Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Virtualizace PC. Využití virtualizace Testování operačního systému bez rizika Rozdělení výkonu jednoho fyzického pc do několika virtuálnich serveru Tvorba.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Virtualizace PC. Využití virtualizace Testování operačního systému bez rizika Rozdělení výkonu jednoho fyzického pc do několika virtuálnich serveru Tvorba."— Transkript prezentace:

1 Virtualizace PC

2 Využití virtualizace Testování operačního systému bez rizika Rozdělení výkonu jednoho fyzického pc do několika virtuálnich serveru Tvorba virtuálních disků s např. předinstalovaným operačním systémem Virtualizace přímo klientských pc.

3 Rozdělení virtualizace Software emulace Paravirtualizace s aplikačním rozhraním (api) Nativní virtualizace s použitím hypervisoru (malý operační systém sloužící jako spouštěcí a instalační konzole pro jednotlivé virtuální jednotky)

4 Emulace Lze využít např. VirtualPC od Microsoftu Virtualizační platforma emuluje instrukce procesoru pamětí a dalších hw jednotek a zpřístupňuje je operačnímu systému.

5 Práce s VirtualPC V nastavení si zvolíme jméno, přístupnou pamět, lokaci a velikost souboru s virtuálním diskem (disk.vhd) Sdílení síťové karty A další.

6 Po zmáčknutí tlačítka start se nám rozjede emulovaný systém (nainstaloval jsem zde win98) jako vypnutí můžeme použít „save“ kdy se nám vše uloží tak jak je, nebo přímo vypnutí jako u fyzického počítače.

7 Nativní virtualizace Nad hardwarem běží hypervisor Často se sdružují hardware zdroje (cluster) čímž se dá dosáhnout velkého výkonu. Nad hw vrstvou a hypervisorem je pak možné spustit např. pět virtuálních mašin, kde každé lze přidělit pevné či flexibilní zdroje. Využitelné programy: Vmware, Virtual Box, XenServer (Citrix), Hyper-V (Microsoft)

8 Bližší pohled VirtualBox X VMware Bezplatný a částečně opensource Multiplatformní (Windows, Linux, macOS, os/2 warp..) Velká komunita fanoušků, řešících problémy Pouze pro Windows a Fusion pro Mac OS X Vmware Tools, sada ovladačů Cena kolem čtyř tisíc korun.

9 Shrnutí Již v dnešní době nám virtualizace pomáhá k zefektivnění výkonu serverů. V budoucnosti má velkou perspektivu virtualizace klientských stanic.

10 Zdroje Časopis Computer (15-16/09 a 11/09) emag.cz (recenze VMware) cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Virtualizace PC. Využití virtualizace Testování operačního systému bez rizika Rozdělení výkonu jednoho fyzického pc do několika virtuálnich serveru Tvorba."

Podobné prezentace


Reklamy Google