Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lukáš Petr 5.A. Jako začátek Husitských válek bereme 1. pražskou defenestraci 30. června 1419. Po tomto incidentu Prahu opustilo mnoho Německých měšťanů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lukáš Petr 5.A. Jako začátek Husitských válek bereme 1. pražskou defenestraci 30. června 1419. Po tomto incidentu Prahu opustilo mnoho Německých měšťanů."— Transkript prezentace:

1 Lukáš Petr 5.A

2 Jako začátek Husitských válek bereme 1. pražskou defenestraci 30. června 1419. Po tomto incidentu Prahu opustilo mnoho Německých měšťanů. Převrat byl schválen Václavem IV, který krátce na to umírá.

3 Právoplatný český král Zikmund nebyl pro většinu přijatelný a tak nemohl nastoupit na trůn. Roku 1420 byla na požádání Zikmunda vypravena Papežem Křižácká výprava do Čech. Toto Křižácké vojsko bylo tvořeno Němci, Uhry, Rakušany a dokonce českými katolíky. Všichni byli pod vedením Zikmunda.

4 Zikmund se snažil dobýt Prahu, ale marně. Ve slavné bitvě na Vítkově hoře, která se konala 14. 7. 1420, byli křižáci poraženi husity pod vedením Jana Žižky. Po této bitvě byli Křižáci nuceni se stáhnou.

5 Roku 1422 se Zikmund opět pokusil s pomocí Křižáků dobít Čechy. Jako i jeho první pokus tak i ten druhý nevyšel.

6 Na jaře roku 1421 svolali pražané Čáslavský sněm, kde se zvolily dočasnou zemskou vládu. Ta se však brzy rozpadla.

7 Mezi lety 1422 a 1423 vrcholily spory mezi Žižkou a táborským kněžstvem. Na tento popud Žižka odešel z tábora a založl mocné seskupení ve východních Čechách. S touto skupinou pak Žižka bojoval proti katolíkům a umírněným husitům. 11. října 1424 Jan Žižka z Trocnova umírá při obléhání Přibyslavi.

8 Po Žižkově smrti navázaly všechny tři hlavní strany (táboři, pražané, sirotci) vojenskou spolupráci a ovládli většinu Čech. Poté podnikali vojenské výpravy do sousedních zemí Koruny české (Slezska, Horní Lužice), také do Německa, Rakouska a Uherska.

9 Do těchto zemí jezdili za záminkou šíření Husitské víry, ale také protože potřebovaly peníze, které do Čech za Husitství neproudily protože Papež na Čechy uvalil embargo, těžba v kutných dolech poklesla.

10 Novým Husitským taktikem se stal táborský Prokop Holý. Díky jeho taktice se dařilo Husitům pokračovat v sérii vítězství. 1426 porazili saskou výpravu před Ústím nad Labem. 1427 byla husity poražena další křižácká výprava u Tachova. V srpnu 1431 se prý křižácká výprava rozprchla jen co uslyšela slavný chorál: Kdož jsú boží bojovníci.

11 V roce 1433 se konal říšský koncil v Basileji, kde se husité snažily obhájit čtyři pražské články. Záhy však zjistily že jednání jsou bezvýznamná a tak koncil opustili. Neshody mezi Husity vyřešila bitva u Lipan 30. května 1434, kde byli radikální Husité poraženi umírněnými a katolíky.

12 Nakonec roku 1436 byla v Jihlavě podepsána Basilejská kompaktáta.


Stáhnout ppt "Lukáš Petr 5.A. Jako začátek Husitských válek bereme 1. pražskou defenestraci 30. června 1419. Po tomto incidentu Prahu opustilo mnoho Německých měšťanů."

Podobné prezentace


Reklamy Google