Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

-Základní deska (anglicky mainboard č i motherboard) je základním hardware po č íta č e. Hlavním ú č elem základní desky je propojit jednotlivé sou č ástky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "-Základní deska (anglicky mainboard č i motherboard) je základním hardware po č íta č e. Hlavním ú č elem základní desky je propojit jednotlivé sou č ástky."— Transkript prezentace:

1 -Základní deska (anglicky mainboard č i motherboard) je základním hardware po č íta č e. Hlavním ú č elem základní desky je propojit jednotlivé sou č ástky po č íta č e do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem č asu se funkce základní desky rozši ř ovala v tom, že sama za č ínala obsahovat n ě které sou č ástky po č íta č e, které se d ř íve musely do ní zapojovat zvláš ť.

2 Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru, operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění. Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipu, který se označuje jako čipset. Fyzicky může být tento čip buď jenom jeden a nebo dva (v tom případě se označují jako northbridge a southbridge). Ten je určující pro věci typu, jaký procesor a operační paměť je možné k základní desce připojit.

3 Základní deska Octek Jaguar V (rok 1993). Na tomto obrázku se dá dob ř e demonstrovat vývoj základních desek. Deska sama o sob ě neobsahovala tak ř ka žádná komponenty na rozdíl od dnešních desek. I pro p ř ipojení pouhé myši a klávesnice jste pot ř ebovali p ř ídavnou kartu, která se zastrkávala do ISA slotu. B ě žná základní deska (v roce 2005).

4 Rozšiřující sloty umožňují připojit k počítači další zařízení. Postupem času se jich vyvinul velký počet. Odlišují se zejména přenosovými rychlostmi a schopnostmi napájet připojená zařízení. * ISA - dnes již nepoužívané * EISA - dnes již nepoužívané * VESA - dnes již nepoužívané * PCI - běžně používaná * AGP - navržená speciálně pro grafické karty. Je výrazně rychlejší než PCI. * PCI Express - nástupce PCI. Dosahuje mnohem vyšších přenosových rychlostí. Zařízení určená pro PCI Express nejsou zpětně kompatibilní s PCI

5 je možné je d ě lit na: * interní - nachází se na ploše základní desky a p ř ipojovaná za ř ízení obvykle uvnit ř po č íta č ové sk ř ín ě o IDE o SATA o FLOPPY o napájecí konektory o konektory pro p ř ipojení ventilátor ů o konektory zvukové karty o rozši ř ující konektory USB a Fireware * externí - nachází se na zadním panelu základní desky o USB o PS/2 o Fireware o eSATA o COM o LPT o D-SUB = VGA o DVI o HDMI o konektory zvukové karty o LAN

6 Existuje několik typů, např.: ATX - vytvořen firmou Intel v roce 1995. Dnes patří k nejpoužívanějším. microATX - zmenšená verze ATX. O 25% kratší. Obsahuje méně rozšiřujících slotů. Dnes patří k nejpoužívanějším zejména v kancelářských počítačích. PC/XT - vytvořen firmou IBM. První deska pro domácí počítače. Vzhledem k tomu, že měla otevřenou specifikaci, tak bylo vyráběno mnoho jejích klonů a stala se defacto standartem. AT form factor (Advanced Technology) - vytvořen firmou IBM. Následovník PC/XT a předchůdceATX. Velmi populární za éry procesorů Intel 80386. Baby AT - zmenšená varianta AT. ETX - používán v embedded počítačích. FlexATX LPX NLX - nízkoprofilová základní deska. Vytvořena v roce 1997. BTX (Balanced Technology Extended) - vytvořen firmou Intel. Měl nahradit ATX. Lepší chlazení a napájení. Příliš se neujal. Mini-ITX - velmi malé. Malá rozšiřitelnost. Od firmy Via

7

8 Základní deska Gigabyte P35T-DQ6 se socketem 775. Základem je nový čipset Intel® P35. Podporuje procesory Intel® Core™2 Quad, Core™2 Extreme, Core™2 Duo, Pentium® Extreme a sběrnice 800, 1066 a 1333 MHz. Desku je možno osadit čtyřmi moduly DDR3 s frekvencí 800, 1066 nebo 1333 MHz (maximálně 8 GB). Samozřejmostí je duální řadič, díky kterému při použití sudého počtu pamětí zvýší výkon. Na desce je integrovaná gigabitová síťová karta, osmikanálová zvuková karta vč. S/PDIF výstupu. Další rozšiřování desky umožňují sloty 2x PCIe x16 (x16 + x4), 3x PCIe x1 a 2 PCI. Pro připojení mechanik a disků slouží 8 SATA konektorů, 1 IDE kanál a řadič FDD. Z dalších konektorů disponuje 12 USB a 3 FireWire porty.

9 základní deska, MB, ATX, socket 775, Intel P35, 2x PCIe x16, 3x PCIe x1, 2x PCI, 4x DDR3, 8x SATAII, Gb Lan, 3x FireWire, 1x COM, 1x LPT, audio 7.1, SPDIF

10 Tyto informace pocházejí z internetu (www.cs.wikipedia.org,www.alfacomp.cz)

11


Stáhnout ppt "-Základní deska (anglicky mainboard č i motherboard) je základním hardware po č íta č e. Hlavním ú č elem základní desky je propojit jednotlivé sou č ástky."

Podobné prezentace


Reklamy Google