Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE"— Transkript prezentace:

1 ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE
JAPONSKO ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE

2 日本国 Nihonkoku/Nipponkoku
Státní zřízení konstituční monarchie (císařství)

3 Podle japonské ústavy je císař symbolem státu a jednoty lidu
Podle japonské ústavy je císař symbolem státu a jednoty lidu. Nemá žádné pravomoci spojené s vládou. Japonská monarchie trvá již po mnoho století. Je to nejstarší monarchie na světě vládnoucí bez přerušení.                                                                                     Císařská rodina při svatbě korunního prince. Zleva: Princezna Sajako, císař Akihito, korunní princ Naruhito, korunní princezna Masako, císařovna Mičiko, princ a princezna Akišino.

4 Až do nedávné doby toho svět o Japonsku věděl velmi málo
Až do nedávné doby toho svět o Japonsku věděl velmi málo. Po dobu delší než 200 let měli cizinci zákaz vstupu do Japonska pod trestem smrti, pokud Japonci vycestovali, nesměli se vrátit zpět,…To trvalo až do pol. 19.st.

5 PŘÍRODNÍ PODMÍNKY Ostrovní stát – 4 velké a přes 4000malých ostrůvků
Hornatý povrch sopečného původu, Japonské Alpy - nejvyšší hora je posvátná sopka Fudži(san)

6 Země tak podléhá nejen sopečným. erupcím, ale také častému
Země tak podléhá nejen sopečným erupcím, ale také častému zemětřesení a nebezpečným vlnám tsunami. Ty jsou způsobené otřesem mořského dna nebo podmořskými sopečnými erupcemi. Zemětřesení v Kóbe

7 Japonská sopka Asama se probudila, popel dopadal i na Tokio
2009 Japonská sopka ASO

8 Hodně lesů, málo orné půdy
Krátké prudké řeky Podnebí se liší podle zeměpisné šířky S - chladno (sníh) - studený proud J - subtropy až tropy

9 HOSPODÁŘSTVÍ Bohatý a vyspělý stát
příčiny - rozvoj perspektivních odvětví (elektronika, elektrotechnika, lodě, auta, optika,…) - ochrana vlastního trhu ( cla) - soukromé podnikání - orientace na vývoz I když se na veškerou výrobu musí importovat většina potřebných surovin a paliv, Japonci dokáží zajistit běh výroby tak, aby byl efektivní. Nepochybně jim k tomu napomáhá využívání pokročilé techniky a její vymoženosti, jsou šetrní a pracovní síla je i ve své skromnosti stále výkonná. Kvalita a nejnovější technologie zajišťují výrobkům dobré jméno ve světě a tudíž i vysoký export do nejrůznějších koutů světa.

10 Průmysl Chybí nerostné suroviny (dovoz), proto se průmysl soustřeďuje na pobřeží. Převažují náročná odvětví (elektrotechnika,elektronika, výroba automobilů a lodí, optiky), chemický, robotika

11 auta: Nissan, Toyota, Honda, Mazda, Mitsubishi, Daihatsu, Subaru
motorky: Suzuki, Kawasaki, Yamaha, Honda, Mitsubishi

12 Foťáky,kopírky: Minolta, Fuji, Olympus, Sony, Nikon
Elektronika: Hitachi, Toshiba, Sony, Panasonic Yamaha(nástroje), hodinky Seiko

13 Zemědělství intenzivní, soběstačné (rýže, zelenina, rybolov, drůbež)

14 Rybolov Ryby jsou pro Japonce základní součástí jídelníčku. Japonsko vlastní největší rybářskou flotilu na světě a v počtu vylovených ryb má světové prvenství. Japonsko je také jednou z mála zemí na světě, kde je povolen lov velryb. Mezi tradiční japonská jídla patří pokrm z ryb – suši.

15 Doprava rychlá a přesná námořní doprava

16 rychlovlaky Hikari (Paprsek) – trať Šinkanzen
Seikan – nejdelší podmořský tunel 54km

17

18 Že je v Japonsku nejrychlejší a zároveň nejpohodlnější cestovat vlakovou dopravou, se všeobecně ví, legendární je jejich přesnost - ani ne tak minutová jako spíš vteřinová. Našinec, vycvičený samozvanstvím Českých drah, se zde cítí jako v Jiříkově vidění. Navíc i poslední lokálka jezdí pomalu stejně rychle jako pendolino, průměrná rychlost podobných "couráků" se pohybuje kolem 130 km/hod.

19

20

21 Města

22 Hlavní město: TOKIO Jokohama, Osaka, Nagoja, Nagasaki, Hirošima, Sapporo, Kobe, Kjoto, Nagano, …

23 SAPPORO (Hokkaido) Sněžný festival v Sapporu přitahuje stále větší počet návštěvníků nejen z Japonska, ale i celého světa. Každý rok přijíždí na dva milióny lidí, aby si mohli prohlédnout stovky krásných sněhových a ledových skulptur, které lemují Odoriho park a další části města. Festival probíhá od 5. do 11. února. Připraveno je 277 sněhových uměleckých děl.

24

25

26 Kóbe

27 Osaka


Stáhnout ppt "ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE"

Podobné prezentace


Reklamy Google