Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Stavba kosti Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1001.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Stavba kosti Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1001."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Stavba kosti Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1001 Datum vytvoření: 13. 10. 2013 Vzdělávací oblast: Morfologie pohybového systému Ročník: První – rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Základní anatomický popis stavby kosti Základní anatomický popis stavby kosti

3 Metodické pokyny Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje 1) Obr. 1.: Http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Ill u_compact_spongy_bone.jpg IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3. 2) IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3.

5 Stavba kosti

6 Základní hmota kostí se skládá ze dvou složek: organické – je tvořena osteocyty a základní hmotou s fibrilami = osein organické – je tvořena osteocyty a základní hmotou s fibrilami = osein Jsou to látky, vytvořené tělem Jsou to látky, vytvořené tělem anorganické – hydroxyapatit - ta dává kosti charakteristickou vlastnost = pevnost anorganické – hydroxyapatit - ta dává kosti charakteristickou vlastnost = pevnost Sloučeniny vápníku a fosforu Sloučeniny vápníku a fosforu

7 Popis dlouhých kostí Diafýza = roura tvořená kompaktou a dřeňovou dutinou = tělo kosti Diafýza = roura tvořená kompaktou a dřeňovou dutinou = tělo kosti Epifýza = konce kostí Epifýza = konce kostí Metafýza = přechod mezi diafýzou a epifýzou, v mládí růstová epifýza Metafýza = přechod mezi diafýzou a epifýzou, v mládí růstová epifýza

8

9 1) - periost 1) Okostice - periost Je na povrchu, je to poměrně silná (až 2mm) a tuhá vazivová blána, kryje celou kost s výjimkou kloubních konců. Je na povrchu, je to poměrně silná (až 2mm) a tuhá vazivová blána, kryje celou kost s výjimkou kloubních konců. Obsahuje velké množství nervů a je bohatě prokrvená - nervy a cévy pronikají hlouběji do kosti a zajišťují výživu a inervaci kostní tkáně. Obsahuje velké množství nervů a je bohatě prokrvená - nervy a cévy pronikají hlouběji do kosti a zajišťují výživu a inervaci kostní tkáně. Umožňuje růst kosti do šířky, účastní se hojení kostí po frakturách. Umožňuje růst kosti do šířky, účastní se hojení kostí po frakturách.

10 Úder do kosti nebo kostní zlomenina jsou velmi bolestivé úrazy – bolí okostice, ne kost (vlastní kostní tkáň nemá cítivé nervy). Úder do kosti nebo kostní zlomenina jsou velmi bolestivé úrazy – bolí okostice, ne kost (vlastní kostní tkáň nemá cítivé nervy).

11 2) Kostní tkáň Rozlišujeme dva druhy kostní tkáně: 1) Kostní tkáň hutná = kompakta 1) Kostní tkáň trámčitá = spongióza

12 Kompakta – hutná kost Souvislá tvrdá hmota kostní na povrchu plochých a krátkých kostí a ve střední části kostí dlouhých. Souvislá tvrdá hmota kostní na povrchu plochých a krátkých kostí a ve střední části kostí dlouhých. Základem kompakty jsou kostní lamely a v nich kostní buňky. Lamely se nalézají okolo kostních cév. Základem kompakty jsou kostní lamely a v nich kostní buňky. Lamely se nalézají okolo kostních cév. Pokud céva zanikne vzniká tzv. Haversův kanálek. Pokud céva zanikne vzniká tzv. Haversův kanálek.

13 Lamely jsou tvrdé a pevné, jsou však i velmi pružné a lehké (princip lešenářské trubky). Lamely jsou tvrdé a pevné, jsou však i velmi pružné a lehké (princip lešenářské trubky). Z vnějšku je kompakta nejtužší, ke středu hmota řídne – odlehčení kosti. Z vnějšku je kompakta nejtužší, ke středu hmota řídne – odlehčení kosti.

14 Spongióza – houbovitá kost Vnitřek kostí plochých a krátkých a je v hlavicích kostí dlouhých. Vnitřek kostí plochých a krátkých a je v hlavicích kostí dlouhých. Je to hustá síť kostních trámců, které se kříží a vytváří síť, která je nejvýhodnější z hlediska působení tahů, tlaků a z hlediska pevnosti = architektonika kosti Je to hustá síť kostních trámců, které se kříží a vytváří síť, která je nejvýhodnější z hlediska působení tahů, tlaků a z hlediska pevnosti = architektonika kosti Trámce jsou tvrdé a pevné. Trámce jsou tvrdé a pevné.

15 3) Kostní dřeň Vyplňuje dřeňovou dutinu kostí dlouhých a komůrky v kosti houbovité Vyplňuje dřeňovou dutinu kostí dlouhých a komůrky v kosti houbovité Je to rosolovitá měkká tkáň, složená z vazivových vláken a buněk, bohatě zásobených cévami. Je to rosolovitá měkká tkáň, složená z vazivových vláken a buněk, bohatě zásobených cévami. Rozlišujeme 3 druhy kostní dřeně: Rozlišujeme 3 druhy kostní dřeně: červená kostní dřeň červená kostní dřeň žlutá kostní dřeň žlutá kostní dřeň šedá kostní dřeň šedá kostní dřeň

16 Červená kostní dřeň Vyskytuje se v mládí, je to krvetvorná tkáň – červené, bílé krvinky a krevní destičky. Vyskytuje se v mládí, je to krvetvorná tkáň – červené, bílé krvinky a krevní destičky. V dospělosti se nachází pouze v některých krátkých a plochých kostech (kost hrudní, žebra, obratle. V dospělosti se nachází pouze v některých krátkých a plochých kostech (kost hrudní, žebra, obratle.

17 Žlutá kostní dřeň V dospělosti dochází k usazování tuku do červené dřeně. V dospělosti dochází k usazování tuku do červené dřeně. Ztrácí schopnost krvetvorby, ale je zásobárnou energie při vyčerpání tuku. Ztrácí schopnost krvetvorby, ale je zásobárnou energie při vyčerpání tuku. lidový název - morek lidový název - morek

18 Šedá kostní dřeň Ve stáří – vazivo, které zůstává v dřeňových dutinách po ztrátě tukových buněk. Ve stáří – vazivo, které zůstává v dřeňových dutinách po ztrátě tukových buněk.

19 Dělení kostí podle tvaru Dlouhé – kost stehenní Dlouhé – kost stehenní Krátké – obratle, zápěstní kůstky Krátké – obratle, zápěstní kůstky Ploché – lebeční klenba, lopatka, hrudní kost Ploché – lebeční klenba, lopatka, hrudní kost Pneumatické – na lebce – komůrky vyplněné vzduchem – kost čelní, čichová Pneumatické – na lebce – komůrky vyplněné vzduchem – kost čelní, čichová Nepravidelné – dolní čelist Nepravidelné – dolní čelist

20 Opakování – co to je? Co je to diafýza? Co je to diafýza? Co je to epifýza? Co je to epifýza? Spongióza je? Spongióza je? Kompakta je? Kompakta je? 3 druhy kostní dřeně? 3 druhy kostní dřeně? - Tělo kosti - Konec kosti - Trámčitá tkáň - Houbovitá tkáň - Červená, žlutá, šedá


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Stavba kosti Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1001."

Podobné prezentace


Reklamy Google