Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MUMIFIKACE VE STARÉM EGYPTĚ. MUMIFIKACE-tento způsob,jak uchovat mrtvé tělo po dlouhou dobu používali staří egypťané již před 5000 lety.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MUMIFIKACE VE STARÉM EGYPTĚ. MUMIFIKACE-tento způsob,jak uchovat mrtvé tělo po dlouhou dobu používali staří egypťané již před 5000 lety."— Transkript prezentace:

1 MUMIFIKACE VE STARÉM EGYPTĚ

2 MUMIFIKACE-tento způsob,jak uchovat mrtvé tělo po dlouhou dobu používali staří egypťané již před 5000 lety.

3 Samotný proces se vykonával v dílně(vabet nebo také v božské síni Anupova)Anubis=ochránce mrtvých.

4 Mumifika(balzamování)-nebyla zrovna levná záležitost.Proto se vykonávala jen u panovníků. Mumifikován byl i nejznámější faraon Egypta= TUTANCHAMON. http://www.national-geographic.cz/images/ngcom/0605/tut/wrappings.html

5 Balzamovači-byli specializováni na mumifikaci,ale lidé jim nedůvěřovali.Ženy a dívky jim byly vydávány až po několika dnech,až jejich krása pominula. Důvod-možné zneužití krásy.

6 Ale například tělo vojáka,který padl v bitvě nemuselo být připraveno.Jeho duše šla do ZÁPADNÍHO SVĚTA sama a dokonce nemuselo být tělo ani celé.

7 Balzamování-byl složitý proces, který trval 70 dní. A jak to všechno probíhalo?

8 Tohle na obrázku jsou tzv.:kanopy,do kterých se dávaly:játra plíce Žaludek střeva Jejich víko bylo většinou podle jednoho boha.

9 IMSETY

10 HAPY

11 Duamutef

12 Kebehsenuef

13 Mozek se vytahoval tímto hákem. Buď:nosní dírkou přes oči To vytažení byl rozpuštěn látkou, která se jmenuje HYDROXID SODNÝ.

14 Srdce bylo opatrně vyjmuto a obvázáno obvazy.A nebo se na něj položil posvátný brouk-SCARABEUS.

15 Poté MUMII zašili a na 70 dní tělo položili do NATRONU. NATRON-HYDROXID SODNÝ(SODA), která tělo vysuší,až z něj zbudou jen kosti a kůže. Po 70 dnech mumii omyli a zabalili do bílého plátna nařezané na pruhy.

16 Poté za vůně kadidla byla knězem boha ANUBISE řečena posvátná modlitba.

17 Obvazy mohly být proplétány:amulety stříbrem zlatem symboly Symboly měli tělo chránit v ZÁPADNÍM SVĚTĚ. PLÁTNO MOHLO BÝT AŽ 100 METRŮ DLOUHÉ...

18 Poté bylo tělo připraveno na pohřeb a navráceno rodině. Mumie byla vložena do sarkofágu a následně do dřevěné truhly,která byla vzduchotěsně uzavřena.I hrobka byla nedobytně uzavřena.

19 KONEC


Stáhnout ppt "MUMIFIKACE VE STARÉM EGYPTĚ. MUMIFIKACE-tento způsob,jak uchovat mrtvé tělo po dlouhou dobu používali staří egypťané již před 5000 lety."

Podobné prezentace


Reklamy Google