Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MATEŘSKÁ ŠKOLA, ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA, HORNÍ ČESKÁ 15, ZNOJMO EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MATEŘSKÁ ŠKOLA, ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA, HORNÍ ČESKÁ 15, ZNOJMO EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:"— Transkript prezentace:

1 MATEŘSKÁ ŠKOLA, ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA, HORNÍ ČESKÁ 15, ZNOJMO EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu: Inovace školství Šablona – název: I. Čtenářská a informační gramotnost Číslo: 1/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti Zpracoval: Mgr. Dana Krausová Předmět: Přírodopis Název produktu: Dýchací soustava Číslo produktu: VY_12_INOVACE_04_117 Použito: 01.11.2011 Třída: 8.A Anotace: Prezentace seznamuje žáky se stavbou a činností dýchací soustavy. Materiál je zaměřen na rozvoj čtenářské gramotnosti.

2 DÝCHACÍ SOUSTAVA

3 STAVBA A ČINNOST DÝCHACÍ SOUSTAVY Dýchací soustava slouží k dýchání, tedy výměně plynů (hlavně kyslík a oxid uhličitý) mezi vnějším a vnitřním prostředím. Člověk kyslík nutně potřebuje k buněčnému dýchání na přeměnu živin na energii.

4 DÝCHACÍ SOUSTAVA 1. DÝCHACÍ CESTY nosní dutina nosohltan hltan hrtan průdušnice průdušky 2. PLÍCE

5 DUTINA NOSNÍ Začíná nosními otvory. Je rozdělena nosní chrupavkou. Vystlána sliznicí, která zachycuje prach, ohřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch.

6 NOSOHLTAN Nosohltan je horní část hltanu. Kříží se zde trávicí a dýchací soustava. Jde o dutinu válcovitého tvaru. Z nosohltanu vede do středního ucha Eustachova trubice, přes kterou je vyrovnáván tlak ve středním uchu. Na zadní stěně nosohltanu jsou nosní mandle.

7 HRTAN Vstup do hrtanu je chráněn hrtanovou příklopkou, která se při polykání reflexně uzavře a brání proniknutí sousta do dýchacích cest. Mezi chrupavkami jsou napjaté dva hlasové vazy, které tvoří hlasivky.

8 PRŮDUŠNICE Se rozvětvuje na pravou a levou průdušku. Každá průduška se větví na průdušinky. Průdušinky se větví na chodbičky otvírají se do plicních sklípků.

9 PLÍCE Uloženy v dutině hrudní. Mezihrudní přepážkou jsou odděleny na pravé a levé plíce. Pravé plíce jsou větší mají tři laloky. Levé plíce mají dva laloky. Povrch plic pokrývá poplicnice.

10 PLICNÍ SKLÍPKY Ve stěnách sklípků probíhá výměna plynů (kyslíku, oxidu uhličitého).

11 ZDROJE: Seznam použité literatury: KROULÍKOVÁ J., KROULÍK J., Přírodopis pro osmý ročník zvláštní školy. Praha 1995. 96s. ISBN 80-7216-004-4 Obrázky: Materiály datakabinetu: vzdělávací portál www.datakabinet.cz


Stáhnout ppt "MATEŘSKÁ ŠKOLA, ZÁKLADNÍ ŠKOLA A PRAKTICKÁ ŠKOLA, HORNÍ ČESKÁ 15, ZNOJMO EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0710 Název projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google