Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_234_Tundry AUTOR: Zdeněk Hořava ROČNÍK, DATUM: 6., 27. 5.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_234_Tundry AUTOR: Zdeněk Hořava ROČNÍK, DATUM: 6., 27. 5."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: NÁZEV: VY_32_INOVACE_234_Tundry AUTOR: Zdeněk Hořava ROČNÍK, DATUM: 6., VZDĚL. OBOR, TÉMA: Zeměpis, Biosféra ČÍSLO PROJEKTU: OPVK 1.4

2 A NOTACE Výukový materiál je určen žákům v 6. ročníku Materiál je určen pro práci na interaktivní tabuli Materiál slouží k seznámení s krajinami v polárních oblastech Materiál může být využit k zopakování výškových stupňů a také místní krajiny (Jeseníky) Kromě výukového materiálu žáci pracují s atlasy a učebnicí, je využívána práce s textem, skupinová práce ve dvojicích.

3 Co je to tajga? Jaké je v tajze podnebí? Představte si, že by jste putovali tajgou na sever. Na jaké krajiny narazíte? nG8PJhAfl8PyPCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CFEQ_AUoAQ&biw=1536 &bih=72 Jak se krajina na obrázku nazývá? Najdi ji v atlasech na stránce 20. Tundra Co v tundrách roste? zakrslé stromy, trávy, mechy, lišejníky Jaké je zde podnebí? dlouhé drsné zimy, krátká chladná léta

4 Jaké zvířata v tundrách žijí? sob (důležitý pro obyvatele tundry – mléko, maso, kůže, tahoun...) zajíc bělák, polární liška Co to je dlouhodobě zmrzlá půda? Proč se zde v krátkém létě tvoří bažiny?

5 Ukaž na následující mapě tundry. Ve kterých světadílech a na kterých ostrovech se tundra nachází? Na které polokouli se nachází větší plochy tundry? Do mapy zakresli tajgy, stepi, listnaté lesy.

6 Kde byste mohli nalézt krajiny podobné tundrám a při tom necestovat moc daleko? =1RnOT_2dErPU4QTx_5WkDA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CF0Q_AUoAQ&biw =1536&bih=724 Které pohoří jste poznali na obrázcích? Horské louky nad horní hranicí lesa jsou podobné tundrám. Jmenujte další vegetační stupně. (učebnice 102) Ve skupinách napište, co víte o Jeseníkách. Dále napište, která další pohoří v Evropě zasahují nad horní hranici lesa.

7 P OUŽITÉ ZDROJE Tundra coastal vegetation Alaska.jpg. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 16:13 [cit ]. Dostupné z: 800px-Map-Tundra.png. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 13:18, last modified on , 02:36 [cit ]. Dostupné z: strolling reindeer.jpg. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Polarfuchs jpg. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 14:06 [cit ]. Dostupné z: Arctic Hare.jpg. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 19:26, last modified on , 19:14 [cit ]. Dostupné z: Dachstein 1.jpg. In: Wikipedia : the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 18:06 [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_234_Tundry AUTOR: Zdeněk Hořava ROČNÍK, DATUM: 6., 27. 5."

Podobné prezentace


Reklamy Google