Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Referát č.8 Daniela Venusová. Obsah  Aplikační software  Programovací jazyky  Formáty datových souborů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Referát č.8 Daniela Venusová. Obsah  Aplikační software  Programovací jazyky  Formáty datových souborů."— Transkript prezentace:

1 Referát č.8 Daniela Venusová

2 Obsah  Aplikační software  Programovací jazyky  Formáty datových souborů

3 Aplikační software   Aplikační software (zkráceně aplikace) je v informatice veškeré programové vybavení počítače (tj. software ), které umožňuje provádět nějakou užitečnou činnost.   Aplikace využívají pro interakci s uživatelem grafické nebo textové rozhraní, případně příkazový řádek.   Mezi aplikace nepatří systémový software.   Aplikace se může skládat z několika programů, případně je několik aplikací spojeno do skupiny, kterou označujeme jako aplikační balíky.

4 Dělení:  Aplikační software můžeme rozdělit do různých skupin, které se mohou překrývat. Některé aplikace mohou patřit i do více skupin.  Antivirové programy  Databázové systémy  Ekonomické a informační systémy  Grafické editory  Hry  Internetové prohlížeče  Kancelářské balíky  Pomocné programy

5  Poštovní programy  Prezentační programy  Správci souborů a archivační programy  Tabulkové kalkulátory  Technické programy  Textové editory a DTP programy  Výukové programy  Vývojové nástroje  Další

6 Programovací jazyky  Programovací jazyk je prostředek pro zápis algoritmů, jež mohou být provedeny na počítači. Zápis algoritmu ve zvoleném programovacím jazyce se nazývá program.  Programovací jazyk je komunikačním nástrojem mezi programátorem a počítačem.  Programovací jazyk je vlastně soubor pravidel pro zápis algoritmu, odborně řečeno se jedná o formální jazyk.  Programovací jazyky existují v řadě verzí, mluvíme někdy o dialektech programovacího jazyka. Existují také standardy pro programovací jazyky.

7  Existuje mnoho programovacích jazyků, obecně se dělí na vyšší a nižší programovací jazyky.  Některé programovací jazyky byly vytvořeny především pro výuku programování a algoritmického myšlení.  První programovací jazyky existovaly ještě dříve než počítače. Už v 19. století se používaly programovatelné tkalcovské stavy nebo perforované papírové válce pro samohrající piána.

8 Formáty datových souborů  Neboť na záznamová média, například pevný disk, mohou být ukládány jen bity, musí být počítač schopen na ně a zpět převést informaci.  Existuje množství různých formátů, přizpůsobených pro ukládání různých typů informace. Často existuje více formátů pro reprezentaci jednoho typu dat.  Pro správné zacházení s daty, bylo potřeba, aby operační systém rozeznal jaká data se v souboru v souborovém systému nacházejí. Operační systémy v minulosti zavedly několik způsobů řešení.

9   Obrázky: JPEG, BMP, WBMP, GIF, PNG, TIFF…   Video: MPEG-1, MPEG-2, WMV…   Zvuk: MP 3, WAV, WMA …   Kontejnery: AVI, MPEG, MP4, WebM…   Textové dokumenty: TXT, ODT, PDF, DOC …   Tabulkové dokumenty: XLS, ODS …   Prezentační dokumenty: PPT, ODF…   Formát internetových stránek: HTML

10  Zdroje :  cs.wikipedia.org  Jiné internetové stránky


Stáhnout ppt "Referát č.8 Daniela Venusová. Obsah  Aplikační software  Programovací jazyky  Formáty datových souborů."

Podobné prezentace


Reklamy Google