Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy), cytoplazmatickou membránu a protoplast. Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy),

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy), cytoplazmatickou membránu a protoplast. Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy),"— Transkript prezentace:

1

2 Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy), cytoplazmatickou membránu a protoplast. Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy), cytoplazmatickou membránu a protoplast. Tvar může být různý: kulovitý, tyčinkovitý, zakřivený, vláknitý a větvený. Tvar může být různý: kulovitý, tyčinkovitý, zakřivený, vláknitý a větvený.

3 Bakterie s kulovitým tvarem Obecně KOKY Obecně KOKY Pokud tvoří kolonie dělí se: Pokud tvoří kolonie dělí se: DIPLOKOKY(dvě buňky) TETRAKOKY(čtyři buňky) STREPTOKOKY(řetízková kolonie) STAFYLOKOKY(hroznovité kolonie) SARCINY(balíčkové kolonie) DIPLOKOKY(dvě buňky) TETRAKOKY(čtyři buňky) STREPTOKOKY(řetízková kolonie) STAFYLOKOKY(hroznovité kolonie) SARCINY(balíčkové kolonie)

4 Bakterie s tyčinkovitým tvarem Bakterie se mnohou sdružovat v koloniích po dvou – DIPLOBAKTERIE, nebo se mnouhu sdružovat v řetězcíh – STREPTOBAKTERIE, nebo,,palisádách“ – PALISÁDOVE BAKTERIE Bakterie se mnohou sdružovat v koloniích po dvou – DIPLOBAKTERIE, nebo se mnouhu sdružovat v řetězcíh – STREPTOBAKTERIE, nebo,,palisádách“ – PALISÁDOVE BAKTERIE

5 Bakterie se zakřiveným tvarem Nevytvářejí kolonie, ale dělí se na: -VIBRIA(krátce lehce zakřivené tyčinky) -SPIRILY(lehce zvněné tyčinky) -SPIROCHETY(tyčinky šroubovitého tvaru) Nevytvářejí kolonie, ale dělí se na: -VIBRIA(krátce lehce zakřivené tyčinky) -SPIRILY(lehce zvněné tyčinky) -SPIROCHETY(tyčinky šroubovitého tvaru)

6

7 Členění bakterií - Podle morfologických znaků: Tvar, Seskupení, Barvitelnost buněčné, stěny podle Grama, Bičíky, Tvorba spor, Tvar kolonií Tvar, Seskupení, Barvitelnost buněčné, stěny podle Grama, Bičíky, Tvorba spor, Tvar kolonií - Kultivačních znaků: Teplota, pH, Vztah ke kyslíku, tolerance k chemikáliím Teplota, pH, Vztah ke kyslíku, tolerance k chemikáliím - Metabolických znaků: - Typ přijímaných látek, Energetický metabolismus

8 Rozmnožování bakterií Nejčastěji PŘÍČNÝM DĚLENÍM, PUČENÍM nebo HARMOGONIÍ Nejčastěji PŘÍČNÝM DĚLENÍM, PUČENÍM nebo HARMOGONIÍ Při příčném dělení se buňka prodlouží na dvojnásobnou délku a při tom se uprostřed vytvoří septum(přehrádka složená z membrány a základu buň. stěny), které ji rozdělí na dvě strany. Poté vzniknou dvě sesterské buňky. Dělení předchází replikace DNA. Při příčném dělení se buňka prodlouží na dvojnásobnou délku a při tom se uprostřed vytvoří septum(přehrádka složená z membrány a základu buň. stěny), které ji rozdělí na dvě strany. Poté vzniknou dvě sesterské buňky. Dělení předchází replikace DNA.

9 Význam bakterií Bakterie patří k nejstarším organismům nalézaných ve formě forsilií Bakterie patří k nejstarším organismům nalézaných ve formě forsilií Skupina bakterií se považuje za nejrozšířenější skupinu živ. organismů. Skupina bakterií se považuje za nejrozšířenější skupinu živ. organismů. Jsou schopny přežít v nejkrutějších podmínkách(vesmír, na dně kráteru) Jsou schopny přežít v nejkrutějších podmínkách(vesmír, na dně kráteru) Jsou nezastoupitelné ve významu koloběhu látek. Jsou nezastoupitelné ve významu koloběhu látek. Jsou bakterie zpusobující choroby a také podílející sena rozkladu organ. hmoty. Jsou bakterie zpusobující choroby a také podílející sena rozkladu organ. hmoty.

10 Bakterie v průmyslu Výroba šlehaček Výroba šlehaček Výroba jogurtů Výroba jogurtů Výroba acidofilního mléka Výroba acidofilního mléka Geneticky upravené formy produkují lidskou formu INZULINU Geneticky upravené formy produkují lidskou formu INZULINU Také výroba acetonu a butanolu Také výroba acetonu a butanolu

11 Bakeriální nemoci člověka: Zápal plic Zápal plic Tyfus Tyfus Mor Mor Cholera Cholera Tuberkulóza Tuberkulóza Angína Angína Kapavka Kapavka Lepra Lepra Spála Spála Záškrt Záškrt Růže Růže Syfilis Syfilis Borrelióza Borrelióza Salmonelóza Salmonelóza..a sposta dalších....a sposta dalších..


Stáhnout ppt "Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy), cytoplazmatickou membránu a protoplast. Prokaryotické organismy – mají buněčnou stěnu(ne vždy),"

Podobné prezentace


Reklamy Google