Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy:Střední odborná škola obchodní s.r.o. Broumovská 839 460 01 Liberec 6 IČO: 25018507 REDIZO: 600010520 ___________________________________________________________________.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy:Střední odborná škola obchodní s.r.o. Broumovská 839 460 01 Liberec 6 IČO: 25018507 REDIZO: 600010520 ___________________________________________________________________."— Transkript prezentace:

1 Název školy:Střední odborná škola obchodní s.r.o. Broumovská Liberec 6 IČO: REDIZO: ___________________________________________________________________ Vzdělávací oblast:Český jazyk a literatura Název a číslo DUMu: Nejstarší literární památky VY_32_INOVACE_C2_07 Anotace:Interaktivní výklad: nejstarší literární památky Třída a datum ověření:1.A ; Autor:Mgr. Ludmila Vlková (Muchová) Registrační číslo:CZ.1.07/1.5.00/

2

3  měly charakter mluvený nebo zpívaný  teprve se vznikem písma umožněn písemný záznam  vznikaly v oblastech, kde se vytvořila první významná kulturní centra (v povodí velkých řek, kde byly vhodné podmínky pro život a tedy i čas na kulturu)

4  povodí řek Eufrat a Tygris  vystřídaly se zde různé kultury, nejvýznamnější sumerská a babylonská  Sumerové – nejstarší kulturní centrum, 3. tis. př. Kr., písmo klínopis (rydla, hliněné tabulky), jedna z nejstarších dochovaných písemných památek básně o Gilgamešovi  Babyloňané – 1800 př. Kr., neznámý autor sestavil básně o Gilgamešovi do Eposu o Gilgamešovi, který vypráví o marném úsilí lidí dosáhnout nesmrtelnosti

5 Obr. Č. 1 – Povodí řek Eufrat a Tigris, které vytyčují Mezopotámii

6  povodí řeky Nil  konec 3. tisíciletí před Kr., hieroglyfy (obrázkové písmo)  tesané nápisy na hrobkách panovníků – měly zajistit při přechodu na onen svět dostatek potravy a nápojů, později přibyly rady do životě a básně

7 Obr.č. 2 - Velká sfinga v Gíze

8 Obr.č. 3 - Průčelí Velkého chrámu v Abú Simbel

9 Obr. Č. 4 - Džoserova pyramida

10 Krásné a zářící se objevuješ na obzoru, ó Slunce živoucí, počátku všeho žití! Když na východě objevilo ses, zemi jsi zaplnilo krásou svojí. Skvěješ se vznešené a velké vysoko nad zeměmi všemi, paprsky tvoje objímají světy, světy jež zrodily se z tebe, a ty jsi Den a spoutáváš všecky, ty spoutáváš je pro drahého syna. Text je chvalozpěvem faraóna Amenhotepa IV.

11  povodí řek Ganga a Indus  přelom 3. a 2. tisíciletí př. Kr., spisy uctívající matku Zemi a otce Nebe, Slunce a jeho manželku Jitřenku, Vítr, Déšť a Oheň  psaly se tzv. brahmany (výklady o smyslu obětí), upanišady (fil. Výklady o lidském životě) a védy (původně pouze ústně, tajná, posvátná vědění)  eposy Mahábhárata (nejrozsáhlejší báseň na světě vůbec, souhrn staroindického básnictví, vědění a filozofie a Rámájana (vyprávění o princi Rámovi)

12  povodí Velké a Žluté řeky, 12. st. před Kr., znakové písmo  nejstarší památkou je Kniha písní – umělá i lidová písňová tvorba  Velkou úlohu mezi těmito dávno zapomenutými a později odhalovanými památkami sehrála nejmladší z orientálních kultur – hebrejská (židovská) – především hlavní soubor její slovesnosti – Bible.

13 Obr.č. 2 – egyptské hieroglyfy

14 Obr.č. 3 – klínové písmo

15

16  Odmaturuj! z literatury. Vyd. 3. rozš., dotisk. Editor Eva Hánová. Brno: Didaktis, c2004, 208 s. Odmaturuj!. ISBN  Povodí řek Eufrat a Tigris, které vytyčují Mezopotámii. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupné z:   Klínové písmo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupné z:  Průčelí Velkého chrámu v Abú Simbel. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupné z: gypt,_Oct_2004.jpg gypt,_Oct_2004.jpg  Džoserova pyramida. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Název školy:Střední odborná škola obchodní s.r.o. Broumovská 839 460 01 Liberec 6 IČO: 25018507 REDIZO: 600010520 ___________________________________________________________________."

Podobné prezentace


Reklamy Google