Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Operační systém Číslo DUM: III/2/VT/2/2/21 Vzdělávací předmět: Výpočetní technika Tematická oblast: Software.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Operační systém Číslo DUM: III/2/VT/2/2/21 Vzdělávací předmět: Výpočetní technika Tematická oblast: Software."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Operační systém Číslo DUM: III/2/VT/2/2/21 Vzdělávací předmět: Výpočetní technika Tematická oblast: Software počítače Autor: Radek Mareška Anotace: Žák se seznámí s operačním systémem počítače. Klíčová slova: Linux, Windows, Mac OS Metodické pokyny: PC, DTP, metodické pokyny jsou součástí materiálu. Druh učebního materiálu: Prezentace doplněná fotografiemi a úkoly. Druh interaktivity: Kombinovaná Cílová skupina: Žák 5. – 6. ročníku Datum vzniku DUM: 14.4.2013

2 Operační systém je software, který nám umožňuje komunikaci s počítačem, organizuje využití zdrojů počítače, vstup a výstup dat, umožňuje spuštění jiných programů a také připojení dalších zařízení k počítači. Nejpoužívanější druhy operačních systémů Microsoft Windows: Win-95, Win-98, Win-2000, Win-XP, Win-Vista, Win-7, Win-8 Linuxové distribuce: Debian, Ubuntu, Mint Mac OS: 10.6-Snow Leopard, 10.7-Lion, 10.8-Mountain Lion Operační systém je software, který nám umožňuje komunikaci s počítačem, organizuje využití zdrojů počítače, vstup a výstup dat, umožňuje spuštění jiných programů a také připojení dalších zařízení k počítači. Nejpoužívanější druhy operačních systémů Microsoft Windows: Win-95, Win-98, Win-2000, Win-XP, Win-Vista, Win-7, Win-8 Linuxové distribuce: Debian, Ubuntu, Mint Mac OS: 10.6-Snow Leopard, 10.7-Lion, 10.8-Mountain Lion 1 2 3 Poznámka: Současný nejrozšířenější operační systém je Microsoft Windows 7, další kapitoly tedy budou popisovat nastavení tohoto operačního systému. 1 2 3 Při výběru operačního systému by měl uživatel zhodnotit, k jakému účelu bude počítač používat a podle toho si jej vybrat. Některé operační systémy jsou zdarma, jiné jsou finančně náročné.

3 Nastavení operačního systému většinou začíná již při jeho instalaci, ale pokud si koupíte nový počítač s již nainstalovaným systémem, nezbude vám nic jiného, než si systém nastavit po instalaci. Prvním krokem by mělo být individuální nastavení, grafické rozlišení plochy, rozmístění ikon zástupců, jejich velikost a velikost popisků. Také si můžete upravit spodní panel a nabídku START. Důležité je také zkontrolovat a případně nastavit datum a čas. A nakonec přicházejí na řadu přídavná zařízení neboli periferie, které jsou k počítači připojené. Nastavení operačního systému většinou začíná již při jeho instalaci, ale pokud si koupíte nový počítač s již nainstalovaným systémem, nezbude vám nic jiného, než si systém nastavit po instalaci. Prvním krokem by mělo být individuální nastavení, grafické rozlišení plochy, rozmístění ikon zástupců, jejich velikost a velikost popisků. Také si můžete upravit spodní panel a nabídku START. Důležité je také zkontrolovat a případně nastavit datum a čas. A nakonec přicházejí na řadu přídavná zařízení neboli periferie, které jsou k počítači připojené. Pokud jsme si uživatelské prostředí nastavili, můžeme si prohlédnout nainstalované programy v nabídce Start. 1 2 1 2 3 3 1

4 Pro práci na počítači a tvorbu výsledných dokumentů, ať již textů, tabulek, obrázků, prezentací, apod., je nezbytné použití softwarového vybavení. Základní softwarové vybavení najdete v operačním systému, ostatní si musíte dokoupit. Softwarového vybavení je k dispozici více druhů a od různých výrobců, ať se jedná o verze zdarma, pro domácí či firemní použití a od toho se také odvíjí cena a ne zřídka i kvalita či možnosti a rozšiřitelnost. program Wordpad program Malování prohlížeč Internet Explorer Typickým příkladem základního softwarového vybavení operačních systémů Windows jsou: aplikace Wordpad, Malování, Internet Explorer. program Wordpad program Malování prohlížeč Internet Explorer Typickým příkladem základního softwarového vybavení operačních systémů Windows jsou: aplikace Wordpad, Malování, Internet Explorer. 1 1 2 2 33

5 1. Vzpomeň si, jaký doma používáš operační systém. 2. Jaké znáš operační systémy? 3. Kolik znáš typů operačních systémů Windows? 4. Jaký operační systém používáme v počítačové učebně? 5. Jaké programy systému máš k dispozici? 1. Vzpomeň si, jaký doma používáš operační systém. 2. Jaké znáš operační systémy? 3. Kolik znáš typů operačních systémů Windows? 4. Jaký operační systém používáme v počítačové učebně? 5. Jaké programy systému máš k dispozici? Závěrečný test Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Radek Mareška. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Operační systém Číslo DUM: III/2/VT/2/2/21 Vzdělávací předmět: Výpočetní technika Tematická oblast: Software."

Podobné prezentace


Reklamy Google