Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ""— Transkript prezentace:

1

2

3 http://www.berlinermauer.se/BerlinWall/tysk_ind.htm http://www.totalita.cz/vysvetlivky/berlin_zed.php http://cs.wikipedia.org/wiki/Berl%C3%ADnsk%C3%A1_ze%C4%8F http://zpravy.idnes.cz/devatenactilety-nemec-utekl-z-ndr-a-den-nato- vyrostla-zed-pzl-/zahranicni.asp?c=A091103_141443_zahranicni_btwhttp://zpravy.idnes.cz/devatenactilety-nemec-utekl-z-ndr-a-den-nato- vyrostla-zed-pzl-/zahranicni.asp?c=A091103_141443_zahranicni_btw http://www.azberlin.com/geschichte.html http://www.google.cz Vypracovala: Mgr. V. Sýkorová Zdroje:

4

5 Proč hanebná zeď vlastně vznikla? Na základě Jaltské dohody Německo rozděleno (a zároveň i Berlín) do čtyř okupačních zón Během prvních měsíců se nejeví žádné velké problémy, po letech se začínají vyostřovat spory mezi západními (francouzský, britský a americký) sektory a východním sovětským sektorem.

6 Sektory poválečného Berlína americký britský francouzský sovětský

7 Důvod stavby Důvodem jejího zřízení byl stále se zvyšující počet uprchlíků, kteří se dostávali z NDR do Západního Berlína. Politikům se dlouho dařilo rozdělení města na dvě části tajit. Ještě 15. června 1961 tvrdil Walter Ulbricht, generální tajemník SED (obdoba české KSČ), na mezinárodní tiskové konferenci, že se nic takového nechystá.

8 Odpověď na otázku novináře Jestli dobře rozumím vaší otázce, v Západním Německu jsou lidé, kteří by chtěli, abychom zmobilizovali zedníky Německé demokratické republiky k postavení zdi. Já o žádných takových plánech nevím. Naši stavbaři jsou zaměstnáni stavbou nových domů. Nikdo nechce zeď." Walter Ulbricht, první tajemník SED a prezident NDR v odpovědi na otázku o neustálých útěcích východních Němců na Západ skrz Berlín 15.6.1961, první veřejná zmínka o zdi (dva měsíce před jejím postavením)

9 Stavba zdi V noci z 12. na 13. srpna 1961 obsadily ozbrojené síly NDR (armáda, policie, pohraniční stráž a jednotky podnikových milicí) hranice k Západnímu Berlínu a přerušily pomocí ostnatého drátu, spojení mezi Východním a Západním Berlínem o 3 dny později drát nahrazen betonovou zdí opevnění a nepropustnost hranic mezi NDR a SRN „železná opona“.železná opona

10

11

12 Stavba zdi Stavbě zdi ustoupilo vše, co bylo v cestě - bouraly se domy, dokonce i kostely. V domech sousedících s hranicí byla zatlučena okna na Západ, v zoufalství bylo vysídleno okolo 2000 rodin.

13 Zazděná okna v ulici rozdělené zdí

14

15

16

17 Pásmo smrti Směrem na východ se nacházelo takzvané pásmo smrti, tedy zóna o délce 30-50 metrů, ve které se nacházely strážné věže, běhali hlídací psi, chodili strážní se samopaly, všudypřítomně monitorovaly prostor samostřílné kulomety. V,,pásmu smrti" byl písek, aby byly případně vidět stopy utíkajícího. Před zdí byl obvykle příkop, aby nebylo možné vyskočit na horní část zdi. Zeď prošla celkem třemi fázemi stavby. Při první se jednalo jen o jakýsi vylepšený ostnatý plot, v dalších fázích už zeď dosahovala výšky téměř čtyř metrů.

18 Pásmo smrti

19 Strážní věž

20 Satelitní snímek Berlína (žlutě je vyznačena Berlínská zeď)

21 Jak to bylo s útěky? Možnosti útěků:  přelezení zdi pomocí lana  útěk skrz bludiště odpadních stok či pomocí některého z mnoha tunelů  proplavání ke svobodě pomocí vodních cest, jimiž je Berlín protkán  útěk po elektrickém vedení  útěk vzdušných balónem  a mnoho dalších……  Poznámka: Každý zdařený útěk byl zpracován tajnou policií a byla přijata opatření, aby se už tento způsob útěku neopakoval(např. tunely se zabarikádovány, el.vedení bylo strhnuto…)

22 Statistika Zdařené útěky: 5 075 Počet obětí při útěcích: 239

23 Oběť Jedním ze zastřelených se 17. 8. 1962 stal i mladý stavař Peter Fletcher. Jeho společníkovi se útěk zdařil, Peter dostal plnou dávku ze samopalu. Žádný z jeho životních orgánů však nebyl zasažen a Peter byl hodinu ponechán tam kde padl až vykrvácel, stráže na obou stranách hluché k jeho volání o pomoc, neochotny riskovat v "území nikoho". Pro Američany se to kvůli neopatrné poznámce mladého vojáka (promiňte, ale to není naše záležitost) málem stalo katastrofou ve vztazích k Němcům, demonstrace v západním Berlíně trvaly týden a východoněmecké stráže při nich byly bombardovány vším co přišlo pod ruku.

24 Návštěva berlína Památná je návštěva prezidenta USA J. F. Kennedyho v Berlíně roku 1963, který svou řeč ukončil německy pronesenou větou „Ich bin ein Berliner!“

25

26 Nic netrvá věčně 9.listopadu 1989_- Günter Schabowski, člen politického byra, předčítal svůj projev o nových usnesení vlády - podotknul na okraj řeči cosi o otevření hraničních přechodů někdo z novinářů se však ozval, kdy vejdou tato opatření v platnost Schabowski nevěděl, jak reagovat, a tak mu z úst vyběhlo:,,Podle mého názoru ihned posléze se začaly davy východních Němců v trabantech přesouvat na Západ.

27 Průchodnou se zeď stala oficiálně 9.listopadu 1989

28 Hlavní západoberlínská třída se plnila objímajícími se Němci

29

30

31 Trocha statistiky: Celková délka zdi okolo Západního Berlína: 155 km Materiál: železobeton velké hustoty Výška betonového segmentu: 3,6 m Šířka betonového segmentu: 1,2 m Tloušťka betonového segmentu: 0,2 m dole; 0,1 m nahoře Hmotnost jednoho betonového segmentu: 2,6 tuny Počet kontrolních věží: 302 Počet bunkrů: 20 Počet běžeckých drah pro psy: 259 Příkopy pro blokování aut: 105,5 km Elektrický signální nebo kontaktní plot: 127,5 km Cesta pro vojenské kolony: 124,3 km

32 Téma: Berlínská zeď – 9. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional SMART Notebook Zoner - České kliparty 1, 2, 3 Autor: Mgr. Věra Sýkorová ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt ""

Podobné prezentace


Reklamy Google