Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

I. světová válka – Pařížská mírová konference Petr Machala.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "I. světová válka – Pařížská mírová konference Petr Machala."— Transkript prezentace:

1 I. světová válka – Pařížská mírová konference Petr Machala

2 1.Kde byl uzavřen mír mezi Ruskem a Německem? 2.Co byla Tlustá Berta? 3.Který den byl označen jako „černý den německé armády“? 4.Kde proběhla kapitulace Německa? 5.Kdo kapituloval nejdříve? (seřaď - R-U, Bulharsko, Turecko) 6.Kolik bylo zraněných po válce? Co jsme si zapamatovali z minulé hodiny?

3 Popište územní změny, které přinesla válka. Které nové státy vznikly? Který stát byl označen za hlavního viníka?

4 Pařížská mírová konference probíhá od ledna 1919 – do ledna 1920 účast 27 států + 5 britských dominií Rusko a poražení Víte, který stát nebyl přizván k jednání?

5 Georges ClemenceauItálie Vittorio Emanuele OrlandoFrancie David Lloyd GeorgeUSA Thomas Woodrow WilsonVelká Británie Najděte správné dvojice? Lloyd George – Orlando – Clemenceau - Wilson Kdo rozhodoval o osudu Evropy a světa?

6 klíčovou roli hrál prezident Wilson Myšlenka: všeobecného míru vyloučit z diplomacie tajné dohody obchodní rovnost mezi národy vývoz demokracie založení Společnosti národů Co ostatní mocnosti?

7 Itálie nezískala slibovaná území Orlando na protest opustil konferenci Velká Británie bojí se růstu Francie chtěli si udržet kolonie i námořní převahu

8 Francie volá po nejpřísnějším potrestání Německa má zájem na Porýní i Sársku

9 Versailleská smlouva s Německem podepsána 28.6. 1919 Německo – hlavní viník války reparace ztráta území demilitarizace 50 km demilitarizované pásmo na Rýnu

10

11 ANO s Rakouskem v Saint- Germain-en-Laye (1919) s Bulharskem v Neuilly (1919) s Maďarskem v Trianonu (1920) s Tureckem v Sévres (1920) Byly podepsané smlouvy i s ostatními poraženými státy?

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "I. světová válka – Pařížská mírová konference Petr Machala."

Podobné prezentace


Reklamy Google