Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel IV byl celkem 4x ženatý 1.Blanka z Valois 2.Anna Falcká 3.Anna Svídnická 4.Alžběta(Eliška) Pomořanská Dohromady měl dětí 11 dětí: Markéta, Kateřina,Václav.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel IV byl celkem 4x ženatý 1.Blanka z Valois 2.Anna Falcká 3.Anna Svídnická 4.Alžběta(Eliška) Pomořanská Dohromady měl dětí 11 dětí: Markéta, Kateřina,Václav."— Transkript prezentace:

1 Karel IV byl celkem 4x ženatý 1.Blanka z Valois 2.Anna Falcká 3.Anna Svídnická 4.Alžběta(Eliška) Pomořanská Dohromady měl dětí 11 dětí: Markéta, Kateřina,Václav - zemřel, Alžběta,Václav IV., Anna česká, Zikmund, Jan Zhořelecký, Karel, Markéta, Jindřich a jeden syn, který zemřel a neměl ani jméno Děti Karla IV.

2 Obě dcery Karel IV výhodně provdal, stejně jako většinu svých dětí za účelem získání území. Proto se mu přezdívalo „sňatkový diplomat“. Markéta byla první Karlovou dcerou. Karel IV provdal svou dceru Markétu za uherského krále Ludvíka I z Anjou. Markéta však roku 1349 zemřela. A nezanechala po sobě potomky. Kateřina byla provdána za habsburského následníka Rudolfa IV. Když se brali bylo Rudolfovi 14 a Kateřině 11. Po pěti letech nastoupil Rudolf IV. na trůn. Po jeho smrti se Markéta podruhé se provdala za bavorského vévodu Otu Wittelsbacha, i toto manželství bylo bezdětné. Dcery Blanky z Valois

3 Stejně zarmucující jako smrt Kateřiny byla smrt jeho syna Václava, který zemřel už jako nemluvně. Koho by nepřekvapilo, že tento jedenáctiměsíční Václav byl v roce 1350 už zasnoubený kníže. Karel ho zaslíbil 11tileté Anně Svídnické, dceři vévody Boleslava II. ze Svídnice-Javorska. Když princ Václav v necelých dvou letech jako ženich bohužel zemřel, ujal se jeho role 37letý Karel. V červnu roku 1353 si vzal teprve 14tiletou Annu Svídnickou. Syn Anny Falcké

4 Děti Anny Svídnické 1361 –1419 Byl dědicem Karla IV., už ve dvou letech ho nechal korunovat českým králem a ve věku patnácti let římským králem. Dvakrát se oženil poprvé s Johanou Bavorskou a podruhé s Žofií Bavorskou. Obě manželství však byla bezdětná. Provdala se za rakouského vévodu Albrechta III.

5 Synové a dcery Alžběty Pomořanské S s 16tiletou Alžbětou Pomořanskou se Karel IV. oženil v roce 1363, když mu bylo 47 let a v letech 1366 až 1377 měl s ní ještě šest dětí. Anna a Markéta Karel – zemřel v dětském věku Zikmund Lucemburský Jan Zhořelecký Jindřich – zemřel v dětském věku

6 1370 –1396 Jeho manželkou byla Richardis Meklenburská, dcera švédského krále Albrechta II., s níž měl dceru Elišku. Podle otcovy závěti z roku 1377 mu připadlo Zhořelecko a titul vévody. Zemřel v poměrně mladém věku - pravděpodobně byl otráven. Synové Alžběty Pomořanské 1368-1437 Byl to braniborský markrabě, uherský král, český král, římský král lombardský král a římský císař. Jeho první manželka byla Marie uherská, s kterou neměl žádné děti.V roce 1408 si vzal svou druhou ženu Barboru Cellskou, která mu porodila dceru Alžbětu. Byl to významný evropský politik, v Čechách neoblíbený. Za jeho vlády dochází v Uhrách k uklidnění politických poměrů a k prudkému hospodářskému a kulturnímu rozvoji.

7 Dcery Alžběty Pomořanské Nejstarší Anna byla vyslána do Anglie, aby se provdala za anglického krále Richarda II. Plantageneta, čímž se rozšířily se styky mezi Anglií a Českým královstvím (první seznámení s učením J. Viklefa - Wyclifa). V době jejího sňatku jí bylo pouhých 15 let. Bohužel zemřela poměrně mladá ve věku pouhých osmadvacet let roku 1394. Markéta byla provdána za norimberského purkrabího Jana III. Hohenzolern.

8 http://mujweb.cz/Zabavna/historie http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV. http://zivotopisyonline.cz http://www.libri.cz/databaze/dejiny/text/t19.html http://www.sweb.cz/royal-history/luc.html CD-ROM Karel IV. – císař z boží milosti Hora-Hořejš P., Toulky českou minulostí, díl 2, 1997 Zdroje:


Stáhnout ppt "Karel IV byl celkem 4x ženatý 1.Blanka z Valois 2.Anna Falcká 3.Anna Svídnická 4.Alžběta(Eliška) Pomořanská Dohromady měl dětí 11 dětí: Markéta, Kateřina,Václav."

Podobné prezentace


Reklamy Google