Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Botanika bezcévných rostlin 3. praktické cvičení Přehled pozorovaných objektů Eukaryota "říše" Plantae (= Archaeplastida) ""podříše" Rhodoplantae a) genikulátní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Botanika bezcévných rostlin 3. praktické cvičení Přehled pozorovaných objektů Eukaryota "říše" Plantae (= Archaeplastida) ""podříše" Rhodoplantae a) genikulátní."— Transkript prezentace:

1 Botanika bezcévných rostlin 3. praktické cvičení Přehled pozorovaných objektů Eukaryota "říše" Plantae (= Archaeplastida) ""podříše" Rhodoplantae a) genikulátní koralinní společenstvo(ŽM, PP) b) Ceramium(ŽM, PP) c) Gelidium(HB) d) Polysiphonia(ŽM, PP) e) Furcellaria(ŽM, PP)

2 ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA - opakování plastidy (rhodoplasty) pocházející z primární endosymbiózy buňky vždy bez bičíkatých stádií rhodoplasty s charakteristickým složením fykobilinů a jednotlivě či po dvojicích probíhajícími thylakoidy pohlavní rozmnožování (pokud je známo) oogamické ekologie: cca 95% druhů v mořích, sladkovodní druhy typické pro oligotrofní habitaty skupina s výrazným latitudinálním gradientem diverzity opakovaný vznik mnohobuněčnosti, makroskopické pletivné stélky ve třídě Florideophyceae Rhodoplantae Rhodophyta

3 detail koncové části stélky s konceptákulem Charakteristické společenstvo svrchního sublitorálu přirozené vegetace subtropických moří. Je tvořeno zejména keříčkovitými (genikulátními) druhy řádu Corallinales (Florideophyceae).. Typické jsou větvené stélky tvořené kalcifikovanými segmenty rodově specifických tvarů. Pohlavní rozmnožovací útvary se vytváří v kulovitých inkrustovaných dutých konceptákulích s úzkým apikálním otvorem. mediteránní koralinní společenstvo Často se vyskytující rody: Jania, Haliptilon, Corallina (pozorování přírodního společenstva binokulární lupou)

4 mediteránní koralinní společenstvo porost lokálně dominovaný druhem Haliptilon virgatum

5 Výskyt: epifyticky nebo epipelicky (na písku) v sublitorálu; zejména v chladnějších mořích. Dichotomicky větvená stélka s charakteristicky klíšťkovitými zakončeními větví, tvořená osním vláknem a korovými buňkami. Efemérní druh (rod), tj. stélka vytrvává jen jednu vegetační sezónu.  makrosko- pický vzhled mikroskopic- ký pohled  Ceramium tenuicorne (pozorování přírodní populace)

6 Gelidium Mnoho druhů, velice polymorfní rod. Výskyt: v litorálu a sublitorálu, zejména na exponovaných lokalitách (příboj). Využití: z polysacharidů buněčné stěny rodů Gelidium, Gracilaria a Ahnfeltia se prů- myslově extrahuje agar, používaný v potra- vinářství a v mikrobiologii jako kultivační medium. Z rodů Gigartina a Chondrus se získává karagen, rovněž využívaný v potravinářství. (herbářová položka)

7 Polysiphonia (pozorování přírodní populace) Příčný průřez stélkou (centrální vlákno a pericentrální (okrajové) buňky Cystokarp s pohlavními orgány Výskyt: epifyticky nebo epilithicky v sublitorálu; kosmopolitně; efemérní rod

8 Furcellaria (pozorování přírodní populace) Výskyt: sublitorál chladných moří severní polokoule, Baltské moře Dichotomicky větvená pletivná stélka (epidermis, centrální vlákna) s kruhovitým průřezem. Rozmnožovací útvary (sori tetrasporangií, cystokarpy) na apikálních částech. sorus tetrasporangií tetrasporangium plodný samičí gametofyt obsahuje duté cystokarpy (bradavky na apikálních ztlustlinách) s oogoniem, popř. vláknitým karposporofytem na plodném tetrasporofytu jsou (sub)apikální sori tetrasporangií


Stáhnout ppt "Botanika bezcévných rostlin 3. praktické cvičení Přehled pozorovaných objektů Eukaryota "říše" Plantae (= Archaeplastida) ""podříše" Rhodoplantae a) genikulátní."

Podobné prezentace


Reklamy Google