Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LITTLE RED RIDING HOOD This is Little Red Riding Hood. She is going to her Granny. (Toto je Červená Karkulka. Jde ke své babičce.)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LITTLE RED RIDING HOOD This is Little Red Riding Hood. She is going to her Granny. (Toto je Červená Karkulka. Jde ke své babičce.)"— Transkript prezentace:

1

2 LITTLE RED RIDING HOOD

3 This is Little Red Riding Hood. She is going to her Granny. (Toto je Červená Karkulka. Jde ke své babičce.)

4 Little Red Riding Hood is picking up flowers for her Granny.( Červená Karkulka sbírá květiny pro babičku.)

5 A big bad wolf is going to eat up her Granny. ( Velký zlý vlk se chystá sežrat babičku.)

6 The big bad wolf has eaten up Little Red Riding Hood and her Granny. It is sleeping a snoring. ( Velký zlý vlk právě sežral Červenou Karkulku a její babičku.Spí a chrápe.)

7 A huntsman is looking into the cottage. He is going to free Little Red Riding Hood and her Granny.( Myslivec se dívá do chalupy a chystá se zachránit Červenou Karkulku a její babičku.)

8 The huntsman killed the wolf and rescued Little Red Riding Hood and her Granny. ( Myslivec vlka zabil a zachránil Červenou Karkulku a její babičku.)

9 Everybody was all right at the end.( Nakonec byli všichni v pořádku.)

10

11 Our questionnaire: 1.This is my favourite story: Alena,Tereza, Aleš, Martin, Lucie, Kamila, Kateřina, Ludmila,Adéla 2.This is a nice story but I know a better one: Lucie, Antonie, Lukáš, David,Daniel 3.This a awful story: Vojtěch, Nikola, Sandra, Alenka Children from Ohare


Stáhnout ppt "LITTLE RED RIDING HOOD This is Little Red Riding Hood. She is going to her Granny. (Toto je Červená Karkulka. Jde ke své babičce.)"

Podobné prezentace


Reklamy Google