Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST RENESANCE 4.ročník

2 Renesance = kultura pozdního středověku (15. – 16. stol.), vzniká v Itálii Renesance = česky obnova, obroda antické (řecko, římské) kultury. Znovu vnáší do umění člověka, nevšímá si pouze boha a svatých.

3 Panstvo si v této době začíná stavět nebo přestavovat svoje sídla v pohodlné zámky. Vnitřní vybavení bylo pohodlné a příjemné.

4 Typické znaky renesančních staveb souměrné budovy, většinou obdélník nebo čtverec. Bezdružice Bučovice

5 velké prostorné zahrada s kašnami, zámky obklopeny oborami se zvěří Jemniště

6 Jaroměřice nad Rokytnou Zámek Bučovice

7 uvnitř zámku bývalo nádvoří s arkádami Velké Losiny Kamenice Bučovice

8 domy jsou většinou zakončeny ozdobnými štíty Telč Tábor

9 Praha – Malá Strana Sušice Slavonice

10 okna, dveře, věžičky jsou pravidelné Červená Lhota

11 v omítce tzv. sgrafita = psaníčka nebo ornamenty s květinami, zvířecími nebo lidskými postavami Březnice

12 Zámek Jaroměřice Rožmitál p. Tř.

13 okna a dveře mají kamenné orámování

14 Šlechta zakládá mlýny, pivovary, sklárny a rybníky

15 Vynález knihtisku napomohl k rozvoji vzdělanosti. Mohlo se tisknout větší množství knih a také byly levnější.

16 Renesanční oblečení

17 Renesance – vlastivěda 4. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Vlastivěda – M. Bloudková a kol. – SPN Vlastivěda – I. Stříbrná – Nová škola Vlastivěda – M. Hronek – Prodos Obrazy ze starších českých dějin – J.Harna a kol. – Alter Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google