Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivity III/2inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT AutorLeníček Petr Číslo materiáluVY_32_INOVACE_OV_1U_LE_17_14 NázevNýtování 1 Druh učebního materiáluprezentace PředmětOdborný výcvik Ročníkprvní Tématický celekRuční zpracování kovů AnotacePorozumění pojmů nýtování, základní rozdělení nýtu podle materiálu a druhu použití, používané pomůcky a postupy při nýtování. Metodický pokynUrčeno k výkladu do hodiny i samostudiu Klíčová slovaHlavičkář, utahovák, plné nýty, duté nýty, postup práce, určení délky nýtu Očekávaný výstupCílem prezentace je porozumění základního pojmu nýtování, rozdělení podle druhu nýtu a použití, osvojení pracovních pomůcek a postupů práce při nýtování. Datum vytvoření16.3.2013

2 Z ÁKLADNÍ POPIS Nýtováním se vytvářejí pevná nerozebíratelná spojení. V dnešní době se dle možnosti nahrazuje lepením popřípadě svařováním.

3 Z ÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ Plné nýty: - pro spojování tlustších plechů, větší pevnost spoje Duté a trhací nýty: - většinou méně namáhané spoje. - často používaný je nýt s trnem (trhací nýt)

4 M ATERIÁLY NÝTŮ Materiál plných ale i dutých závisí na použití nýtovaného spoje. Nýt musí být dobře tvárný: měkká ocel, mosaz, měď, hliník, plast, atd. Pokud je to možné použít stejný materiál nýtu jako je nýtovaná součást (předcházení korozi).

5 P RACOVNÍ POMŮCKY PRO PLNÉ NÝTY Hlavičkář – podpěrný - závěrný Zatahovák (přítužník) Kladivo Svěrák, ocel. deska Svěrky ke stažení materiálu Nýtovací kleště – pro nýtování dutých trhacích nýtů

6 hlavičkář a zatahovák (přítužník)

7 P RACOVNÍ POSTUP Přesně orýsovat a odůlčikovat střed otvoru Průměr vrtaného otvoru = PRŮMĚR NÝTU + 0,1 MM Svrtat nýtovaný materiál najednou – souosost otvorů, ohranit otřepy Do otvoru vložit nýt a podle tvaru hlavy nýtu použít vhodný hlavičkář (podpěrný) Zajistit vzájemnou polohu součástí a zatahovákem přitlačit na sebe nýt i materiál Kladivem napěchujeme dřík nýtu a vytvoříme přibližnou hlavu nýtu Pomocí závěrného hlavičkáře dokončíme závěrnou hlavu nýtu Chceme-li nepropustný spoj utěsníme nýt tužlíkem – viz obr.

8

9 Závěrná hlava nýtu vzniká rozpěchováním vyčnívající části dříku nýtu Délka dříku potřebná pro zhotovení závěrné hlavy je pro: a) půlkulatou hlavu: 1,5 až 1,6 x průměr nýtu b) zápustnou hlavu: 0,8 až 1 x průměr nýtu

10 P RACOVNÍ POMŮCKY PRO TRHACÍ NÝTY Pneumatické nýtovací kleště Pákové nýtovací kleště Ruční nýtovací kleště

11 Z DROJE :


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google