Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Národní park Šumava.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Národní park Šumava."— Transkript prezentace:

1 Národní park Šumava

2 Základní informace o … Národní park Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na – Šumavské pláně,, Železnorudskou hornatinu, Boubínskou hornatinu, Želnavskou hornatinu a Trojmezenskou hornatinu s Vltavskou brázdou. Rozloha tohoto parku činí: 680,64 km2

3 Histrorie NP První snahy o vyhlášení přírodního parku Šumava se datují do roku V roce 1963 byla zřízena výnosem ministerstva kultury Československé republiky . Chráněná krajinná oblast Šumava má rozlohu ha, což byla v té době největší chráněná krajinná oblast na území České republiky. V roce 1990 byla v Paříži vyhlášena biosférická rezervace Šumava pod patronací UNESCO. Od roku 1990 Ramsarská konvence o ochraně mokřadů mezinárodního významu registruje území "Šumavská rašeliniště"."Šumava" byla IUCN, Mezinárodní unií pro ochranu přírody, zařazena do "Červené knihy ekosystémů" (IUCN - o Ecosystems Red List).] NP Šumava byl vyhlášen nařízením vlády České republiky.

4 Flora Skoro celé území Šumavy je pokryto lesy, horskými lesy a horskými smrčinami, jsou zde také rozlehlá rašeliniště. Borovicí, břízou, lískou a olší patří k nejstarším osídlencům Šumavy. Na Šumavě se vyskytují tyto rostliny: psineček skalní, hořec panonský, vrba velkolistá, koprníček bezobalný , bojínek švýcarský , pryskyřník platanolistý, mokrýš vstřícnolistý , žebrovice různolistá, Aj.

5 Glaciální relikty Glaciální relikty jsou zbytkem tundry, postupující do střední Evropy v období doby ledové s od severu sem pronikajícím pevninským ledovcem. Na Šumavě jsou těmito zbytky především nemnohé druhy vrchovištní květeny a některé druhy rostoucí v ledovcových karech. Plavuň pučivá  Rojovník bahenní    Čípek objímavý     Hadí jazyk obecný, hadilka obecná      Tučnice (Pinguicula)

6

7 Fauna Vodní toky Šumavy jsou jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu vydry říční v ČR. Pro Šumavu významnými druhy jsou rys, tetřev hlušec, datlík tříprstý, sýc rousný nebo kos horský. I přes silný úbytek během posledních několika desítek let na Šumavě populace tetřeva hlušce i tetřívka obecného zatím přežívají.Populace tetřeva hlušce na Šumavě je jedinou životaschopnou populací tetřeva v ČR a proto je i velmi citlivá na rušení. Na území NP a CHKO Šumava je možné pozorovat až tři druhy orlů. Mezi vyhubené savce šumavských hvozdů patří například medvědi. Původně již ve středověku byli vyhubeni velcí kopytníci - zubr a los. V posledních letech byl opět uměle vysazen jelen, rys ostrovid, kočka divoká a další drobné šelmy.

8

9 Zajímavosti chráněné druhy I - kriticky ohrožené II - silně ohrožené
chráněné druhy I - kriticky ohrožené II - silně ohrožené III - ohrožené Celkem Šumava 15 36 37 88 NP ŠUMAVA 10 29 30 69 CHKOŠ + zbytek BR 11 27 67

10

11

12

13 Závěr Dne: 14.6.2012 Zpracovala: K.Vašířová, 9.B
Zdroj: cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Národní park Šumava."

Podobné prezentace


Reklamy Google