Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

METODICKÝ LIST PRO ZŠ Pro zpracování vzdělávacích materiálů (VM)v rámci projektu EU peníze školám Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "METODICKÝ LIST PRO ZŠ Pro zpracování vzdělávacích materiálů (VM)v rámci projektu EU peníze školám Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt:"— Transkript prezentace:

1 METODICKÝ LIST PRO ZŠ Pro zpracování vzdělávacích materiálů (VM)v rámci projektu EU peníze školám Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: Moderní výuka Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/21.3192 Číslo DUM: VY_32_INOVACE_5.3.01 Jméno autora: Mgr. Jarmila Gécová Datum, období kdy byl vytvořen: září 2011 Název práce: Výtvarné umění pravěku Předmět, pro který je VM určen: Výtvarná výchova Ročník, pro který je VM určen 6. Časová dotace: 1 h Vzdělávací oblast, tematický okruh, téma: Umění a kultura Malba Výtvarné umění pravěku Metodický list, anotace- výstižný popis způsobu použití VM ve výuce: Prezentace je výukovým materiálem k tématu Výtvarné umění pravěku, je motivací žáků v jejich tvůrčí aktivitě, získání přehledu o vývoji výtvarného umění. Pomůcky: José Pijoan – Dějiny umění, prezentace

2 VY_32_INOVACE_5.3.01 pravek.jpgpravek.jpg dejepisnezapisky. cz

3 NÁMĚTY - 1. ZVÍŘATA, LOV – PROJEVY TZV. LOVECKÉ MAGIE -malby a sošky zastupují skutečné zvíře jejich zásah znamenal úspěšný lov NEJČASTĚJŠÍ NÁMĚTY - mamut, bizon, medvěd, divoký kůň, nosorožec BAREVNÉ HLINKY + voda, tuk, krev, moč VELÍMSKÝ, Tomáš. Dějiny pravěku [online]. 2011 [cit. 2011-10-19]. Paleolit a mezolit. Dostupné z WWW:.

4 NÁMĚTY - 2. LIDSKÁ POSTAVA – NEJČASTĚJI ŽENA MATKA VENUŠE lovec VÝJIMEČNĚ – šaman, kouzelník Podpis technikou prskání barvy nabrané do úst nitkový styl – schematizovaná postava, útěk od reálného zobrazování VELÍMSKÝ, Tomáš. Dějiny pravěku [online]. 2011 [cit. 2011-10-19]. Paleolit a mezolit. Dostupné z WWW:.

5 Rentgenový styl kresby objevuje se také znázorňování zvířat či lidí promítá se znalost toho, co je uvnitř (anatomie orgánů, kostry) –tzv. rentgenový styl dodnes užíván australskými domorodci Aboriginci VELÍMSKÝ, Tomáš. Dějiny pravěku [online]. 2011 [cit. 2011-10-19]. Paleolit a mezolit. Dostupné z WWW:.

6 NALEZIŠTĚ - HLAVNĚ VE ŠPANĚLSKU A FRANCII JESKYNĚ – Altamira (Š), Roufignack (F), Lascaux (F) VELÍMSKÝ, Tomáš. Dějiny pravěku [online]. 2011 [cit. 2011-10-19]. Paleolit a mezolit. Dostupné z WWW:.

7 SOŠKY, RYTINY A ŘEZBY, ŠPERKY PAMÁTKY – Věstonická a Willendorfská venuše (mužské postavy jsou vzácné) Drobné sošky zvířat ( vše z jílu, měkkého kamene, kostí nebo hlíny) Náčelnické hole s rytinami zvířat (řezby na mamutích klech především na Moravě) Šperky – zvířecí zuby, kosti, jantar, mušle (zavěšené na zvířecích šlachách) VELÍMSKÝ, Tomáš. Dějiny pravěku [online]. 2011 [cit. 2011-10-19]. Paleolit a mezolit. Dostupné z WWW:.

8 OPAKOVÁNÍ – CO JE SPRÁVNĚ? Název DOBA KAMENNÁ – 1. žili v kamenných jeskyních 2. lidé si velmi oblíbili kameny 3. nejpoužívanějším nástrojem byl kámen Název Věstonická venuše – 1. matka rodu věštila 2. podle naleziště na Moravě Vyber, která barva používané hlinky je správná: Zelená, červená, modrá, žlutá, černá, bílá, hnědá, fialová radio.cz,mamutx.jpg, pravek.cz,o2.jpg


Stáhnout ppt "METODICKÝ LIST PRO ZŠ Pro zpracování vzdělávacích materiálů (VM)v rámci projektu EU peníze školám Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt:"

Podobné prezentace


Reklamy Google