchy jsou oblé.

6 Hlavní město – Bratislava, rozkládá se na obou březích Dunaje, v jihozápadní části země, při hranici s Maďarskem a Rakouskem. Žije zde obyvatel Další velká města – Košice, Žilina, Prešov

7 Jednu z nejvýznamnějších řek protékajících Slovenskem představuje Dunaj, který spolu s Moravou tvoří slovenskou jihozápadní hranici.Dunaj Nejdelším slovenským vodním tokem je Váh.Váh Na Slovensku jsou častá rovněž horská jezera a minerální i termální prameny.

8 Měna - 1 Euro

9

10 Bratislava Dunaj Euro Hlavním městem Slovenska Největší slovenská řeka Měna na Slovensku

11 NEZNÁMÝ. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. Wikipedia.cz [online]. [cit Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. tripzone.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: most-pres-dunaj-10047http://slovensko.tripzone.cz/bratislava/fotogalerie/novy- most-pres-dunaj NEZNÁMÝ. vseoslovensku [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. promitani.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: CHALUPA, Petr a Věra ŠTIKOVÁ. Vlastivěda 5: Česká republika jako součást Evropy. Brno: Nová škola, s.r.o., ISBN HRONEK, Milan. Vlastivěda 5. Olomouc: Prodos, ISBN


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.2.5 Slovenská republika Téma: Česká republika jako součást Evropy."

Podobné prezentace


Reklamy Google