Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kraj Vysočina. Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kraj Vysočina. Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou."— Transkript prezentace:

1 Kraj Vysočina

2 Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení zde např. řeky Sázava, Oslava, Jihlava a Svratka.

3 Přírodní podmínky

4 Většinu území kraje vyplňuje Českomoravská vrchovina s nejvyššími vrchy Javořice (837 m n. m.) a Devět skal (836 m n. m.). V kraji nejsou žádné nížiny, většina území leží v nadmořské výšce nad 600 m. Krajem prochází hlavní evropské rozvodí. Řeka Sázava odvádí vodu přes Vltavu a Labe do Severního moře, Svratka, Jihlava a Moravská Dyje přes Dunaj do Černého moře. Největším rybníkem kraje je Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou.

5 Obyvatelstvo

6 Vysočina patří k nejřidčeji osídleným krajům České republiky. Krajským městem je Jihlava, dalšími významnými městy jsou Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.

7 Hospodářství Nejvýznamnějším odvětvím průmyslu je strojírenství – např. Bosch-Diesel v Jihlavě, ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou. V Dukovanech se nachází jedna z našich dvou jaderných elektráren.

8 Zajímavosti Památky UNESCO – městská památková rezervace Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovská čtvrť se hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči. K zajímavostem kraje patří také hrad Pernštejn a zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

9 Na následujících snímcích urči názvy vyobrazených památek a zajímavostí kraje Vysočina

10 Třebíč – Komenského náměstí Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí Jihlava – Masarykovo náměstí

11 Telč Pelhřimov Třebíč

12 Havlíčkův Brod Žďár nad Sázavou Židovská čtvrť v Třebíči

13 Třebíč – bazilika sv. Václava Třebíč – bazilika sv. Prokopa Třebíč – bazilika sv. Vojtěcha

14 Hrad Potštejn Hrad Lipnice nad Sázavou Hrad Pernštejn

15 Hrad Kámen Hrad Kokořín Hrad Kost

16 Zámek Jaroměřice nad Rokytnou Zámek Benátky nad Jizerou Zámek Rychnov nad Kněžnou

17 kostel sv. Anežky České na Černé hoře kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře

18 Jaderná elektrárna Temelín Tepelná elektrárna Chvaletice Jaderná elektrárna Dukovany

19 Vodní nádrž Seč Vodní nádrž Mohelno Vodní nádrž Orlík

20 Konec prezentace!

21 Toto není správná odpověď. Zkus to znovu!


Stáhnout ppt "Kraj Vysočina. Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou."

Podobné prezentace


Reklamy Google