Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Ilona Nováková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Ilona Nováková"— Transkript prezentace:

1 Autor: Mgr. Ilona Nováková
Název: Karel IV. VY_32_inovace_VL4_18 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Prezentace je věnována císaři Karlu IV.- jeho životu, vládě a zásluhám o České království. Popisuje korunovační klenoty. Zmiňuje se také o jeho čtyřech manželkách. Datum: Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Karel IV. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny
Otec Jan ho po neshodách s Eliškou zavřel na hradě Křivoklátě Vyrůstal ve Francii Původně se jmenoval Václav, jméno Karel přijal po svém kmotrovi Velmi vzdělaný, hovořil několika cizími jazyky 1333 se vrátil do Čech 1346- byl zvolen římským králem Karel IV.: Křivoklát:

3 Korunovace Karla IV. Po smrti Jana Lucemburského se stal českým králem – slavnostní korunovace 1347 Nechal zhotovit korunovační klenoty: Svatováclavská koruna Jablko Žezlo Korunovační roucho Ostatkový kříž Svatováclavský meč Obnovoval pořádek v zemi. Byl výborný diplomat. Udržoval v zemi mír, vyhýbal se válkám. Karel s manželkou: Klenoty: roucho, kříž, meč,:

4 Vláda Karla IV. Zaplatil otcovy dluhy.
Vypořádal se s loupeživými rytíři. 1355 byl prvním českým panovníkem, který byl korunován císařem římským. České království začalo vzkvétat. Začal opravovat Pražský hrad, který byl zpustlý. Nechal stavět Svatovítskou katedrálu. Praha se stala celoevropsky důležitým centrem. Hrad: Katedrála:

5 Stavby z doby vlády Karla IV.
Obnovoval České království, stavěl nové stavby: Založil Nové Město pražské – kamenné domy pánů, řemeslníků a měšťanů Kostely, náměstí Kamenný most - Karlův Chrám sv. Víta na Pražském hradě Hrad Karlštejn – zde umístil korunovační klenoty, později byly přemístěny na Pražský hrad Karlova univerzita – 1348 (1. ve střední Evropě) Karolinum = kolej (ubytovna pro studenty) Nové město pražské: Karlův most: Karolinum:

6 Stavby Karla IV. Hrad Karlštejn kaple sv. kříže síně paláce
Karlův most Hladová zeď Chrám sv. Víta

7 Manželky Karla IV. Blanka z Valois – dcery Markéta, Kateřina,
silný citový vztah s Karlem, zemřela ve dvaatřiceti letech Anna Falcká- přinesla rozšíření království Měli syna Václava, ten však jako batole zemřel. Královna zemřela mladá ve věku 23 let. Anna Svídnická – dcera Eliška, syn Václav IV. Byla velmi krásná. Zemřela při porodu 3. dítěte. Alžběta Pomořanská- 6 dětí, měli harmonické manželství 1.,2.,3. manželka: manželka:

8 Rodokmen Lucemburků Rodokmen:


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Ilona Nováková"

Podobné prezentace


Reklamy Google