Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poměr čísel a,b zapisujeme Poměr a : b můžeme zapsat ve tvaru zlomku

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poměr čísel a,b zapisujeme Poměr a : b můžeme zapsat ve tvaru zlomku"— Transkript prezentace:

1 Poměr čísel a,b zapisujeme Poměr a : b můžeme zapsat ve tvaru zlomku
Matematika Poměr Poměr je způsob porovnání dvou údajů. Oba porovnávané údaje musí být ve stejných jednotkách. Poměr čísel a,b zapisujeme a : b a čteme a ku b Poměr a : b můžeme zapsat ve tvaru zlomku

2 Na pořadí členů v poměru záleží!!!
Matematika Poměr !!! Na pořadí členů v poměru záleží!!! !!!

3 Celkem se jedná o 4 stejné díly
Matematika Poměr Částka 800,- Kč se má rozdělit dva pracovníky v poměru 3 : 1. Vypočtěte kolik Kč dostane každý. Poměr 3 : 1 znamená, že jeden pracovník dostane 3 stejné díly a druhý 1 stejný díl z 800 Kč. Celkem se jedná o 4 stejné díly 800 Kč : 4 = 200 Kč Jeden díl je 200 Kč.

4 První pracovník dostane 600 Kč a druhý 200 Kč.
Matematika Poměr První pracovník … 3 díly … = 600 Kč Druhý pracovník … 1 díl … = 200 Kč Zkouška: 600 Kč Kč= 800 Kč První pracovník dostane 600 Kč a druhý 200 Kč.

5 Měřítko vyjadřuje poměr 1 mm na výkrese odpovídá 50 mm ve skutečnosti
Matematika Poměr Při kreslení stavebních výkresů není možné zobrazovat skutečné velikosti, protože by se na výkres nevešly. Musí se kreslit v určitém měřítku. Měřítko vyjadřuje poměr výkres : skutečnost Měřítko 1 : 50 znamená: 1 mm na výkrese odpovídá 50 mm ve skutečnosti

6 Délka garáže má na výkrese velikost 124 mm, tj. 12,4 cm.
Matematika Poměr Délka garáže 6,20 m se má nakreslit na výkres v měřítku 1 : 50. Jakou velikost bude mít na výkrese? Rozměr na výkrese bude skutečné délky. tedy: Délka garáže má na výkrese velikost 124 mm, tj. 12,4 cm.

7 Je-li zlomek větší než jedna, dané číslo zvětšujeme.
Matematika Poměr Změnit číslo v daném poměru znamená vynásobit toto číslo poměrem zapsaným ve tvaru zlomku. Je-li zlomek větší než jedna, dané číslo zvětšujeme. Je-li zlomek menší než jedna, dané číslo zmenšujeme.


Stáhnout ppt "Poměr čísel a,b zapisujeme Poměr a : b můžeme zapsat ve tvaru zlomku"

Podobné prezentace


Reklamy Google