Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Snowboarding. Snowboard  je prkno pevně připnuté k nohám jezdce, určené k sportovnímu využití na sněhu  dlouhé je přibližně 140-170 cm (mělo by jezdci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Snowboarding. Snowboard  je prkno pevně připnuté k nohám jezdce, určené k sportovnímu využití na sněhu  dlouhé je přibližně 140-170 cm (mělo by jezdci."— Transkript prezentace:

1 Snowboarding

2 Snowboard  je prkno pevně připnuté k nohám jezdce, určené k sportovnímu využití na sněhu  dlouhé je přibližně 140-170 cm (mělo by jezdci sahat k bradě) a široké cca 25 cm (dostatečně aby přes hrany „nepřesahovaly“ špičky a paty bot).

3 Vázání  Systémy, kterými je jezdec upnut k prknu mohou být různé, principiálně se liší na tzv. tvrdé (používají se podobné boty jako při lyžování) či tzv. měkké, kdy jsou speciální snowboardové boty k prknu připevněny upínacími pásky.

4 Postavení nohou  Regular - postavení s levou nohou vpředu  Goofy - postavení s pravou nohou vpředu Regular či Goofy závisí na preferenci každého jezdce, na rozdíl od praváctví/leváctví je rozložení Regular/Goofy v populaci zhruba 50:50. Dobrý jezdec zvládá jízdu na obě strany, což platí především pro triky a skoky, kdy změna stran jízdy bývá občas nezbytná. Proto vídáme někdy také postavení nohou  Duckfoot - obě nohy jsou vychýleny špičkou ven a umožňují průběžnou změnu stran za jízdy.

5 Historie snowboardingu  Pro snowboarding je zlomový rok 1965, kdy Sherman Poppen spojil dvě lyže, ke špičce přimontoval provázek a vytvořil tím první model snowboardu, zvaný „“, protože jízda na něm se podobala spíše surfování na vodě.  Pro snowboarding je zlomový rok 1965, kdy Sherman Poppen spojil dvě lyže, ke špičce přimontoval provázek a vytvořil tím první model snowboardu, zvaný „snurfer“, protože jízda na něm se podobala spíše surfování na vodě.

6 Historie snowboardingu  Inspirován Shermannovým úspěchem začal Jake Burton Carpenter vyrábět své vlastní snowboardy.  Rozpoznal chyby a nevýhody snurferu, opravil je a přimontoval na desku první vázání, které několika pásky pevně drželo nohy. V roce 1977 založil ve Vermontu firmu.  Rozpoznal chyby a nevýhody snurferu, opravil je a přimontoval na desku první vázání, které několika pásky pevně drželo nohy. V roce 1977 založil ve Vermontu firmu Burton Snowboards.

7 Historie snowboardingu  V roce 1983 přišel Jeff Grell s prvním skutečně pevným vázáním, které stabilně spojovalo nohy jezdce s prknem. S tímto vázáním bylo možné ovládat prkno i na tvrdém a nerovném sněhu a ve velkých rychlostech.

8 Historie snowboardingu –1981 - první snowboardové závody v Coloradu (vyhrál Tom Sims se svým laminátovým prknem s ocelovými hranami) –1987 - 1. neoficiální mistrovství světa v městech Livignu (Itálie) a St.Moritz (Švýcarsko) –1987 - založena NASA (North American Snowboard Association) –1987 - založena SEA (Snowboard European Association) –1989/1990 - založena ISA – International Snowboard Association (Mezinárodní snowboardová asociace) –1990 - vznik Pro Snowboarders Association (PSA) – asociace profesionálních snowboardových závodníků

9 Historie snowboardingu –1991 - založena ISF - International Snowboard Federation –1992/1993 - 1. oficiální mistrovství světa v rakouském Ischglu (240 závodníků z 20 zemí světa) –1998 - Snowboarding poprvé na olympijských hrách - disciplíny obří slalom a U-rampa –2002 - založena WSF - World Snowboard Federation –2002 - ISF zkrachovala (zpronevěra milionových částek určených na pořádání závodů) –2006 - Na olympiádě se objevuje další disciplína - snowboard cross

10 Snowboarding v ČR  1990 - založení Asociace českého snowboardingu (AČS)  2006 - Martin Černík a Michal Novotný startují na Olympijských hrách v Turíně

11 Snowboardové disciplíny Alpské disciplíny (tvrdé vázání)  paralelní slalom  paralelní obří slalom paralelní obří slalom paralelní obří slalom  obří slalom obří slalom obří slalom  super-g

12 Snowboardové disciplíny Free disciplíny (měkké vázání)  half-pipe (U-Rampa) half-pipe  quarter-pipe quarter-pipe  slopestyle slopestyle  big air big air big air  jibbing (jízda po zábradlí)  freeride (jízda mimo sjezdovky)  backcountry (freestyle mimo sjezdovky)  snowboardercross snowboardercross


Stáhnout ppt "Snowboarding. Snowboard  je prkno pevně připnuté k nohám jezdce, určené k sportovnímu využití na sněhu  dlouhé je přibližně 140-170 cm (mělo by jezdci."

Podobné prezentace


Reklamy Google