Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Jindřiška Řehořková Název DUM: VY_32_Inovace_7.2.20 Opakování druhé světové války Název sady: Moderní dějiny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Jindřiška Řehořková Název DUM: VY_32_Inovace_7.2.20 Opakování druhé světové války Název sady: Moderní dějiny."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Jindřiška Řehořková Název DUM: VY_32_Inovace_ Opakování druhé světové války Název sady: Moderní dějiny Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Prezentace slouží hravou formou k opakování učiva Druhá světová válka. Žáci jsou rozděleni do skupin a soutěží mezi sebou. Prezentace obsahuje animace.

2 Pojmy Letopočty Osobnosti Evropa, svět Naše území Opakování druhé světové války

3 Objasni pojem = vědomá spolupráce s nepřítelem KOLABORACE

4 Objasni pojem = úmyslné ničení SABOTÁŽ

5 Objasni pojem = odstoupení z funkce -též DEMISE -např. E. Beneš po Mnichovu ABDIKACE Jakým jiným cizím slovem lze tento pojem nahradit? Dokážeš uvést jeden konkrétní příklad?

6 Objasni pojem = politika ústupků (vůči Německu) např. Velká Británie, Francie POLITIKA APPEASEMENTU

7 Objasni pojem = hromadné, státem (nacistickým Německem) organizované, vyhlazování Židů, Romů, Slovanů, politických odpůrců, tělesně i mentálně postižených aj HOLOCAUST Víš, kdy probíhal?

8 Ve kterém roce došlo k letecké bitvě o Británii? = 1940 Dánsko, Norsko, státy Beneluxu, Francie Víš, které další státy Hitler v tomto roce obsadil?

9 Kterého dne (datum) došlo k útoku na SSSR? =

10 Uveď, kdy druhá světová válka – útok Německa na Polsko – kapitulace Německa – kapitulace Japonska začala a skončila. Jednotlivá data rozeber (doplň o události).

11 Ve kterém roce došlo k atentátu na Heydricha? 1942, 27.5.

12 Vymez období tzv. druhé republiky (datum – datum) Mnichovská dohoda Vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava Doplň, k jakým událostem se data váží.

13 Kdo uzavřel 23. srpna 1939 smlouvu o neútočení a proč ? Uveď osobnosti, které mají s tímto paktem úzkou souvislost. A.Hitler (Německo) + J.V. Stalin (SSSR) Hitler potřeboval „volné ruce“ při obsazování Evropy. Rozdělení sfér vlivu. Podepsali ministři zahraničí J. Ribbentrop (Německo) a V. Molotov (SSSR)

14 URČI JMÉNO : Byl jsem studentem medicíny pražské Karlovy univerzity a jsem se zúčastnil demonstrace k výročí založení republiky. Při této příležitosti jsem byl postřelen a o několik dní později jsem svým zraněním podlehl. Můj pohřeb se stal demonstrací proti německé okupaci. Jan Opletal raněn zemřel pohřeb

15 Kdo jsou muži na fotografii (příjmení, stát) ? Kdy (rok) a kde (místo, stát) se sešli ? (2x) W. Churchill (V.B.) F.D. Roosevelt (USA) J.V. Stalin (SSSR) Teherán (Írán), 1943 Jalta (SSSR), 1945

16 Urči stát, ze kterého vojenští velitelé pocházejí a přiřaď událost : G.S.Patton F.Paulus G.K.Žukov B.L.Montgomery USA NĚM. SSSR V.B. = osvobození Z a JZ Čech (Plzeň, Rokycany, Cheb) = porážka u Stalingradu = bitvy o Moskvu, o Berlín u Stalingradu, u Kurska, = evakuace od Dunkerque, boje v sev. Africe, vylodění v Normandii

17 Stručně uveď, co prožívali naši vybraní prezidenti za druhé světové války (jakou činnost vykonávali) : alespoň 5 správných odpovědí k zodpovězení otázky T.G.Masaryk E.Beneš E.Hácha K.Gottwald A.Zápotocký A.Novotný L.Svoboda V.Klaus - po smrti - čs. odboj v Londýně - prezidentem - čs. odboj v Moskvě - koncentrační tábor Sachsenhausen - domácí odboj, koncentrační tábor Mathausen - bojoval na frontě - dítě 0-4 roky

18 Kdy (datum) vstoupily USA do druhé světové války? Na základě jaké události? – japonský útok na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor

19 Kdy (měsíc,rok) a kde byla poprvé použita atomová zbraň? Kdo vůči komu ji použil? Hirošima Nagasaki USA vůči Japonsku

20 Kdy (datum) a kde nastal obrat ve vývoji války v Evropě? srpen 1942 – únor 1943 bitva u Stalingradu 2. února 1943 Němci kapitulovali Víš, kde bylo toto vítězství potvrzeno? tanková bitva u Kurska, 1943

21 Kdy (datum) a kde došlo k otevření tzv. druhé fronty? Kdo ji „otevřel“? Kde bylo o tomto kroku rozhodnuto? Normandie, severní Francie anglo-americké spojenecké jednotky na konferenci v Teheránu (1943)

22 Co byla demarkační linie? Kdy (kde) byla stanovena? Kudy procházela? = čára, která vymezovala, která území osvobodí Rudá armáda a která anglo-američané (kam až mohou dojít); stanovena na konferenci v Jaltě (únor 1945)

23 Kdy došlo k vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava? okupace našeho území německými vojsky Co se stalo předchozího dne?

24 Kdy (datum) a kde (stát) se konala Mnichovská konference? Co se na ní řešilo? Kdo podepsal tzv. Mnichovskou dohodu? 29./ , Německo Německo požadovalo po ČSR vydání pohraničí Hitler (Německo), Mussolini (Itálie), Daladiér (Francie), Chamberlain (V.B.) „O nás bez nás“ Jak se konferenci přezdívá?

25 Jedním z důsledků atentátu na Heydricha bylo vyhlazení a vypálení dvou vesnic. Uveď jejich názvy a měsíc/rok, kdy se tak stalo. Lidice Ležáky

26 Co se stalo dne 17. listopadu 1939 na našem území ? -uzavření českých VŠ a kolejí -9 studentů popraveno studentů posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen = důsledek protinacistické demonstrace

27 Které armády osvobodily naše území? Podle čeho postupovaly? Kdo osvobodil Prahu, Plzeň, Nymburk, Karlovy Vary ? - Rudá (sovětská) armáda a americká armáda -na základě dohody velmocí na konferenci v Jaltě (demarkační čára) -Prahu, Nymburk – Rudá armáda -Plzeň, Karlovy Vary – Američané -Němci v Praze kapitulovali Víš, kdy a jak skončila válka v Praze?

28 Použité zdroje ilustrace klipart AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Jindřiška Řehořková Název DUM: VY_32_Inovace_7.2.20 Opakování druhé světové války Název sady: Moderní dějiny."

Podobné prezentace


Reklamy Google