Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČESKÁ KULTURA NA POČÁTKU NOVOVĚKU. 15. stol. – pozdní (vladislavská) gotika 16. stol. – v Čechách se začíná rozvíjet renesance (české země bylo dlouho.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČESKÁ KULTURA NA POČÁTKU NOVOVĚKU. 15. stol. – pozdní (vladislavská) gotika 16. stol. – v Čechách se začíná rozvíjet renesance (české země bylo dlouho."— Transkript prezentace:

1 ČESKÁ KULTURA NA POČÁTKU NOVOVĚKU

2 15. stol. – pozdní (vladislavská) gotika 16. stol. – v Čechách se začíná rozvíjet renesance (české země bylo dlouho v kulturní a politické izolaci v důsledku husitské revoluce). Renesance končí nástupem baroka v době pobělohorské.

3 ARCHITEKTURA Praha se stala významným kulturním centrem Evropy – začala přestavba Pražského hradu Obr. 1. Rajská zahrada Obr. 2.

4 Součástí Královské zahrady byl i letohrádek královny Anny zvaný Belveder. Obr. 3. Obr. 4.

5 Životní úroveň šlechty se zvyšovala a ta se začala z nepohodlných hradů stěhovat do zámků. Bohatí ve městech si nechávali stavět šlechtické paláce. Obr. 5. Zámek Litomyšl Obr. 6. Zámek Český Krumlov

6 Obr. 7. Zámek Třeboň

7 Obr. 8. Zámek Pardubice

8 Obr. 8. Zámek Nelahozeves

9 Obr. 10. Schwarzenberský palác

10 Obr. 11. Obr. 12. Letohrádek Hvězda

11 Obr. 13. Renesanční náměstí Telč

12 MALÍŘSTVÍ Na dvoře Rudolfa II. vznikla velká sbírka soch a obrazů. Přicházeli tam umělci z Itálie, Německa, Holandska. Většinu sbírky ukořistili v průběhu třicetileté války Švédové. Obr. 14. Portrét Rudolfa II. složený z Ovoce (Giuseppe Arcimboldo)

13 Codex gigas = Ďáblova bible Obr. 15.

14 Ďáblova bible byla součástí sbírek Rudolfa II. Vznikla ve 13. století v jednom z českých klášterů. Je to jediná bible na světě, v níž je vyobrazen ďábel. Z Čech ji odvezli Švédové. Obr. 16. Představení Ďáblovy bible na radnici v Jihlavě

15 HUMANISTICKÁ LITERATURA V tomto období dochází k velkému rozvoji obecné vzdělanosti, což bylo dáno hladně rozšířením tištěných knih. Knihám, které byly vydány před r říkáme prvotisky. V r byla vytištěna první kniha u nás – v Plzni. Psalo se hlavně latinsky. Literatuře se věnovala převážně šlechta.

16 Tiskařská (vydavatelská) činnost: Významní čeští vydavatelé: Jíří Melantrich Daniel Adam z Veleslavína Obr. 16. Tisk z r. 1547

17 JEDNOTA BRATRSKÁ Významná byla činnost humanistů z Jednoty bratrské, kteří se věnovali českému jazyku a písním. Mezi nejvýznamnější patřili Jan Blahoslav (Gramatika česká, překlad Nového zákona do čj) a Václav Hájek z Libočan (Kronika česká). Obr. 18. Jan BlahoslavObr. 19. Václav Hájek z Libočan

18 KRONIKA ČESKÁ Autorem je V. H. z Libočan. Psal ji 6 let. Není příliš spolehlivá, ale její čtení je poutavé. Začíná příchodem Čechů (Slovanů) do Čech a končí r (nástup Habsburků). Obr. 20. Kronika česká – titulní list

19 BIBLE KRALICKÁ Vrchol literární činnosti Jednoty bratrské (Jan Blahoslav). Jde o 6 dílný překlad Bible do čj. Stala se vzorem českého spisovného jazyka. Název získala podle místa vydání. Obr. 21. Bible kralická

20 ŽIDOVSKÁ KULTURA Vysoká úroveň. V Praze se rozvinulo hospodářsky silné židovské ghetto. Největší vzdělanec – rabbi Jehuda Low ben Becalel (rabbi Low) – podle pověsti tvůrce golema. Obr. 22. Rabbi Low tvoří golema Obr. 23. Náhrobní Kámen rabbi Lowa Na starém židovském Hrbitově.

21 ROZVOJ VĚD Rozvoj především přírodních věd. Tadeáš Hájek z Hájku – jako první Čech se přihlásil k heliocentrickému názoru Koperníka. Tycho de Brahe, Johannes Kepler – hvězdáři, kteří působili na dvoře Rudolfa II. Jan Jesenius – osobní lékař Rudolfa II., provedl v Čechách první veřejnou pitvu.

22 Obr. 24. Tycho de BraheObr. 25. Johannes KeplerObr. 26. Jan Jesenius

23 Obr. 27. První veřejná pitva

24 ROZVOJ VZDĚLANOSTI Zvyšování životní úrovně šlechty vedlo k rozvoji její vzdělanosti. Obyvatelstvo na venkově zůstává nevzdělané. Chlapci z urozených rodin cestují za vzděláním po Evropě. Vysokou úroveň měly školy založené jezuity. Nejvýznamnější byla kolej u sv. Klimenta (Klementinum).

25 Klementinum Obr. 27. Klementinum Obr. 28. Klementinum knihovna Obr. 29. Klementinum studovna

26 Zdroje: Obr. 1., 2: Obr. 3. Obr. 4. Obr. 5. Obr. 6. Obr. 7. Obr. 8. Obr. 9 Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr Obr. 21.

27 Zdroje: Obr Obr Obr Obr Obr. 26., 27 https://www.vedatechnika.sk/SK/enoviny/PisaliDejinyVedy/Stranky/Jan-Jessenius.aspxhttps://www.vedatechnika.sk/SK/enoviny/PisaliDejinyVedy/Stranky/Jan-Jessenius.aspx Obr Obr Obr Vykoupil, Libor. Antonín,Robert. Fejfušová, Marie. Dějepis, Středověk a počátky novověku.1. vydání. Verea: Nová škola, s. r. o. 2010,


Stáhnout ppt "ČESKÁ KULTURA NA POČÁTKU NOVOVĚKU. 15. stol. – pozdní (vladislavská) gotika 16. stol. – v Čechách se začíná rozvíjet renesance (české země bylo dlouho."

Podobné prezentace


Reklamy Google