Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AFRIKA podnebí. Opakování a samostatná práce Na mapě Afriky najděte nejteplejší a nejchladnější místo, nejsušší a nejdeštivější místo a zapiš je. Jaké.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AFRIKA podnebí. Opakování a samostatná práce Na mapě Afriky najděte nejteplejší a nejchladnější místo, nejsušší a nejdeštivější místo a zapiš je. Jaké."— Transkript prezentace:

1 AFRIKA podnebí

2 Opakování a samostatná práce Na mapě Afriky najděte nejteplejší a nejchladnější místo, nejsušší a nejdeštivější místo a zapiš je. Jaké jsou hlavní podnební činitelé (tj. co vše ovlivňuje počasí)

3 Afrika je nejteplejší světadíl (téměř celá leží v tropickém pásu) oblasti se liší průběhem teplot a množstvím srážek: a)Rovníkové podnebí – teplo a vlhko po celý rok (nejdeštivější místa) b)Vlhké tropy – letní období dešťů a zimní období sucha (teplo a kolísání srážek) c)Suché tropy – suché a horké podnebí (nejteplejší a nejsušší místa Afriky) d)Subtropy – sever a jih Afriky Dále ovlivňuje podnebí: nadmořská výška, mořské proudy (studené = pouště)

4 rovníková oblast tropická vlhká oblast tropická suchá oblast subtropická suchá oblast subtropická přímořská oblast vysokohorská oblast

5 Afrika - vegetace podnebípolohavegetacezemědělské plodiny Rovníková oblastGuinejský záliv (okolí rovníku) tropický deštný leskáva, kakao, těžba dřeva, banány Tropická vlhká oblastod rovníku k 20ºs.š. - 20ºj.š. savanaproso, čirok, kukuřice, batáty, bavlna atd. Tropická suchá oblastod 20ºs.š. a 20ºj.š. k obratníkům suchá savana, polopouště podzemnice olejná, pastviny, bavlna, čirok, proso atd. Subtropická sucháokolí obratníkůpolopouště a pouštěpalma datlová, občasné pastviny Subtropická přímořskáseverní a jižní pobřeží Afriky středomořská tvrdolistá vegetace citrusy, olivy, vinná réva, pšenice


Stáhnout ppt "AFRIKA podnebí. Opakování a samostatná práce Na mapě Afriky najděte nejteplejší a nejchladnější místo, nejsušší a nejdeštivější místo a zapiš je. Jaké."

Podobné prezentace


Reklamy Google