Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky."— Transkript prezentace:

1 Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_KEV_0918 Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělávání Vzdělávací oborDesign a tvorba keramiky Tematický okruhCihlářská výroba Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽáci 2. ročníku AnotaceŠamotová drolenka, vytváření, sušení, použití šamotových výrobků Klíčová slovaŽáruvzdorný jíl, ostřivo, pojivo, žmolky Datum Šamotové výrobky

2  Základní surovinou pro výrobu šamotového zbo ž í je ž áruvzdorný jíl (hlinito-k ř emi č itá zemina, Al2O3 - SiO2), který se pou ž ívá jako ost ř ivo i pojivo.

3  Jíl ur č ený k p ř íprav ě ost ř iva se vypaluje a ž do slinutí a to v ě tšinou v podob ě ž molk ů, které se vyráb ě jí lisováním zvlh č eného rozemletého jílu. Ž molky vypálené na šamot se drtí a melou.

4  Vazný jíl a šamotové ost ř ivo se misí v ur č itém pom ě ru, který je dán vazností jílu a zvlh č uje se vodou. Mno ž ství plastického jílu se pohybuje v rozmezí 15 – 30 %.  P ř itom je t ř eba, aby ost ř ivo m ě lo ur č itou velikost zrn, ne p ř íliš velkou ani malou, proto ž e v obou p ř ípadech je pak zapot ř ebí více hlíny, vazného jílu (pojiva) ke spojení.

5  V ě tšina šamotových výrobk ů se vytvá ř í Iisováním v hydraulickém lisu z t ě sta nebo drolenky

6  V komorových nebo kanálových sušárnách a vypalují se v komorových nebo tunelových pecích na teplotu °C, n ě kdy a ž 1400 – 1480 °C

7  Šamotové výrobky jsou nejrozší ř en ě jšími ž áruvzdornými výrobky, které se pou ž ívají hlavn ě na vyzdívky pecí, stojky, pláty.  Vyrábí se šamot hutný a izola č ní (– leh č ený,- leh č ivo piliny, uhelný mour, drcené pecky ).

8 Co je základní surovinou šamotových výrobk ů ? Ž ÁRUVZDORNÝ JÍL Ž áruvzdorný jíl se pou ž ívá jako? OST Ř IVO i POJIVO

9 Vytvá ř ení šamotových výrobk ů ? LISOVÁNÍM V HIDRAULICKÉM LISU Sušení šamotových výrobk ů ? V KOMOROVÝCH NEBO KANÁLOVÝCH SUŠÁRNÁCH Pou ž ití šamotových výrobk ů ? VYZDÍVKY PECÍ, STOJKY, PLÁTY

10


Stáhnout ppt "Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google