Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava Šablona 32 VY_32_INOVACE_171.ANJ.12 Základy telefonování v angličtině.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava Šablona 32 VY_32_INOVACE_171.ANJ.12 Základy telefonování v angličtině."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava Šablona 32 VY_32_INOVACE_171.ANJ.12 Základy telefonování v angličtině

2 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0744 Šablona: VY_32_INOVACE Číslo DUMU: 171.ANJ.12 Předmět: Anglický jazyk Název materiálu: Základy telefonování v angličtině Autor: Michaela Faltusová Formát: Prezentace Microsoft Powerpoint Velikost: 324 kB Stupeň a typ vzdělávání: SŠ – odborné vzdělávání Licence k obrazovému materiálu: CC BY, CC BY-SA Datum vytvoření: 19. 4. 2013 Klíčová slova: telefonování v angličtině Anotace: základní fráze při telefonování v angličtině

3 JAK TELEFONOVAT V ANGLIČTINĚ ON THE PHONE

4 Good morning/afternoon/hello THIS IS …………………... THIS IS ………………….speaking. Don´t use: Hello, I´am Peter. Here is Peter 1. představování

5 Good morning, this is George. Good afternoon, this is Simon speaking. Hello, this is John Simon from KPMG.

6 2. Chci s někým mluvit Can/May/Could I talk to (with) Mrs. Peterson? I speak to (with) Mrs. Peterson? Is that Mrs. Peterson?

7 3. Chvíli počkejte, přepojím vás. Can I talk to Mrs. Peterson? Just a moment, please. Hold the line, please. I will put you through/ I will connect you. I am putting you through.

8 4. Jak zanechat zprávu Mrs. Peterson is not in the office at the moment. Mrs. Peterson is in a meeting/on holiday. Can I leave a message? Would you like to leave a message? Can I take a message?

9 Can I leave a message? Can I take a message? Would you like to leave a message?

10 5. Zavolám později I will call back later. I will call back tomorrow.

11 Practise! Fill in the missing words in the following conversations.

12 A: Hello, John. ______ is Mary. B: Hi. How are you? A: Fine, __________. And you? B: All right. I had an interesting weekend. A: Can I ______________ Henry. B: No, I´m __________, he´s still at school. Can I _________________ a message? A: Yes. Please. Can you say that Mary _______ and I will try again___________. B: Ok. Bye A: Bye

13 A: Hello, John. This is Mary. B: Hi. How are you? A: Fine, thanks. And you? B: All right. I had an interesting weekend. A: Can I talk to Henry. B: No, I´m afraid, he´s still at school. Can I take a message? A: Yes. Please. Can you say that Mary phoned/called and I will try again later. B: Ok. Bye. A: Bye.

14 A:Good afternon, Prague Language School. B: Hello, ______ I speak to Mr. Right. A: Hold _____. I´ll ______________ you. C: Hello. B. Hello. Can I speak to Mr. Right. C: ______________. B. Hello. I have just finished your courses and I would like to have my certificates. Could you ______ them to me, please? C: Sure. Could you _________ me your name and address, please?

15 A:Good afternon, Prague Language School B: Hello, Can I speak to Mr. Right. A: Hold on. I´ll connect you. (put you through) C: Hello. B. Hello. Can I speak to Mr. Right. C: Speaking. B. Hello. I have just finished your courses and I would like to have my certificates. Could you send me them, please? C: Sure. Could you give/tell me your name and address, please?

16 Listen to the telephone conversations and fill in the missing information. http://www.helpforenglish.cz/article/20061014 01-listening-telephone-conversations-4 http://www.helpforenglish.cz/article/20060930 01-listening-telephone-conversations-3 http://www.helpforenglish.cz/article/20060928 01-listening-telephone-conversations-2

17 Watch the video Business english Lesson 2 Using Telephone – YouTube Business english Lesson 2 Using Telephone – YouTube


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava Šablona 32 VY_32_INOVACE_171.ANJ.12 Základy telefonování v angličtině."

Podobné prezentace


Reklamy Google