Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuGeoreliéf (VII. část) Stupeň a typ vzděláváníStřední škola Vzdělávací oblastGeografie Vzdělávací obor79-41-K/41 Gymnázium, Tematický okruhLitosféra a georeliéf Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 1. ročník Anotace Výukový materiál je určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Výukový materiál je nutno doplnit výkladem. Žák se bude orientovat v problematice zemského povrchu, podmořského a pevninského reliéfu a bude rozlišovat jednotlivé tvary na zemském povrchu. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaGeoreliéf, pevninský šelf, hlubokomořský příkop, škrapy, závrt, jeskyně. Datum5. 9. 2013 GEORELIÉF (VII. ČÁST)

2 PEVNINSKÝ RELIÉF Kryogenní tvary reliéfu bludný balvan je velký kámen, který byl transportován ledovce a „zabloudil“ tak na větší či menší vzdálenost od místa svého původního výskytu moréna je glaciální akumulační tvar vzniká při postupu ledovce materiál tvořící morénu se nazývá till

3 PEVNINSKÝ RELIÉF Kryogenní tvary reliéfu k periglaciálním tvarům reliéfu patří kamenná moře kamenná moře jsou nahromaděné ostrohranné až slabě zaoblené úlomky hrubé velikosti na svazích rozlišujeme balvanová moře (převládají zde balvany, bloky o velikosti minimálně 252 mm) a suťová moře (jsou tvořena úlomky v podobě sutí)

4 PEVNINSKÝ RELIÉF Eolické tvary reliéfu tyto tvary reliéfu vznikají větrem vítr je významným exogenním činitelem v případě, že povrch půdy není zpevněn vegetačním krytem vítr vykonává 4 základní typy geomorfologické činnosti: abrazi, deflaci, transport a akumulaci

5 PEVNINSKÝ RELIÉF Eolické tvary reliéfu abraze působí jen v malých výškách nad zemí procesem deflace jsou odváty částice z povrchu při poklesu síly větru dochází k akumulaci větrem unášeného materiálu a vznikají eolické sedimenty k eolickým tvarům reliéfu patří hrance nebo písečné přesypy (duny)

6 PEVNINSKÝ RELIÉF Eolické tvary reliéfu hrance jsou drobné úlomky horniny s výrazně vyhlazenými plochami, oddělenými ostrými hranami k ohlazení dochází vlivem větrné eroze (koraze) písečný přesyp je terénní vyvýšenina tvořená v sedimentech navátého písku

7 PEVNINSKÝ RELIÉF Marinní tvary reliéfu marinní tvary reliéfu vznikají marinními pochody, což jsou exogenní geomorfologické pochody v břežním pásmu marinním pochody vznikají pláže, písečné kosy a mysy pláž je základní marinní akumulační tvar vzniklý procesy pobřežní modelace vzniká nahromaděním sypkého materiálu v dosahu působení příboje

8 PEVNINSKÝ RELIÉF Marinní tvary reliéfu písečná kosa je úzký a protáhlý akumulační tvar vystupující nad mořskou hladinu mys je výběžek pevniny do oceánu

9 Písečné duny Zdroj: PETERSEN, James F, Dorothy Irene SACK a Robert E GABLER. Fundamentals of physical geography. 1st Ed. Belmont, CA: Brooks/Cole, 2011. ISBN 978-053-8734-639.

10 OPAKOVÁNÍ OPAKOVÁNÍ Co jsou to hranec? Co je to mys?

11 ZDROJE A PRAMENY 1.DE BLIJ, H., J., MULLER, P., WILLIAMS, R. Physical geography. New York: Oxford university Press, 2004. 702 s. 2.NETOPIL, R. a kol. Fyzická geografie, 1. vydání. Praha: SPN, 1984. 272 s. 3.STRAHLER, A., STRAHLER, A. Introducing Physical Geography. New York: John Wiley & Sons, Inc., 2006. 684 s. 4.TRIZNA, M. Klimageografia a hydrogeografia, 1. vydání. Bratislava: Geo-grafika, 2004. 154 s. 5.STRAHLER, Alan a Zeeya MERALI. Visualising physical geography. United States of America: John Wiley & Sons. 591 s. 6.PETERSEN, James F, Dorothy Irene SACK a Robert E GABLER. Fundamentals of physical geography. 1st Ed. Belmont, CA: Brooks/Cole, 2011. ISBN 978-053-8734-639. 7.PATOČKOVÁ, Soňa. Geografie: studijní materiály nejen pro maturanty. V Tribunu EU vyd. 1. Uherské Hradiště [i.e. Brno]: Tribun EU, 2008, 193 s. Knihovnicka.cz. ISBN 978-80-7399-578-2.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google