Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLOŽENÍ POČÍTAČE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. Počítačová sestava je složená z několika součástek: POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ: Obsahuje všechny nutné součástky, aby mohl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLOŽENÍ POČÍTAČE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. Počítačová sestava je složená z několika součástek: POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ: Obsahuje všechny nutné součástky, aby mohl."— Transkript prezentace:

1 SLOŽENÍ POČÍTAČE INFORMATIKA 5. TŘÍDA

2 Počítačová sestava je složená z několika součástek: POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ: Obsahuje všechny nutné součástky, aby mohl počítač správně pracovat. MONITOR: Díky němu vidíme, co počítač právě dělá. KLÁVESNICE A MYŠ: Díky nim můžeme komunikovat s počítačem

3 POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ Tak takhle nějak to v počítači vypadá Najdeme zde: Základní desku Procesor Chladič Operační paměť Zdroj elektrické energie Pevný disk Grafickou kartu Zvukovou kartu Síťovou kartu DVD rom

4 ZÁKLADNÍ DESKA Propojuje všechny součástky v počítači ZDROJ ELEKTRICKÉ ENERGIE Napájí všechny součástky elektrickou energií

5 PROCESOR Označuje se také jako mozek nebo srdce počítače. Počítá všechny úlohy a určuje rychlost počítače. CHLADIČ Protože se procesor velmi zahřívá, je potřeba ho chladit aby se nespálil. A tuto úlohu plní právě chladič.

6 OPERAČNÍ PAMĚŤ Procesor je schopný spočítat velké množství úloh v krátkém čase a operační paměť využívá jako poznámkový blok, kam si zapisuje svoje výpočty. Operační paměť je velmi rychlá a po vypnutí počítače se poznámky ztratí. PEVNÝ DISK Je mnohem pomalejší než operační paměť, ale má velkou kapacitu a můžeme na něj nahrát spoustu filmů, fotek a písniček. Pevný disk si pamatuje zapsaná data i po vypnutí počítače.

7 GRAFICKÁ KARTA Umožňuje nám vidět co počítač právě dělá. Zpracovaný obraz zobrazuje přes monitor. Poznáme ji podle velkého chladiče. Je důležitá pro hraní her a zpracování videa. ZVUKOVÁ KARTA Díky ní můžeme počítat využívat i pro přehrávání písniček. Zvuková karta posílá zpracovaný zvuk do reproduktorů. Dnes již bývá součástí základní desky.

8 DVD ROM Umožňuje počítači přečíst a nahrát data (písničky, filmy…) do počítače nebo vypálit data z počítače na DVD čko. Dnes se již moc nevyužívají. SÍTOVÁ KARTA Umožňuje počítač připojit do Internetu. Většinou je součástí základní desky.

9 CO BYCHOM MĚLI UMĚT ČTYŘI ZÁKLADNÍ SOUČÁSTI POČÍTAČOVÉ SESTAVY JAKÉ SOUČÁSTKY OBSAHUJE POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ POZNAT A STRUČNĚ POPSAT JEDNOTLIVÉ SOUČÁSTKY V POČÍTAČOVÉ SKŘÍNI


Stáhnout ppt "SLOŽENÍ POČÍTAČE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. Počítačová sestava je složená z několika součástek: POČÍTAČOVÁ SKŘÍŇ: Obsahuje všechny nutné součástky, aby mohl."

Podobné prezentace


Reklamy Google