Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Česká republika: Plzeň Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Česká republika: Plzeň Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."— Transkript prezentace:

1 Česká republika: Plzeň Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2  Plzeň je město na západě Čech.  Leží na soutoku řek Mže, Úhlava, Úslava a Redbuza = Berounka.  Má přes 170 000 tisíc obyvatel a je to 4 největší město v ČR.  Plzeň je především známé jako průmyslové a pivovarnické město.

3  Roku 1839 bylo rozhodnuto o založení Měšťanského pivovaru (později Prazdroj).  V roce 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar v Plzni (PAP, pivo Gambrinus).

4  Nacházejí se tu početné kulturní domy a divadla, budovaná ještě v časech Rakouska - Uherska. Ve městě sídlí také biskupství plzeňské diecéze.  Současné historické jádro města má pravidelnou síť ulic s obdélníkovým náměstím Republiky uprostřed, jemuž vévodí katedrála sv. Bartoloměje, budovaná od roku 1290.

5  Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města a okolní ulice.  Ty jsou dnes chráněné jako městská památková rezervace, na území města je ještě několik dalších vesnických památkových rezervací a také městských a vesnických památkových zón.

6 Bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí P. Marie. Renesanční radnice ze 16. století Barokní budova kláštera dominikánek s kostelem sv. Anny z let 1711–1714, přestavěná 1805–1807 na školu, dnes Státní knihovna. Divadlo J. K. Tyla Velká synagoga a Stará synagoga Plzeňské historické podzemí Západočeské muzeum

7 Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plzni Plzeňská Velká synagoga (největší synagoga v celé České republice) Divadlo J. K. Tyla Plzeň

8 Západočeské muzeum Renesanční radnice

9  FOTBAL - FC VIKTORIA PLZEŇ  HOKEJ – HC PLZEŇ 1929

10  Petr Čech  Kateřina Emmons  Karel Gott  Peter Grüngerg  Jiří Langmajer  Helena Růžičková  Petr Sýkora

11 Plzeňský kraj

12  Sousedí s: Karlovarským, Ústeckým, Středočeským a s Jihočeským krajem.  Má 7 okresu: Domažlice, Klatovy, Plzeň – jih, Plzeň – město, Plzeň – sever, Rokycany a Tachov.

13  Patří mezi průměrně ekonomicky rozvinuté kraje.  V kraji působí řady významných firem z oblasti strojírenství (např. Škoda Plzeň), výroby alkoholických nápojů (Bohemia Sekt Starý Plzenec, Stock Plzeň, Pivovar Prazdroj), keramické výroby, energetiky (Plzeňská teplárenská, Plzeňská energetika).

14  Strojírenství, potravinářství, průmysl stavebních hmot a keramiky, výroba a distribuce energií, hutnictví. Nerostné suroviny K nejvýznamnějším nerostným surovinám Plzeňského kraje patří kaolin používaný k výrobě porcelánu. Jeden z rozsáhlých povrchových lomů se nachází u Kaznějova.

15  Podstatnou část kraje vyplňuje Plzeňská pahorkatina, dále Plzeňská kotlina a zasahují sem Brdy.  Nejvýše sahají pohraniční hory Český les a část Šumavy. Na Šumavě leží i nejvyšší bod kraje Velká Mokrůvka.  Nejdůležitějším chráněným územím je Národní park Šumava.  Černé jezero v Národním parku Šumava.


Stáhnout ppt "Česká republika: Plzeň Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."

Podobné prezentace


Reklamy Google