Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sloveso "to BE".

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sloveso "to BE"."— Transkript prezentace:

1 Sloveso "to BE"

2 ČASOVÁNÍ SLOVESA "TO BE" I am you are he is she is it is we are
KLAD plný tvar stažený tvar I am you are he is she is it is we are they are I ´m you´re he´s she´s it´s we´re they´re

3 ČASOVÁNÍ SLOVESA "TO BE" I am you are he is she is it is we are
ZÁPOR plný tvar stažený tvar I am you are he is she is it is we are they are not I ´m you´re he´s she´s it´s we´re they´re not

4 ČASOVÁNÍ SLOVESA "TO BE" I am not you are not he is not she is not
ZÁPOR plný tvar stažený tvar I am not you are not he is not she is not it is not we are not they are not I´m not you´re not he´s not she´s not it´s not we´re not they´re not you aren´t he isn´t she isn´t it isn´t we aren´t they aren´t

5 you 1 are 2 not  1 ) you're not  2) you aren't
Jak je patrné z tabulky, ZÁPOR tvoříme přidáním "NOT". Ke stažení dochází jen na jednom místě, tzn. buď mezi podmětem a slovesem (1) nebo mezi slovesem a NOT (2). you 1 are 2 not  1 ) you're not  2) you aren't he 1 is 2 not  1) he's not  2) he isn't Pozn.: v 1.os.j.č. existuje jen tvar "I'm not", nikoliv "I amn't".

6 ČASOVÁNÍ SLOVESA "TO BE" KLAD ZÁPOR plný tvar plný tvar I am you are
stažený tvar plný tvar stažený tvar stažený tvar I am you are he is she is it is we are they are I´m you´re he´s she´s it´s we´re they´re I am not you are not he is not she is not it is not we are not they are not I´m not you´re not he´s not she´s not it´s not we´re not they´re not you aren´t he isn´t she isn´t it isn´t we aren´t they aren´t

7 SLOVESO "TO BE„ - OTÁZKY I am you are he is she is it is we are
OTÁZKU tvoříme INVERZÍ, tj. změnou pořadí slovesa a podmětu: I am you are he is she is it is we are they are am I ? are you ? is he ? is she ? is it ? are we ? are you ? are they ?

8 SLOVESO "TO BE„ - KRÁTKÉ ODPOVĚDI
V angličtině se neodpovídá na zjišťovací otázky pouhým YES nebo NO, ale užívá se tzv.KRÁTKÝCH ODPOVĚDÍ, které se skládají ze zájmenného podmětu a slovesa: Is your father at home? - Yes, he is x No, he isn't. Are they happy? Yes, they are. x No, they aren't. Are you at school now? - Yes, I am x No, I'm not. Jak je patrné z příkladů, v krátké kladné odpovědi je vždy plný tvar, v krátké záporné odpovědi je naopak tvar stažený = krátký (vyslovují se tedy vždy tři slabiky).

9 SLOVESO "TO BE„ - ZÁPORNÉ OTÁZKY
ZÁPORNÁ OTÁZKA kombinuje oba principy, tedy INVERZI a NOT: am I not ? are you not ? is he not ? is she not ? is it not ? are we not ? are they not ? aren´t I ? aren´t you ? isn´t he ? isn´t she ? isn´t it ? aren´t we ? aren´t they? NEBO

10 PŘELOŽTE: Pan Brown je lékař. Je toto tvůj klobouk? Kde je vaše auto?
Nejsou ve škole. Jsou doma. Je neděle. Náš dům je blízko. Můj tatínek je nemocný. Toto je můj přítel. Můj strýc je kuchař. MR BROWN IS A DOCTOR. IS THIS YOUR HAT? WHERE IS YOUR CAR? THEY AREN´T AT SCHOOL. THEY ARE AT HOME. IT IS SUNDAY. OUR HOUSE IS NEARBY. MY FATHER IS ILL. THIS IS MY FRIEND. MY UNCLE IS A COOK.

11 PŘELOŽTE: Jaké barvy je vaše auto? Já se nebojím myší.
Ona se bojí pavouků. Petr je dobrý v matematice. Petr je zamilovaný do Jany. Tomáš je chytrý kluk. Kdo je ten kluk na fotce? Je to můj přítel. Proč jsi tady? Jsem tady se svými přáteli. WHAT COLOUR IS YOUR CAR? I´ M NOT AFRAID OF MICE. SHE´ S AFRAID OF SPIDERS. PETER´ S GOOD AT MATHS. PETER´ S IN LOVE WITH JANE. TOM´ S A CLEVER BOY. WHO´ S THE BOY IN THE PHOTO? HE´ S MY FRIEND. WHY ARE YOU HERE? I´ M HERE WITH MY FRIENDS.

12 IS YOUR FATHER A TEACHER?
PŘELOŽTE: Jsi unavený? Ne, nejsem. Máš hlad (=jsi hladový)? Ano, mám (=jsem). Je tvůj tatínek učitel? Ano, je. Je tvůj tatínek bohatý? Ne, není. Jsou tvoji rodiče šťastní? Ano, jsou. ARE YOU TIRED? NO, I´ M NOT. ARE YOU HUNGRY? YES, I AM. IS YOUR FATHER A TEACHER? YES, HE IS. IS YOUR FATHER RICH? NO, HE ISN´ T. ARE YOUR PARENTS HAPPY? YES, THEY ARE.


Stáhnout ppt "Sloveso "to BE"."

Podobné prezentace


Reklamy Google