Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak se rostliny přizpůsobily

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak se rostliny přizpůsobily"— Transkript prezentace:

1 Jak se rostliny přizpůsobily
Přizpůsobení teplotě prostředí Teplobytné rostliny = snášejí dobře i vysoké teploty Chladnobytné rostliny = snášejí i nízké teploty Suchobytné rostliny = adaptovaly se nejen na vysoké teploty, ale také na nedostatek vody v půdě

2 Jak se rostliny přizpůsobily
Suchobytné rostliny Jejich adaptace je často nejen ve stavbě těla (zmenšení plochy listů, tlustší pokožka s vrstvičkou vosku, průduchy ponořené pod pokožku), ale i fyziologická. Jiný způsob vstupu oxidu uhličitého do fotosyntetických dějů se vyvinul např. u sukulentů (kaktusy)

3 Jak se rostliny přizpůsobily

4 Jak se rostliny přizpůsobily
S optimální teplotou pro růst a vývin rostlin souvisí bezprostředně vegetační pásy a výškové stupně.

5 Jak se rostliny přizpůsobily

6 Jak se rostliny přizpůsobily

7 Jak se rostliny přizpůsobily
B. Přizpůsobení k množství vody Podle vztahu k půdní vlhkosti rozdělujeme rostliny na: Vodní (např. leknín) Vlhkobytné – rostliny mokřadů (např. blatouch) Rostliny středně vlhkých míst (většina rostlin)

8 Jak se rostliny přizpůsobily
Suchobytné – rostliny suchých půd (kavyl) mívají hluboký kořenový systém, listy nebo i stonky pokryté chlupy nebo trny Vodní a mokřadní rostliny mají výhodu v dostupnosti roztoků (nepotřebují dokonalé cévní svazky), zato trpí nedostatkem plynů pro fatosyntézu.

9 Jak se rostliny přizpůsobily
C. Přečkávání pupenů a rozmnožovacích částic během nepříznivého období Jednoleté – během léta prodělají celý vývin, zachování druhu je umožněno vysypáním semen do půdy – (letničky v zahradnické praxi, podobně plevele)

10 Jak se rostliny přizpůsobily
Trvalky se zásobními orgány – nepříznivé období přetrvávají v podzemních orgánech chráněných vrstvou půdy (např. sasanka v oddenku, brambořík v hlíze, tulipán v cibuli), zásoby živin jim umožňují rychlé jarní kvetení.

11 Jak se rostliny přizpůsobily
sasanka

12 Jak se rostliny přizpůsobily
brambořík

13 Jak se rostliny přizpůsobily
tulipán

14 Jak se rostliny přizpůsobily
Přízemní rostliny – mají pupeny ukryté těsně při povrchu půdy, chráněné nejčastěji růžicí listů (jahodník, jitrocel, trávy)

15 Jak se rostliny přizpůsobily
Dřeviny mají pupeny výše nad zemí (polokeře, keře, stromy) Epifyty – rostou na větvích a kmenech stromů (tropické orchideje, poloparazitické jmelí).

16 Jak se rostliny přizpůsobily


Stáhnout ppt "Jak se rostliny přizpůsobily"

Podobné prezentace


Reklamy Google