Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ ŠKOLA SLOVAN, KROMĚŘÍŽ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE ZEYEROVA 3354, 767 01 KROMĚŘÍŽ projekt v rámci vzdělávacího programu VZDĚLÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ ŠKOLA SLOVAN, KROMĚŘÍŽ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE ZEYEROVA 3354, 767 01 KROMĚŘÍŽ projekt v rámci vzdělávacího programu VZDĚLÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADNÍ ŠKOLA SLOVAN, KROMĚŘÍŽ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE ZEYEROVA 3354, 767 01 KROMĚŘÍŽ projekt v rámci vzdělávacího programu VZDĚLÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST ŠABLONA ČÍSLO: III/2 NÁZEV: INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT PŘEDMĚT: Anglický jazyk ROČNÍK: 7. ročník TÉMA: My flat AUTOR: Jana Veselá, DiS. DATUM VYTVOŘENÍ: 8. 10. 2011 VY_32_INOVACE_07_JV

2 Anotace: Výukový materiál je ur č en pro 7. ro č ník k tématu bydlení. Jedná se o jednoduchou prezentaci, která p ř edstavuje možnosti bydlení dnešního teenagera. Do prezentace jsou vloženy otázky, které zkoumají, zda žáci prezentaci rozumí. Krom ě otázek jsou do prezentace vloženy r ů zné úkoly. Úkol je nap ř íklad založen na tom, že žáci mají podle textu dopsat popisky k jednotlivým druh ů m nábytku v n ě kterých místnostech. Nebo mají za úkol popsat, kde se nachází n ě které v ě ci v kuchyni, č ímž si procvi č ují p ř edložky. Prezentace je uzav ř ena úkolem, ve kterém žáci porovnávají svoje bydlení s tím, co jim bylo p ř edstaveno. Ilustrace: www.office.microsoft.com Pilotáž: VM byl použit v hodinách anglického jazyka ve t ř ídách 7. ro č níku. Žáci si op ě t procvi č ili použití vazby there is/there are, p ř edložky a p ř ipomn ě li si slovní zásobu k tématu bydlení.www.office.microsoft.com

3

4 I live in Krom ěř íž. I live in a block of flats. My flat isn't small nor big. It has 2 bedrooms, a living room, a kitchen, a dining room, a toilet, a bathroom and a hall. I have my own bedroom. My brother has his own bedroom, too. My parents have their bedroom and living room together.

5 Answer the questions: 1. Where does the girl live? 2. Does she live in a house? 3. Does the girl share her bedroom with her brother? 4. Can you describe her parents bedroom?

6 Here is the plan of my flat. Name the things, then describe the plan!

7 My bedroom My bedroom is big enough. There is a bed in the middle of the room. There are bedside tables on both sides of the bed. In the right corner of the room there is a large wardrobe. In the left corner there is a desk. There is a chest of drawers next to the desk. In the left corner there is the second chest of drawers.

8 My bedroom Let´s describe the bedroom!

9 Our Living room There is a sofa in the right corner. In front of the sofa there is a table. Next to the sofa there is my parent‘s bed. There is a wardrobe between first chest of drawers and second chest of drawers. There is a TV on the wardrobe. TASK: Label the pieces of furniture according to the description!

10 OuR Kitchen and dinning room: There is a table in the middle of the room. Around the table there are four chairs. There is a fridge behind the table. In the left corner there is a cooker. Next to the cooker there is a cupboard. There are two chests of drawers opposite the cupboard.

11 Where can you find these things in the kitchen? A dishwasher An oven A freezer A tin opener A sink A jug Knives A ladle

12 My Brother‘s bedroom… In the right corner there is his bed. There is a Wardrobe in front of the bed. Next to the bed there is the second wardrobe. There is a desk. There is his PC on the desk. In front of the desk there is a big wardrobe. TASK: Label the pieces of furniture!

13 Toilet and Bathroom… There is a toilet next to the bathroom. In the bathroom there is a bath. There is a washbasin next to the washing machine.

14 And what about your style of living? Where do you live? How many rooms do you have? Can you describe your bedroom? What is your favourite room and why?


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ ŠKOLA SLOVAN, KROMĚŘÍŽ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE ZEYEROVA 3354, 767 01 KROMĚŘÍŽ projekt v rámci vzdělávacího programu VZDĚLÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google