NEJSLAVNĚJŠÍ SJEZDAŘI

Podobné prezentace

Prezentace na téma: "NEJSLAVNĚJŠÍ SJEZDAŘI"— Transkript prezentace:

1 NEJSLAVNĚJŠÍ SJEZDAŘI

2 Historie Mezi nejslavnější sjezdaře lyžařské historie patří Francouz Jean Claude Killy (žán klód kily) Byl průkopníkem nové techniky jízdy v oblouku, vyhrál první dva ročníky světového poháru Mezi nejúspěšnější sjezdaře se ziskem 5 vítězství ve světovém poháru zařadil Ital Gustavo Thöni (gustavo tény)

3 Historie II. Mezi nejslavnější sjezdaře historie alpského lyžování 70. let 20. století se zařadil Švéd Ingemar Stenmark Vyhrál 3x světový pohár, byl i několikanásobným mistrem světa Díky vynikající technice se stal vzorem pro mnoho dalších závodníků Nikdy nejezdil sjezdy a byl posledním sjezdařem, který vyhrál světový pohár, aniž by musel bodovat v této rychlostní disciplíně

4 Historie III. Konci 20. století kraloval na sjezdovkách 4 násobný vítěz světového poháru Švýcar Pirmin Zurbriggen a po něm Lucemburčan Marc Girardelli (žirardeli) 5-ti násobný vítěz světového poháru Girardelli je původem Švýcar, ale protože v tehdejší reprezentaci Švýcarska byla velká konkurence, požádal o lucemburský pas V této době už se začali prosazovat komplexní závodníci, kteří uměli všechny disciplíny

5 Historie IV. Na přelomu století se stal výraznou postavou Rakušan Hermann Maier, 4 násobný vítěz světového poháru Byl to především lyžař pro rychlostní disciplíny V posledních letech se světová špička natolik vyrovnala, že celkové vítězství se podařilo zopakovat pouze dvěma sjezdařům a to Američanu Bode Millerovi a Norovi Aksel Lund Svindalovi (oba vyhráli 2x)

6 Historie V. Světová lyžařská federace se vždy ve chvíli, kdy došlo k určité nadvládě některého závodníka, snažila změnit pravidla, aby se vyrovnaly šance ostatních Tak se stávalo, že např. v éře Stenmarka přidali do programu světového poháru více rychlostních závodů a třeba v éře Maiera naopak rychlostní disciplíny omezili

7 Historie VI. Současnou podobu světového poháru jako nejvýznamnějšího podniku sjezdového lyžování mohou vyhrát pouze komplexní lyžaři, kteří umí nejen rychlostní, ale i točivé disciplíny Vítězem posledního ročníku světového poháru v roce 2012 se stal Švýcar Beat Feuz (beat fojc)

8 Historie - Češi Světový pohár objížděl v 70. a 80. letech Čech Bohumír Zeman Přestože v té době měl výrazně horší podmínky pro přípravu než světová špička, podařilo se mu několikrát dostat do nejlepší desítky závodu světového poháru Nejlepší výsledek zaznamenal na OH v Lake Placid (USA) kde obsadil v kombinaci 4. místo. V roce 1981 dokonce vyhrál kombinaci na slavném Hahnenkammu

9 Historie – Češi II. V současné době jsou pravidelnými účastníky světového poháru Kryštof Krýzl, Filip Trejbal a Martin Vráblík. Pro zranění chyběl nejlepší český sjezdař Ondřej Bank Všichni čeští sjezdaři jsou spíš zaměřením slalomáři, snad jen O. Bank je schopen jezdit dobře i sjezdy