Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hormonální řízení. Co je to žláza ? Žlázy- jsou to skupiny buněk nebo orgány vylučující specifické látky. Existují 2 typy žláz: -Žlázy s vnějším vylučováním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hormonální řízení. Co je to žláza ? Žlázy- jsou to skupiny buněk nebo orgány vylučující specifické látky. Existují 2 typy žláz: -Žlázy s vnějším vylučováním."— Transkript prezentace:

1 Hormonální řízení

2 Co je to žláza ? Žlázy- jsou to skupiny buněk nebo orgány vylučující specifické látky. Existují 2 typy žláz: -Žlázy s vnějším vylučováním (exokrinní žlázy)- vylučují látky na povrch těla (potní, mazové žlázy) nebo do tělesných dutin (trávicí enzymy). -Žlázy s vnitřním vyměšováním (endokrinní žlázy)- látky vylučují do krve, kterou jsou pak dopraveny do cílových orgánů (hormony). -Fungováním žláz s vnitřním vyměšováním se zabývá lékařský obor endokrinologie.

3 Hormonální soustava zajišťuje spolu s nervovou soustavou řízení všech procesů v těle. Hormonální řízení je označováno také jako humorální řízení (lat.humor=tekutina). Hormony: -Chemičtí poslové, kteří jsou endokrinními žlázami vyplavováni do krve ve velmi malém množství -Krví putují na cílové místo, kde vyvolávají biochemickou reakci -Buňky tkáně cílového orgánu obsahují tzv. receptorové místo, do kterého molekula hormonu zapadne jako klíč do zámku -V krvi jsou obsaženy všechny hormony (zatím známo cca 200 druhů), díky výše uvedenému systému ovlivňuje 1 hormon pouze 1 konkrétní orgán Jak fungují hormony? Antidiuretický hormon- vyplaven v mozkové hypofýze – ovlivňuje činnost ledvin

4 Co hormony ovlivňují? -Hormonální regulace řídí hlavně metabolismus buněk, hospodaření organismu s ionty a vodou, srdeční činnost, růst těla, rozmnožování, reakci na stres… Rozdělení hormonů: -Hormony regulační- hormony žláz vyšších (hypofýza) ovlivňují činnost žláz nižších (např. pohlavní žlázy) -Hormony s přímým účinkem na tkáně- (např. inzulin) - Tkáňové hormony- nejsou vylučovány endokrinními žlázami ale endokrinními buňkami v některých orgánech. Příkladem je schopnost žaludku produkovat gastrin (stimuluje sekreci žaludeční šťávy) nebo ledvin produkovat EPO (stimuluje produkci červených krvinek v kostní dřeni). K čemu slouží hormony? Jak je dělíme?

5 Podvěsek mozkový (hypofýza )- -součást hypothalamo- hypofyzárního systému jako řídícího centra hormonální regulace Šišinka (epifýza)- reguluje bdění, spánek biorytmy Štítná žláza- reguluje metabolismus bílkovin Příštitná tělíska- regulují hospodaření těla s vápníkem Nadledviny- mj. připravují tělo na zátěž a stres (tzv. sportovní žláza) Slinivka (Langerhansovy ostrůvky)- udržují hladinu krevního cukru (glukoza) Pohlavní žlázy- produkují ženské a mužské pohlavní hormony Přehled žláz s vnitřním vyměšováním Není pravou žlázou

6


Stáhnout ppt "Hormonální řízení. Co je to žláza ? Žlázy- jsou to skupiny buněk nebo orgány vylučující specifické látky. Existují 2 typy žláz: -Žlázy s vnějším vylučováním."

Podobné prezentace


Reklamy Google