Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

62.1 Podstatná jména rodu ženského – vzor růže Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "62.1 Podstatná jména rodu ženského – vzor růže Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český."— Transkript prezentace:

1 62.1 Podstatná jména rodu ženského – vzor růže Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr. Kateřina Koukalová

2 62.2 Co už víš? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Růže Růže je jednou z nejkrásnějších květin, vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Mnoho lidí pěstuje růže na svých zahrádkách pro okrasu, ale z takové růže můžeme mít i užitek. Plody šípkových růží se sbírají pro své léčivé účinky. K růži si mnoho lidí i rádo přivoní. Růžový olej je jednou ze základních surovin při výrobě parfémů. Hlavním pěstitelem růží v Evropě je Bulharsko. Růžička je tedy květina krásná a voňavá, ale má také trny, dávejte tedy pozor, ať se o ně nepíchnete a neusnete jako Šípková Růženka. Úkoly: 1.Urči pád a číslo zvýrazněných slov. 2.Najdi v článku slova příbuzná ke slovu růže. 3.Zapiš vzorec druhého souvětí v článku.

3 62.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Podle vzoru růže se skloňují podstatná jména rodu ženského zakončená v 1. p. č. j. samohláskou –e/-ě. 1. pádkdo? co?cibule, práce Hello! U nás v Texasu rádi nosíme košile. Taky by ti slušela, kovboji. Ta košile je rod ženský, v 1. p. č. j. končí na –e = vzor růže. Nic pro pořádného chlapa a vědce jako jsem já.

4 62.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Vzor růže je vzor měkký. V koncovkách píšeme vždy měkké i/í.

5 62.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Doplň správnou koncovku slov a urči, která slova se skloňují podle voru růže. V bibl_ jsou sepsány zásady křesťanského života. Tlačenka je nejlepší s cibul_ a octem. Na televiz_ se smím koukat jen, když mám hotové všechny úkoly. Přišli jsme z návštěv_ veselí a rozjaření. Prosb_ a naříkání nebyly nic platné, trest nás neminul. Na džínových košil_ bývají našité knoflíčky. Někteří lidé musejí dojíždět za prac_. Rád jezdím ke strýčkovi do Jihlav_. U babičky nebylo co dělat a já jsem měl dlouhou chvíl_. Pouliční lamp_ se zhasínají v sedm hodin ráno. Na dvou židl_ se nedá sedět. V pokojíku mám vázu s bledul_ a sněženk_. Po Lab_ plují ohromné nákladní lodě, ale také výletní parníky.

6 62.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura U některých jmen skloňujících se podle vzoru růže, dochází k odsunutí koncovky –e v 1. p. č. j., např. kuchyně – kuchyň, záře – zář, země – zem atd. Pokud k odsunutí dojde, jména se skloňují podle vzoru píseň. ! Zkus vysvětlit, co znamená: Cítit se jako nahý v trní. Mít na růžích ustláno. Být jako růže mezi trním.

7 62.7 CLIL Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura rose Earth shirt cap

8 62.8 Test znalostí Správné odpovědi: 1.d 2.b 3.a 4.d Test na známku Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura

9 62.9 Použité zdroje, citace ČECHOVÁ, Marie. Čeština - řeč a jazyk. 2., přepr. vyd. Praha : ISV, 2000. 407 s. ISBN 80-85866-57-9. ČECHURA, Rudolf. Český jazyk pro čtvrtý ročník. Vyd. 2. Všeň : Alter, 2005. 159 s. ISBN 80-7245-029-8. databáze obrázků klipart http://prirucka.ujc.cas.cz/ http://www.youtube.com/watch?v=Wtwm4KelqpA&feature=related ČECHOVÁ, Marie. Čeština - řeč a jazyk. 2., přepr. vyd. Praha : ISV, 2000. 407 s. ISBN 80-85866-57-9. ČECHURA, Rudolf. Český jazyk pro čtvrtý ročník. Vyd. 2. Všeň : Alter, 2005. 159 s. ISBN 80-7245-029-8. databáze obrázků klipart http://prirucka.ujc.cas.cz/ http://www.youtube.com/watch?v=Wtwm4KelqpA&feature=related Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura

10 62.10 Anotace AutorMgr. Kateřina Koukalová Období07 – 12/2012 Ročník4. ročník Klíčová slovapodstatná jména, rod ženský, měkký vzor, vzor růže AnotacePrezentace popisuje učivo o podstatných jménech rodu ženského – vzor růže. Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura


Stáhnout ppt "62.1 Podstatná jména rodu ženského – vzor růže Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český."

Podobné prezentace


Reklamy Google